Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 12d. 06:58

Gyventojai Konstitucinį Teismą užvertė individualiais skundais: per metus pateikė 231

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas

Per praėjusius metus Konstitucinis Teismas (KT) sulaukė 231 individualaus konstitucinio skundo, iš kurių 9 priėmė nagrinėti. Taip pat teismas gavo 17 įvairaus pobūdžio kreipimųsi, tyrė teisės aktų atitiktį Konstitucijai ir įstatymams. 2020-aisiais KT pateikė 18 išaiškinimų, iš kurių 14-oje pripažintas prieštaravimas Konstitucijai. Šie skaičiai panašūs į tuos, kurie fiksuoti ankstesniais metais.

2020 metais KT iš viso gavo 17 kreipimųsi – dėl dviejų priimtinumo klausimas dar nėra išspręstas, 15min nurodė KT pirmininko patarėja viešiesiems ryšiams Giedrė Maksimaitytė.

Teismas sulaukė 15-os prašymų ištirti teisės aktų atitiktį aukštesnės galios teisės aktams, vieno paklausimo dėl išvados teikimo ir vieno prašymo išaiškinti KT aktus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Konstituciniame Teisme
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Konstituciniame Teisme

Iš tų pačių 17 kreipimųsi 8 pateikė teismai, kurie prašė ištirti teisės aktų atitiktį aukštesnės galios teisės aktams, Seimo narių grupės pateikė 6 tokius prašymus, Seimas in corpore – vieną.

Seimas taip pat teikė vieną paklausimą dėl išvados, ar nebuvo pažeisti rinkimų įstatymai.

Dar vieną prašymą – išaiškinti anksčiau priimto KT sprendimo ir KT pirmininko pranešimo nuostatas – teismui adresavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja.

2020-aisiais KT priėmė nagrinėti 7 prašymus ištirti teisės aktų atitiktį Konstitucijai ir įstatymams.

„Jie sudaro apie 47 proc. visų gautų prašymų, dėl kurių priimtinumo klausimas išspręstas“, – teigė G.Maksimaitytė.

Nuo 2019-ųjų šalies piliečiai įgavo teisę tiesiogiai kreiptis į KT. Per 2020-uosius šia teise pasinaudojo 231 pilietis – tiek gauta individualių konstitucinių skundų.

Iš jų per praėjusius metus teismas apsisprendė dėl 181 jų priimtinumo, dar 40 skundų, dėl kurių apsispręsta, pateikti 2019-aisiais.

KT praėjusiais metais priėmė nagrinėti 9 individualius konstitucinius skundus.

„Jų priimtinumo procentas – apie 3 proc. Dvi bylos pagal tokius skundus jau išspręstos 2020 metais“, – teigė KT pirmininko atstovė.

2020 metais KT priėmė 18 nutarimų. Keturiolikoje iš jų pripažintas prieštaravimas Konstitucijai, o keturiuose konstatuota, kad ginčytas teisės aktas (jo dalis) prieštarauja Konstitucijai.

„Palyginimui – Konstituciniame Teisme 2019 metais priimta šešiolika nutarimų. Tik trijuose nutarimuose tirti teisės aktai pripažinti neprieštaraujančiais Konstitucijai, o kituose trylikoje nutarimų konstatuota, kad tirtas teisės aktas (jo dalis) neatitiko Konstitucijos“, – tikino G.Maksimaitytė.

Metiniame pranešime 2019-aisiais KT pirmininkas Dainius Žalimas pažymėjo, jog ši statistika rodo negerėjančią teisėkūros kokybę.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min