Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 15d. 19:01

Gimtadienį švenčiantis 15min Tyrimų skyrius pristato Tyrimų biblioteką

Apie-Tyrimus-share
15min Tyrimų skyrius

Lygiai prieš ketverius metus įkurtas 15min Tyrimų skyrius pristato Tyrimų biblioteką – specialų puslapį, kuriame skaitytojai galės rasti visus mūsų atliktus tyrimus ir jų tęsinius.

Oficialiai 15min Tyrimų skyrius pradėjo veikti 2015-ųjų balandžio 15-ąją, nors apie idėją redakcijos viduje buvo kalbama ir anksčiau.

Sumanymas suburti specializuotą komandą, kuri visą darbo laiką ir resursus skirtų vien tik žurnalistiniams tyrimams, kilo tuometiniam 15min generaliniam direktoriui Tomui Balžekui ir jo pavaduotojai Gabrielei Burbienei. Jie pakvietė prisidėti ir pirmuosius 15min Tyrimų skyriaus žurnalistus: Dovilę Jablonskaitę, Šarūną Černiauską, Dovydą Pancerovą ir Skirmantą Malinauską. Vėliau prie komandos prisidėjo žurnalistė Birutė Davidonytė.

Gretos Skaraitienės nuotr./15min Tyrimų skyrius: Šarūnas Černiauskas, Dovilė Jablonskaitė, Dovydas Pancerovas, Skirmantas Malinauskas
Gretos Skaraitienės nuotr./15min Tyrimų skyrius: Šarūnas Černiauskas, Dovilė Jablonskaitė, Dovydas Pancerovas, Skirmantas Malinauskas

„Labai džiaugiuosi, kad prieš ketverius metus 15min vadovams užteko drąsos įkurti Tyrimų skyrių. Jeigu skaičiuosime tik tekstus, tai jų nebuvo daug. Jeigu sversime pinigus, tai 15min nemažai jų prarado dėl tyrimais nepatenkintų. Bet 15min misija – ne uždirbti, o kurti visuomenės gerovei. Per šiuos ketverius metus 15min Tyrimų skyrius padarė labai daug, kad būtų skaidriau mūsų politikoje, versle, visuomenėje. Be to, dabar tyrimus 15min daro ne tik Tyrimų skyrius, bet ir kitų skyrių žurnalistai. Be galo svarbu ir tai, kad per šiuos ketverius metus tiriamoji žurnalistika atgimė ir kitose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse. Tikiuosi, kad tai tik gera pradžia“, – sakė 15min vyr. redaktorius Raimundas Celencevičius.

Gimtadienio proga 15min Tyrimų skyrius pristato naują projektą – Tyrimų biblioteką. Tai specialus puslapis, kuriame rasite visas 15min Tyrimų skyriaus istorijas: nuo Algirdo Butkevičiaus žento iki Sauliaus Skvernelio slaptųjų patarėjų, nuo „Lietuvos geležinkelių“ iki Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro, nuo „Verslas nuo nulio“ iki „Icor“, nuo Ramūno Karbauskio žemių iki Artūro Skardžiaus vėjo jėgainių.

Svarbiausius tyrimus sudėjome į atskirus aplankus, kuriuose atskyrėme pagrindinius tekstus nuo tęsinių, – dabar galėsite nesunkiai rasti pagrindinius tyrimus ir tai, kas vyko po jų.

„Į tyrimų biblioteką sudėjome visus per ketverius metus atliktus savo darbus. Kaip ir dera padoriai bibliotekai, turinį nuolat atnaujinsime ir kviesime skaityti, žiūrėti bei klausyti naujų istorijų. Taip pat periodiškai pateiksime aukščiausios klasės tyrimus, kuriuos publikuoja mūsų partneriai, tarptautinis žurnalistinių tyrimų centras OCCRP“, – sakė Šarūnas Černiauskas, 15min Tyrimų skyriaus redaktorius.

Ateityje Tyrimų biblioteka bus papildyta ir kitų 15min žurnalistų tyrimais – nuo Laurynos Vireliūnaitės tyrimo apie Broniaus Markausko žemes, po kurio jis pasitraukė iš žemės ūkio ministro posto, iki Dovilės Jablonskaitės tyrimo apie „Alfa Patiną“ Airiną Arutiunianą, po kurio jis atsidūrė už grotų.

Tikslas – keičianti žurnalistika

15min Tyrimų skyrius, tai – 2015-ųjų balandžio 15-ąją įkurta specializuota žurnalistų komanda, užsiimanti vien tik tiriamąja žurnalistika. Tyrimų skyrius nagrinėja korupciją, šešėlinius verslo ir politikos ryšius, pinigų plovimą, socialines problemas, propagandą.

Pirmaisiais metais 15min Tyrimų skyriaus publikacijos dažniau būdavo paremtos išskirtinėmis šaltinių medžiagomis arba faktų analize, – tai nebuvo klasikiniai žurnalistiniai tyrimai, kaip tai suvokiama gilias tiriamosios žurnalistikos tradicijas turinčiose Vakarų šalyse.

Kokybinis šuolis prasidėjo 2016-aisiais. Tada komanda pradėjo dalyvauti tarptautinėse tiriamosios žurnalistikos konferencijose ir mokymuose, kuriuos organizavo Rygoje įsikūrę universitetas Stockholm School of Economics arba latvių tiriamosios žurnalistikos centras Re:Baltica. Be to, žurnalistų supratimą apie tiriamąją žurnalistiką smarkiai padidino narystė tarptautinėje organizacijoje Organized Crime and Corruption Reporting Project.

Tais pačiais 2016-aisiais 15min tapo tarptautinio tyrimo Panama Papers dalyviais. Vėliau tyrimų komanda prisidėjo prie tokių tarptautinių projektų kaip Paradise Papers, Russian Laundromat ir kitų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Birutė Davidonytė, Šarūnas Černiauskas ir Dovydas Pancerovas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Birutė Davidonytė, Šarūnas Černiauskas ir Dovydas Pancerovas

2017-aisiais 15min Tyrimų skyriuje įvyko esminių pokyčių. Kovo pabaigoje prie komandos prisidėjo žurnalistė Birutė Davidonytė, o tų pačių metų liepą pasitraukė S.Malinauskas – jis prisidėjo prie premjero Sauliaus Skvernelio patarėjų komandos.

Dabar tyrimų komandą sudaro trys žurnalistai: B.Davidonytė, Š.Černiauskas, D.Pancerovas. Lyginant su pirmaisiais 15min Tyrimų skyriaus gyvavimo metais, esminis skirtumas yra komandinis darbas – dažniausiai prie vienos istorijos dirba visi trys žurnalistai. Žurnalistinius tyrimus atlieka ir kiti 15min redakcijos žurnalistai.

15min Tyrimų skyriaus darbai pelnė ne vieną prizą, tarp jų ir tarptautinį Peterio Greste'o apdovanojimą už nuopelnus žodžio laisvei, Lietuvos žurnalistų sąjungos, Vilniaus universiteto apdovanojimų, o 2018-aisiais Vilniaus politikos analizės instituto surengtame tiriamosios žurnalistikos darbų konkurse 15min komanda pelnė pirmas tris prizines vietas. Tarptautiniai tyrimai, prie kurių prisidėjo 15min Tyrimų skyrius, pelnė prestižinę Pulitzerio premiją ir buvo nominuoti „European Press Prize“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min