Penktadienį vakare fesibuko paskyroje „Gargždai United“ paskelbėme gargždiškės atsiųstą vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota, kaip neseniai parko prieigose pastatyto namo kieme, ant sandėliuko, pakabinta ir veikia – skleidžia čaižius garsus – garsinė paukščių baidyklė.
Vaizdo įrašas sulaukė audringos bendruomenės reakcijos – apie 175 tūkstančių peržiūrų, 300 komentarų, 50 pasidalinimų.
Gargždiškė bendruomenės puslapiui rašė, kad prašo viešumo, nes atitinkamos instancijos situacijos greitai išspręsti negalės – bent jau iki pirmadienio (joms buvo pranešta tiek telefonu, tiek elektroniniu laišku). Žinutė buvo atsiųsta penktadienio darbo dienos pabaigoje.
Baidymas – neteisėtas
„Reikalas labai svarbus, nes susijęs su gyvąja gamta. Užfiksavau nerimą keliantį faktą – ant nuosavo namo kampo, prie pat parko ties karių kapinėmis, yra pritvirtinta vadinamoji paukščių „baidyklė“, skleidžianti garsus, skirtus atbaidyti ten perinčias varnas bei kitus paukščius. Tokia veikla yra draudžiama ir už ją numatytos sankcijos. Tikiuosi, kad viešumas šiuo klausimu bus naudingas ir pamokantis. Ačiū už bendradarbiavimą“ – rašė gargždiškė.
„Gargždai United“ sekėjai komentaruose smerkė grubiai į gamtos procesus besikišantį žmogų, tačiau dalis komentatorių aiškino, kad tokios priemonės yra teisėtos, reikalingos, esą teršiančios varnos trukdo pasivaikščiojimams parke, klausė, kur tokių pat baidyklių galima nusipirkti.
Ieškodami atsakymo, kreipėmės į Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos.
„Pavasaris yra jautrus laikas paukščiams, todėl garsinių paukščių baidyklių naudojimas balandžio mėnesį, kai daugelis paukščių jau yra perėjimo stadijoje, yra nepageidaujamas ir neteisėtas, – teigė Aplinkos apsaugos departamento Komunikacijos skyrius. – Svarbu pažymėti, kad leidimas naudoti garso baidykles paukščių baidymui 2025 m. balandžio 11 d. Jūsų minimoje vietoje išduotas nebuvo. Tai reiškia, kad triukšmingas paukščių gąsdinimas galimai vyko neteisėtai“, – teigiama atsakyme bendruomenės tinklaraščiui.
Bauda – iki 2600 eurų
Paukščių trikdymas jų perėjimo laikotarpiu be leidimo gali užtraukti atsakomybę pagal Administracinių nusižengimų kodekso 285 straipsnio 9 dalį. Baudos siekia nuo 200 iki 800 eurų fiziniams asmenims, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 400 iki 2600 eurų.
„Visi paukščiai yra saugomi, o dėl minimoje vietovėje baidytų paukščių yra pradėtas tyrimas“, – patvirtino atsakingi pareigūnai.
Tyrimo rezultatai bus paskelbti vėliau, bet jau dabar aišku: paukščių trikdymas per perėjimo laikotarpį yra rimtas aplinkosaugos pažeidimas.
Triukšmas, naikinantis gyvenimą
Garsinės baidyklės – ne šiaip triukšmas. Perėjimo metu jos daro tiesioginę žalą paukščiams: išbaidyti iš lizdų, paukščiai gali į juos nebegrįžti, todėl žūsta kiaušiniai ar jaunikliai. Garsas sukelia stiprų stresą, silpnina paukščių imunitetą, trikdo jų elgesį ir net verčia palikti įprastas perėjimo vietas.
Ilgainiui tai mažina paukščių populiacijas, ypač nykstančių rūšių.
Nors tokios priemonės dažnai taikomos prieš varnas, poveikį patiria ir kiti parko gyventojai – pelėdos, kurioms svarbus ramus perėjimo laikas, ir Minijos prieigose gyvenantys tulžiai, kurie ypač jautrūs triukšmui ir greitai apleidžia lizdavietes.
Garsas neveikia selektyviai – jis trikdo visą gyvūniją: paukščius, žinduolius, varles, vabzdžius. Naudoti garsines baidykles šalia parko ar natūralių buveinių – tiesioginis gamtos niokojimas.
Savininkas komentuoti atsisakė
Šiandien ryte „Gargždai United“ parke apžiūrėjo namą ir šalia jo pastatytą sandėliuką, ant kurio ir buvo pakabinta bei penktadienį veikė garsinė baidyklė.
Nors toks pat įrenginys, kaip matyti skaitytojos atsiųstame vaizdo įraše, sandėliuko pastogėje dar tebekabėjo, garsų šįryt jis neskleidė.
Naujame name šalia parko, pastatytame buvusios medinės sodybos vietoje, pernai įsikūrė Klaipėdos rajone žinomas verslininkas, organizacijos „Bendrai“ steigėjas, buvęs politikas, šioje kadencijoje nebeišrinktas į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą – Vaclovas Macijauskas.
„Gargždai United“ susisiekė su verslininku telefonu ir paprašė išsakyti savo poziciją dėl garsinės baidyklės naudojimo parko prieigose. Toks skambutis ir klausimas akivaizdžiai sunervino buvusį politiką.
„Gyvenk savo gyvenimą, ne tavo reikalas,“– kelis kartus pakartojo verslininkas.
„Aš gyvensiu savo gyvenimą, o Jūs ramiai žudysit paukščius parke?“– paklausė žurnalistė ir vietoj atsakymo sulaukė numesto telefono ragelio pypsėjimo.
Siekia informuoti
Pasak Aplinkos apsaugos departamento Komunikacijos skyriaus, paukščių perėjimo laikotarpiu siekiama aktyviai informuoti visuomenę apie leidžiamus ir draudžiamus veiksmus, konsultuojama telefonu ir raštu, tačiau prevenciniai patikrinimai ar reidai nėra vykdomi.
Viena iš su paukščių perėjimu susijusių akcijų yra nuo balandžio 1 d. prasidėjusi „Aplinkosaugos sąlygos vandens telkiniuose“, kurios metu didelis dėmesys skiriamas Lietuvos vandens telkiniams ir aplinkosaugos reikalavimų laikymuisi, plaukiojant vandens transporto priemonėmis, organizuojami reidai.
Šie reikalavimai ypač aktualūs ekosistemoms svarbiuose ežeruose arba gyvūnijai jautriu laikotarpiu, tarkim, paukščių perėjimo laikotarpiu savaeigė plaukiojimo priemonė gali išbaidyti sparnuočius iš įprastų maitinimosi ar perėjimo vietų. Daugiau informacijos apie akciją rasite pranešime žiniasklaidai „Aplinkosaugininkai nuo balandžio 1-osios pradeda akciją „Aplinkosaugos sąlygos vandens telkiniuose“.
Pasak komunikacijos specialistų, kiekvienais metais Aplinkos apsaugos departamentas primena apie paukščių apsaugą perėjimo metu. Daugiau informacijos rasite žemiau esančiose publikacijose.
„Kaip ir kada leidžiama perkelti gandralizdžius“.
„Aplinkosaugininkų dėmesys kovų lizdams jų perėjimo laikotarpiu“.