Dabar populiaru
Publikuota: 2011 liepos 1d. 07:35

Geras oras žlugdo rinkimus į Seimą

Balsuoti išankstiniuose Seimo rinkimuose atėjusi Gražina tikino, kad balsuoti – kiekvieno pareiga.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Balsuoti išankstiniuose Seimo rinkimuose atėjusi Gražina tikino, kad balsuoti – kiekvieno pareiga.

Klaipėdoje prasidėję rinkimai į Seimą tikriausiai domina tik juose dalyvaujančius kandidatus ir jų artimuosius bei draugus. Klaipėdiečiai balsuoja labai atsainiai, tad prognozuojama, kad šie rinkimai bus patys vangiausi.

Ekspertai abejoja, ar vasarišku oru klaipėdiečiai skubės prie balsavimo urnų rinkti Seimo nario, kuris parlamente dirbs vos metus. 

Tokioms abejonėms pagrindo davė pirmosios dvi išankstinio balsavimo dienos – trečiadienį prie urnų atėjo 69 Danės vienmandatėje rinkimų apygardoje gyvenantys rinkėjai, o ketvirtadienį pavakarę balsuotojų buvo nežymiai daugiau. 

Neabejojama, kad ir sekmadienį – pagrindinę balsavimo dieną – rinkėjai nepuls balsuoti. 

Klaipėdiečiams rinkti naują parlamentarą prireikė po to, kai po savivaldos rinkimų mandato atsisakė Vytautas Grubliauskas. Klaipėdos meru išrinktas politikas atlaisvino vietą Seime. 

„Jaučiu pareigą balsuoti. Žmonės nepatenkinti, tačiau balsuoti neina. Atrodo įdomiai“, – teigė ketvirtadienį balsuoti atėjusi klaipėdietė Gražina. 

Iš anksto atėję balsuoti klaipėdiečiai dideliu optimizmu netryško: retas kuris tikisi, kad vienas Seimo narys galės įnešti naujų vėjų. 

„Balsuoti reikia, nes jei niekas neis – ateis tų partijų nariai ir nubalsuos kaip reikia jiems, o ne žmonėms“, – teigė ketvirtadienį balsavę klaipėdietis Asta ir Julius. Tačiau jie pripažino, kad iki šiol buvo girdėję tik apie pusę kandidatų į Seimą, o kiti jiems – visiškai nepažįstami. 

Balsuoti atėję klaipėdiečiai skundėsi, jog šį kartą informacijos apie kandidatus buvo kaip niekada mažai. 

Agitaciją lydėjo skundai

Sekmadienį stebėti rinkimų vienoje didžiausių apygardų Lietuvoje, vienijančioje per 42 tūkst. rinkėjų, atvyks ir Zenonas Vaigauskas, vadovaujantis Vyriausiajai rinkimų komisijai. Komisija jau gavo skundų dėl rinkiminių kampanijos pažeidimų. Vienas laikraštis, agituojantis balsuoti už vieną kandidatą, nebuvo pažymėtas kaip politinė reklama. „Tačiau grubių pažeidimų nebuvo, kaip ir skundų, jog būtų papirkinėjami rinkėjai“, – teigė Z.Vaigauskas. 

Rinkimų dieną Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūroje budės prokurorai, kurie reaguos į visus pranešimus dėl pažeidimų. 

Skaičiuojama, kad šie rinkimai gali atsieiti apie pusę milijono litų. Jei Seimo narį pavyktų išsirinkti iš karto ir nebereikėtų antrojo rato, pavyktų sutaupyti ženklią rinkimams skirtų lėšų dalį.

Vienam kandidatui surinkus daugiau nei pusę balsuoti atėjusių rinkėjų balsų, nebereikėtų liepos 17-ąją rengti antrojo rinkimų rato. 

Skeptikai išsyk paskaičiavo – nauji rinkimai pernelyg brangūs skylėtai valstybės kišenei. Netgi atsirado siūlymų neberengti rinkimų, kai iki kadencijos pabaigos likę vos metai. 

Tačiau, anot politologų, tai būtų grubus Konstitucijos pažeidimas. „Mes negalime dėl taupymo nesilaikyti Konstitucijos“, – pastebėjo politologas Vytautas Dumbliauskas.  

Naujovių neįneš

Klaipėdos universitete dirbantis politologas Saulius Šiliauskas pastebėjo, kad per šiuos rinkimus net agitacinės kampanijos – itin pasyvios. 

„Visa kampanija – itin vangi, net nepastebima. Kita vertus, kai Seimas renkamas visoje Lietuvoje, tai jau tampa rezonansiniu įvykiu, o čia atostogos, renkamas tik vienas Seimo narys, aplinkui – svarbesni įvykiai, ir šie rinkimai tarsi paskęsta bendrame fone“, – teigė S.Šiliauskas.  

Anot Z.Vaigausko, geros datos rinkimams niekada nėra, ypač kai vykdomi pakartotiniai rinkimai.

S.Šiliauskas suabejojo, ar rinkimus pagyvintų ryškesnės asmenybės. „Nebent dėl vietos Seime kovotų partijų vedliai. Tačiau dabar ir pats kontekstas rinkimams ne itin geras, žmonės yra pavargę nuo politikos“, – svarstė politologas. 

Jis pats negalėjo išskirti ryškaus lyderio. Tačiau, anot politologo, šie rinkimai bus svarbesni Tėvynės sąjungos Klaipėdos skyriui vadovaujančiam Nagliui Puteikiui, kuriam tai bus savotiškas reitingų testas. 

Anot V.Dumbliausko, šių rinkimų rezultatai svarbesni daugumą Seime sudarančioms partijoms. Jos bet kuria kaina ir sieks išlaikyti vietą Seime. „Dauguma suinteresuota, kad šiuos rinkimus laimėtų N.Puteikis, laimėjus opozicijos deleguotam asmeniui, pokyčių nebūtų“, – teigė politologas. 

Šeši konkurentai

Rinkimuose į Seimą dalyvauja šeši kandidatai: socialdemokratas Aloyzas Každailevičius, Darbo partijai atstovaujantis Raimundas Paliukas, Liberalų ir centro sąjungai – Valdemaras Puodžiūnas, Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams – Naglis Puteikis, Liberalų sąjūdžiui – Diana Stankaitienė bei Tvarkos ir teisingumo partijos narys Vytautas Vaičius. 

Temos: 2 Seimas Rinkimai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min