Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Komisija: Lietuva – tarp 9 ES valstybių, kuriose nėra rizikos dėl ekonominės padėties

Lietuvos žemėlapis
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Lietuvos žemėlapis
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuva yra tarp 9 Europos Sąjungos valstybių narių, kuriose Europos Komisija (EK) nemato rizikos dėl dabartinės ekonominės padėties.

Taip tvirtinama lapkričio 28 d. paskelbtoje EK 2013 m. ES metinėje augimo apžvalgoje, kurią bendrame Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų posėdyje pristatė Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta, atsakingas už mokesčių ir muitų sąjungą, auditą ir kovą su sukčiavimu.

Jo teigimu, Lietuvos ekonomikai prognozuojamas vienas iš geriausių augimo scenarijų 2013 m. (3,1 proc.) visoje Europos Sąjungoje, kur bendras ūkio augimas turėtų siekti apie 0,4 proc.

Tačiau A. Šemeta pabrėžė, kad, nors įtampa Europos ir nacionalinėse rinkose atslūgo, iš krizės ES dar neišbrido bei yra pastebima tam tikrų rizikos ženklų ir todėl atsipalaiduoti nei nacionaliniu, nei europiniu mastu dar nėra pagrindo.

Europos komisaras taip pat teigė, kad bus imtasi visų priemonių, jog Euro zona išliktų, ir kad ji laukia Lietuvos įsiliejimo. A.Šemeta tvirtino dėjęs pastangas dėl didesnio finansavimo Lietuvai Ignalinos atominės elektrinės uždarymui, bet dėl to, jog EK negalėjo pateikti didesnio ES biudžeto nei ankstesnis, ir kiekvienas
pasiūlymas buvo atidžiai vertinamas, to padaryti nepavyko.

Anot jo, galutinis rezultatas neaiškus, nors paskutiniame vykusiame derybų dėl ES biudžeto etape Lietuvai ir buvo pavykę susitarti dėl geresnių finansinių sąlygų nei numatytos pradiniame derybų pakete.

A. Šemeta ragino, kad nacionaliniai parlamentai taip pat svarstytų trečiąjį Europos ekonominės politikos koordinavimo semestrą, kuriuo užtikrinama, kad valstybės narės geriau suderintų savo biudžeto ir ekonominės politikos planus su Stabilumo ir augimo paktu bei strategija „Europa 2020“.

Jis akcentavo, kad nacionalinių parlamentų įtaka, sprendžiant europinius klausimus, nuolat didėja bei išreiškė viltį, kad Lietuvos Seimo ir Seimo Europos reikalų komiteto vaidmuo, Lietuvai pirmininkaujant
ES Tarybai, bus reikšmingas.

Komisaras pristatė 5 ES kitų metų prioritetus: (1) diferencijuoto augimui palankaus fiskalinio konsolidavimo tąsą, (2) įprastų ekonomikai skolinimo sąlygų atkūrimą, (3) augimo ir konkurencingumo šiandienai ir ateičiai skatinimą, (4) nedarbo ir krizės sukeltų socialinių padarinių mažinimą, (5) viešojo administravimo modernizavimą.

Lietuvai šiuo metu ypač aktualūs ūkio augimo ir nedarbo mažinimo prioritetai.

A. Šemeta daug dėmesio skyrė savo kuruojamoms sritims. Tarp ES mokesčių politikos prioritetų jis išskyrė mokesčių naštos perkėlimą nuo darbo jėgos, siekiant ekonomikai draugiškų mokesčių, visose ES narėse, bei pabrėžė, kad tai galėtų padėti spręsti visai Europai aktualią užimtumo problemą. Europos komisaras taip pat kalbėjo apie būtinybę plėsti mokesčių bazę ir peržiūrėti mokesčių lengvatas užuot juos didinus.

Europos komisaras kalbėjo ir apie EK iniciatyvą, skirtą mokesčių administravimo gerinimui ir verslo traukimosi iš šešėlio skatinimui – gruodžio 6 d. pristatytą kovos su mokesčių slėpimu ir vengimu veiksmų planą.

Dėmesio posėdžiu metu buvo skirta ir kovos su kontrabanda ES lygiu ir sukčiavimu, panaudojant ES lėšas,
klausimams.

Jo įsitikinimu, Lietuva turėtų imtis iniciatyvos šioje srityje savo pirmininkavimo metu.

A. Šemeta pabrėžė finansinių sandorių mokesčio būtinybę ir sveikino Lietuvą, kad ši bus dvylikta ES valstybė narė, kuri turėtų pradėti taikyti šį mokestį, prisidėsiantį prie saugesnių finansinių paslaugų reguliavimo sistemos. Jis papasakojo ir apie Europos viešosios prokuratūros, kurios tikslas užtikrinti ES finansinius interesus, steigimo planus.

Europos reikalų komitetas posėdyje pritarė Lietuvos pozicijoms, vykstant į ES Aplinkos bei Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybų posėdžius, vyksiančius kitą savaitę Briuselyje.

Išklausyta ir ministrų ataskaita po ES Konkurencingumo tarybos posėdžio, vykusio gruodžio 10-11 d.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min