Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 26, 14:59

Giedrius Petkevičius: Ar gali Lietuva gaminti karines raketas?

Krašto apsaugos ministerijai paskelbus apie eilinį ginkluotės ar technikos pirkimą, socialinių tinklų komentarų skiltyse visuomet galima rasti dviejų tipų komentarus. Pirmieji, apibūdintini kaip „Kas mus puls“ arba „Taškom pinigus visokioms geležims“, prasidėjus karui Ukrainoje beveik pradingo, tačiau antrieji – „Kam mokėti pinigus kažkam, juk galime pasigaminti patys“, vis dar pasitaiko. Šiuo atveju, autoriaus nuomone, tiesa slypi kažkur „per vidurį“.
KAM karių surengtos kovinio šaudymo iš 90 mm prieštankinio beatošliaužio pabūklo PV1110 pratybos Pabradės poligone. Tik prenumeratoriams
KAM karių surengtos kovinio šaudymo iš 90 mm prieštankinio beatošliaužio pabūklo PV1110 pratybos Pabradės poligone.

AB „Giraitės ginkluotės gamykla“ gamina amuniciją šaulio ginklams, kadaise Lietuvos kariuomenė naudojo savos gamybos rankines granatas, buvo sukurti pistoletai-kulkosvaidžiai, dėvimos Tekstilės institute pagamintos šarvinės liemenės. Vietiniai gamintojai kariuomenei tiekia elektrooptinius prietaisus kariavimui naktį ir blogo matomumo sąlygomis, nesenai paskelbta, kad kariuomenė pirks mūsų šalyje pagamintą įrangą priešdroninei veiklai.

Kariuomenė investuoja į naujos technikos aptarnavimo ir priežiūros įrangą, o atskirais atvejais verslas tiekia atsargines dalis bei atlieka remonto darbus. Kyla natūralus klausimas, ar mūsų valstybės mokslo institucijos ir verslas turi potencialo kurti bei gaminti ne tik atskirus komponentus, bet ir kovines sistemas, prilygstančias ar net pranokstančias pasaulinius analogus.

„Kamuojamas“ panašių klausimų ir dvejonių kreipiausi į Kauno technologijos universiteto akademiką, profesorių habilituotą daktarą Algimantą Fedaravičių, šiuo metu besidarbuojantį Transporto inžinerijos katedroje. Kelių valandų pokalbis virto kelione per Lietuvos mokslo ir šiuolaikinės karybos istorijos kelius ir „klystkelius“, kurie puikiai atspindi Lietuvos valstybės požiūrį ir raidą, kuriant bei plėtojant nuosavus gynybinius pajėgumus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min