Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 19

Feisbuke skelbia apie COVID-19 „gydančius vaistus“ iš Rusijos

Socialiniame tinkle sparčiai plinta informacija apie „Arbidol“ prekės ženklo preparatą iš Rusijos. Vieni teigia, kad šis padeda naujojo koronaviruso sukeliamų ligų, kiti – esą vaisto egzistavimas įrodo, kad ligos protrūkis – suplanuotas. Nė vieni nėra teisūs.
Vaistinė Rusijoje
Vaistinė Rusijoje / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

15min polapyje – visos naujienos apie koronavirusą

Feisbuke skelbiama informacija apie Rusijoje ir Kinijoje naudojamą umifenovirą, kuris parduodamas naudojant prekės ženklą „Arbidol“.

15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Įrašas socialiniame tinkle

Teigiama, kad medžiaga gali nugalėti SARS-CoV-2 viruso sukeltą COVID-19 protrūkį. Nors tokius teiginius įrodančių duomenų nėra, informacija apie vaistą socialiniame tinkle pasidalinta dešimtis tūkstančių kartų.

Nepatvirtinti duomenys

Umifenoviras Kinijoje ir Rusijoje taikomas kaip profilaktinė priemonė prieš virusines viršutinių kvėpavimo takų infekcijas. Preparato gamintojai skelbia, jog tai yra „plataus spektro“ antivirusinis preparatas.

Per metus minėtose šalyse parduodami šimtai milijonų šio preparato dozių. O 2007 metais tai buvo perkamiausias nereceptinis preparatas Rusijoje.

Vaisto nėra Europos Sąjungoje ar Jungtinėse Valstijose. Tai reiškia, kad ES ir JAV klinikinių tyrimų standartus atitinkančių studijų su šia medžiaga nėra atlikta.

Informacija apie tai, kad umifenoviras kartu su kitomis vaistinėmis medžiagomis gali būti naudojamas gydant nuo COVID-19, – itin nauja ir ne iki galo patvirtinta.

Net ir teigiamai Rusijoje populiarios medžiagos veikimą vertinantys tyrimai netvirtina, kad nuo naujojo koronaviruso galima apsisaugoti naudojant vien ją. Tad tvirtinti, kad feisbuke skelbiama informacija teisinga, – negalima.

VIDEO: Faktai ir mitai apie koronavirusą: kas padeda apsisaugoti ir kas nėra veiksminga?

Siekiant nuo ligos apsisaugoti rekomenduojama dažnai plauti rankas muilu ir vandeniu, rankomis neliesti veido, kosint prisidengti veidą vidine alkūnės dalimi, vėdinti patalpas ir laikytis namų izoliavimo ir kitų nurodymų.

Trečiadienio popietę Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas feisbuke skelbė, kad Kinijoje skelbiama apie pirmąjį antivirusinį vaistą COVID-19 gydyti - favilavirą.

Kritika Rusijoje

Anksčiau umifenoviras Rusijoje buvo sulaukęs kritikos – Rusijos medicinos mokslų akademija 2007 m. skelbė, kad medžiagos efektyvumas neturi mokslinio pagrindo.

2011 m. nepriklausoma Rusijos žiniasklaida kritikavo „Arbidol“ gamintojus, negalėjusius įrodyti, kad jų parduodama prekė išties padeda greičiau pasveikti nuo peršalimo, kaip teigiama reklamose.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) perspėja, kad šiuo metu nėra visuotinai patvirtintų vaistų nuo COVID-19 nėra.

Įtikėjus, kad vaistai jau sukurti, nesunku užkibti ant stebuklingas priemones siūlančių sukčių kabliuko.

Viruso pranašystė

Feisbuko informacija apie „Arbidol“ skleidžiama ir kitokiu kampu. Ne viename vaizdo įraše tvirtinama, neva vaisto informaciniame lapelyje matomas žodis „koronavirusas“ reiškia, kad apie ligos protrūkį žinota jau anksčiau.

15min nuotr./Klaidinatis vaizdo įrašas
15min nuotr./Klaidinatis vaizdo įrašas

Tai nėra tiesa. Terminas „koronavirusas“ apibūdina ne šiuo metu pasaulį krečiančios ligos sukėlėją, o ištisą virusų grupę, kurie žiūrint per mikroskopą primena karūnėlę.

Tokie virusai, veikiantys gyvūnus, buvo apibūdinti dar XIX a., iš žmogaus organizmo viruso pavyzdys paimtas 1965 m. Virusas nėra sukurtas laboratorijoje, ten jis aptiktas ir tyrinėtas. Oficialus šiuo metu plintančio koronaviruso pavadinimas – SARS-CoV-2.

Tai nėra kitų virusų atmaina, o visiškai naujas virusas, kuris iki šiol žmonėms nebuvo žinomas. Naujas virusas, kurio genetinė sandara, elgesys ir plitimo būdas nėra iki galo žinomi.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius