Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 06 29

Europarlamentarams – solidžios algos, dienpinigiai ir sotesnės senatvės garantijos

Liepos 2 dieną darbą pradės naujos kadencijos Europos Parlamentas (EP). Briuselyje ir Strasbūre dirbsiantiems europarlamentarams bus mokamas ne tik darbo užmokestis, bet ir suteikiamos socialinės garantijos, skirtas aprūpinimas – nuo lėšų biurams išlaikyti iki keliasdešimt tūkstančių eurų galinčio siekti biudžeto padėjėjų algoms.
Europarlamentarai
Europarlamentarai / 15min nuotr.

EP dirbs 11 Lietuvoje išrinktų politikų. Jiems, kaip ir kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse išrinktiems europarlamentarams, priklausys įvairios su jų darbu susijusios išmokos.

Be kiek mažiau nei 9 tūkst. eurų „ant popieriaus“ siekiančių atlyginimų, EP nariams skiriami dienpinigiai, lėšos biurams išlaikyti, padėjėjų atlyginimams, kompensuojamos kelionės, gydymo išlaidos. Taip pat mokamos įmokos į EP pensijų fondą, kas, tarkime, vieną kadenciją europarlamentaru išdirbusiam asmeniui garantuoja 1,5 tūkst. eurų iki mokesčių siekiančią pensiją.

Lietuva papildomai neapmokestina

EP biuro Lietuvoje ryšių su žiniasklaida administratoriaus Roberto Pogorelio teigimu, pagal EP narių statutą, europarlamentaro atlyginimas sudaro 38,5 proc. bazinio Europos Teisingumo Teismo teisėjo atlyginimo. Jis yra vienodas visiems EP nariams.

„Scanpix“/AP nuotr./Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio metinis kreipimąsis į Europos Parlamentą
„Scanpix“/AP nuotr./Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio metinis kreipimąsis į Europos Parlamentą

2019 metais europarlamentaro atlyginimas atskaičius mokesčius sudaro 6824,85 eurų per mėnesį. Neatskaičiavus mokesčių – 8757,70 eurų.

„Atlyginimai indeksuojami kasmet atsižvelgiant į infliaciją. Įdomu tai, kad šalys turi teisę papildomai apmokestinti šiuos atlyginimus. Lietuva ir dauguma kitų ES šalių to nedaro“, – sakė R.Pogorelis.

Aukšti EP pareigūnai, anot jo, gauna tokį patį atlyginimą, tačiau jiems mokami dienpinigiai už daugiau dienų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Pogorelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Pogorelis

Už kiekvieną dieną, kuomet europarlamentaras dalyvavo posėdyje Briuselyje arba Strasbūre (jei jame užsiregistravo), jam mokami dienpinigiai – 320 eurų.

„Iš šių dienpinigių EP narys turi pats padengti nakvynės ir pragyvenimo išlaidas. EP pirmininkas dienpinigius gauna už visas dienas, įskaitant savaitgalius, EP frakcijų pirmininkai – už 5 dienas per savaitę.

Komitetų pirmininkai, kaip ir kiti europarlamentarai, dienpinigius gauna už dienas, kuriomis jie dalyvauja posėdžiuose. Jei posėdis labai trumpas arba EP narys nedalyvauja pusėje tos dienos plenarinės sesijos balsavimų, dienpinigiai mažinami per pusę“, – aiškino R.Pogorelis.

Europarlamentarų būsto nuoma Briuselyje arba Strasbūre atskirai nėra apmokama, tam skirti dienpinigiai.

Lėšos skiriamos neatsiskaitytinai

EP nariams taip pat skiriama bendrųjų biuro išlaidų išmoka. Ji numatyta išlaidoms, susijusioms su EP narių parlamentine veikla, padengti: tai būtų biuro nuomos ir administravimo išlaidos, telefono ir abonentiniai mokesčiai, išlaidos reprezentacinei veiklai, kompiuteriams ir telefonams, konferencijų ir parodų organizavimui.

Bendrųjų biuro išlaidų išmoka sudaro iki 4513 eurų per mėnesį. R.Pogorelis sakė, kad ji mokama neatsiskaitytinai, tačiau pateikus atskirą prašymą.

„Yra nustatyta, kokios išlaidos gali būti, o kokios negali būti apmokamos iš šios išmokos. Tiems EP nariams, kurie per metus nedalyvavo daugiau kaip pusėje plenarinių posėdžių, ši išmoka sumažinama per pusę“, – pabrėžė jis.

2017 metais tarptautinis žurnalistų tyrimas atskleidė, kad Europoje dalis europarlamentarų nuomojosi patalpas iš savo partijų arba pinigai tekėjo į jų pačių kišenes.

15min tąsyk rašė, kad ne į visus Lietuvoje išrinktų EP narių biurus darbo dienomis ir darbo valandomis įmanoma patekti, o vienu atveju nurodytu adresu biuras tiesiog neegzistavo.

EP narių skrydžiai iš savo šalies į Briuselį arba Strasbūrą kartą per savaitę, kai vyksta posėdžiai, apmokami pagal fiksuotą įkainį (atsižvelgiant į atstumą), o dažniau arba į kitas šalis – pagal faktines išlaidas.

Padėjėjų algoms – iki 25 tūkstančių eurų per mėnesį

Kiekvienas EP narys gali turėti iki trijų padėjėjų, akredituotų Briuselyje, ir neribotą skaičių padėjėjų savo šalyje. Briuselyje akredituoti padėjėjai gauna ES institucijų tarnautojo atlyginimą pagal jų kategoriją, kurią nustato jį įdarbinantis EP narys.

„Visiems vieno EP nario padėjėjams skirtas atlyginimų biudžetas negali viršyti 24 943 eurų per mėnesį, o vienam Lietuvoje dirbančiam EP nario padėjėjui mokamas atlyginimas negali viršyti 2978 eurų. Šios lėšos pervedamos iš EP biudžeto tiesiai į darbuotojo sąskaitą, jomis pats EP narys nedisponuoja. EP narys taip pat gali turėti apmokamų arba neapmokamų stažuotojų“, – dėstė R.Pogorelis.

Europinė pensija

Pasak R.Pogorelio, ES pensijų fondo įmoka sudaro 9,8 proc. bazinio EP nario atlyginimo.

Pensija mokama sulaukus 63 metų. Ji sudaro 3,5 proc. europarlamentaro atlyginimo už kiekvienus išdirbtus metus, t.y. 17,5 proc. už išdirbtą vieną kadenciją (atitinkamai 35 proc. atlyginimo už išdirbtas dvi kadencijas).

Pensija mokama sulaukus 63 metų. Ji sudaro 3,5 proc. europarlamentaro atlyginimo už kiekvienus išdirbtus metus.

Pavyzdžiui, vieną kadenciją išdirbę pensinio amžiaus sulaukę EP nariai šiuo metu gauna 1532,60 eurų neatskaičius mokesčių pensiją.

EP nariams gali būti kompensuojami du trečdaliai jų patirtų gydymo išlaidų. Nepaisant kompensacijos dydžio, pagal šią sistemą taikomos išsamios taisyklės ir procedūros nesiskiria nuo tų, kurios taikoms ES tarnautojams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius