Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 20d. 07:17

Giedrius Petkevičius. Naujas karinis poligonas: kodėl manęs neima džiaugsmas

Karinės pratybos „Geležinis vilkas 2021-II“ Tik prenumeratoriams
Lietuvos kariuomenės nuotr. / Karinės pratybos „Geležinis vilkas 2021-II“
Dar šio tūkstantmečio pradžioje Lietuvos kariuomenė disponavo kariniais objektais, kurie savo plotu dengė tik apie 49 procentus buvusių sovietinių karinių miestelių, dalinių ir poligonų teritorijų. Po 2014-ųjų, letargo miegas bei savosios gynybos sistemos marinimas baigėsi – didėjo finansavimas krašto gynybai, kariuomenė plečiama tiek kiekybiškai, tiek kokybine prasme, į Lietuvą plūstelėjo sąjungininkai. Išaugtas užimamų teritorijų rūbas ėmė varžyti judesius, o žinia, judesys kariuomenei yra būtinas, nebent mes trokštume gražių paradų ir spalvingos kapituliacijos atėjus „dienai X“. Pasipriešinimas „nežabotiems militaristų norams“ netruko ateiti.

Ne, aš nesistengiu visur įžiūrėti „rusiško pėdsako“, nors, tiesa sakant, sunkiai įsivaizduoju palankesnę dirvą antikarinėms nuotaikoms skleisti negu „ekologijos“ bei „valdžia skriaudžia paprastą žmogų“ tematikos – kuomet XX-ojo amžiaus 9-jį dešimtmetį JAV perkėlė į Vokietiją sparnuotąsias „Tomahawk“ bei balistines „Pershing II“ raketas kilo triukšmas ir protestai su karinių bazių blokadomis.

Aptiktas sovietinių specialiųjų tarnybų pėdsakas niekam pernelyg didelio įspūdžio nedarė. Protestuotojai vieną po kito traukė „ekologinius“ argumentus prisimindami ir „Zone Rouge“ Prancūzijoje (beveik 1200 kvadratinių kilometrų teritorija pirmojo pasaulinio karo metu užteršta taip, kad bet kokia ūkinė veikla joje yra griežtai ribojama) ir „Rocky mountain“ cheminių ginklų arsenalą JAV Kolorado valstijoje. Išties, minėtos vietos yra gana stipriai užterštos, tame tarpe ir cheminio ginklo šalutiniais produktais.

Baltijos „sesėje“ Estijoje, karinio Tapa oro uosto gruntą sovietinė armija taip užteršė naftos produktais, kad iki šiol, net už trijų kilometrų esantiems gyventojams nerekomenduojama gerti vandens iš savo šulinių. „O kur sprogimų sudarkyti medžiai pilni kulkų ir skeveldrų, vikšrų suniokota miško paklotė ir iš savo gyvenamų vietų išvaryti unikalūs faunos egzemplioriai?“. Maždaug taip savo „pasirodymą“ galėtų baigti ekologiškai atsakingas pilietis.

Sutikite, spaudžia širdį. Ar verta tai aukoti, kad „suaugę dėdės pažaistų karą“? Kam apskritai tokie žemės maitintojos plotai nedidelei Lietuvos kariuomenei? Kadangi klišių rinkinys artėja prie pabaigos, pabandysiu nupasakoti realią situaciją.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:21:02

Video

01:01
06:32
11:02

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min