Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 11d. 07:03

Gyventojus gąsdina draustinis

G.Kazakova stebisi, kodėl draustinis kuriamas ne esamame Trakų Vokės parke ar miške, o dirbamuose ūkininkų laukuose.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / G.Kazakova stebisi, kodėl draustinis kuriamas ne esamame Trakų Vokės parke ar miške, o dirbamuose ūkininkų laukuose.

Vilniaus miesto taryba, nepaisydama gyventojų pasipriešinimo, pritarė Vokės slėnio kraštovaizdžio draustinio steigimui. Nors valdininkai ramina, kad vietos gyventojai didelių suvaržymų ūkio srityje nepatirs, pastarieji baiminasi draustinyje likti beteisiai.

Trakų Vokėje gyvenanti Gražina Kazakova, kurios motina būsimo draustinio teritorijoje turi žemės, prognozuoja, kad, įkūrus draustinį, jo gyventojų ir žemės savininkų teisės bus smarkiai suvaržytos. „Čia yra žmonių dirbami laukai. Valdininkai gali pakeisti žemės paskirtį, kad joje nebebūtų galima užsiimti ūkine veikla. O ką tada gyventojams daryti? – klausė G.Kazakova. – Ir ką čia saugoti? Juk tai laukai“.

Nori apsaugoti vertybes

Vilniaus miesto savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus Želdynų poskyrio vyriausiasis specialistas ir draustinio įkūrimo projekto rengėjas Kęstutis Rudokas pasakojo, kad draustiniai yra kuriami tam, kad apsaugotų vertybes. „Šio draustinio vertybės bus Vokės upė ir slėnis“, - sakė K.Rudokas.

Aplinkos ministerijos Planavimo skyriaus vedėja Vitalija Valantiejienė ramino draustiniui besipriešinančius gyventojus, kad jie didelių suvaržymų ūkio srityje nepatirs. Jos tvirtinimu, kiek apribota bus tik statybinė veikla. 

Žada viešą diskusiją

Trakų Vokės gyventoja G.Kazakova stebėjosi, kodėl draustinį reikia kurti būtinai žmonėms priklausančiuose laukuose. „Lygiai toks pat kraštovaizdis yra ir toliau nuo laukų, prie Trakų Vokės parko. Ten atsiveria dar gražesni vaizdai nei laukuose, deja, šių teritorijų statusas yra miškas“, –sakė G.Kazakova.

Kol visa draustiniui skirta teritorija bus analizuojama, ji praktiškai bus užšaldyta – žmonės negalės čia vykdyti jokių statybų, – A.Liudkovskis.Į didelę 620 ha draustiniui numatytą teritoriją patenka keletas Panerių seniūnijos gyvenviečių: Kazbėjai, Daniliškiai, Naujasodis. Šių miestelių gyventojai nepageidauja draustinio, tačiau Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojai tikina negalį niekuo padėti, mat ši teritorija kaip draustinis numatyta Bendrajame plane. „Dar 1998 m. plane ši teritorija skirta draustiniui kurti. Ji numatyta ir 2007 m. Savivaldybės Bendrajame plane, galiojančiame iki 2015 m.“, - sakė savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus Želdynų poskyrio vedėja Giedrė Čeponytė. Jos teigimu, būsimas draustinis turėtų apsaugoti ledynų suformuotas griovas, kalvas ir šlaitus. „Šios teritorijos labai gražios ir unikalios. Be to, juk netoliese ir Senasis Neries Senslėnis. Būtent dėl to ir kuriamas draustinis, kad šiose teritorijose būtina sureguliuoti statybų intensyvumą, – aiškino G.Čeponytė. – Be abejo, namai reikalingi, tačiau juk žmogui reikia ir natūralios gamtos.“

Valdininkai gyventojus ramina, kad draustinio teritorija dar nėra tiksliai nustatyta, ir kad specialiojo plano rengimo metu su jais bus diskutuojama bei tariamasi. „Bus išnagrinėta teritorija ir paredaguotos draustinio ribos. Šio plano rengimo procese dar daug kas turi būti atlikta. Vienas iš punktų – vieša diskusija su gyventojais“, – tikino Želdynų poskyrio vedėja G.Čeponytė. Anot jos, specialiojo plano rengimas gali užtrukti iki dvejų metų.

Apriboja statybas

„Jaudintis dėl dirbamų plotų gyventojams nereikia. Juk jie juos galės arti kaip arę. Draustinis apriboja tik naujas statybas“, – aiškino Aplinkos ministerijos Planavimo skyriaus vedėja V.Valantiejienė. Jos tvirtinimu, draustinyje negalima statyti naujų statinių, tačiau galima kažką statyti senų statinių pagrindu.

„Pavyzdžiui, jei iš senelių pavedėtoje žemėje žmogus nori pasistatyti sodybą ir dokumentais įrodo, kad šioje vietoje ji kažkada ji tikrai stovėjo, jam statybų niekas nedraudžia“, – sakė V.Valantiejienė. Ji taip pat tikino, kad priimdama sprendimus savivaldybė turi derinti su gyventojais pagal Savivaldybės draustinių steigimo ir gamtos paveldo objektų skelbimo tvarką . „Viešos diskusijos ir kompromisų ieškojimas yra privaloma dalis steigiant draustinį“, – teigė pašnekovė.

Netinkamas metas

Nors miesto taryba pritarė sprendimui steigti Vokės slėnio kraštovaizdžio draustinį, sprendimas buvo nevieningas – jam nepritarė Ekonomikos ir finansų bei Kontrolės komitetai. Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Raimundas Alekna aiškino, kad šio komiteto nariai sprendimą nepritarti priėmė atsižvelgdami į ekonominę situaciją. „Savivaldybės biudžetas tuščias, tad draustinio steigimui šis laikas visiškai netinkamas. Juk draustinio projektas kainuos vien apie 200-300 tūkst. Lt. Jei dabar bus švaistomasi tokiomis lėšomis, greit situacija bus nebevaldoma – savivaldybės darbuotojams pradės vėluoti arba bus neišmokami atlyginimai“, –įspėjo R.Alekna.

Tuo metu Kontrolės komiteto pirmininkas Arturas Liudkovskis įžvelgė ir kitų neigiamų niuansų. „Mes pritariame Ekonomikos ir finansų komitetui, kad draustinio steigimui pasirinktas netinkamas laikas. Be to, taip pat manome, kad draustiniui pasirinkta per didelė teritorija – 620 ha. Visoje joje tikrai nebus kuriamas draustinis, jam bus pasirinkta gal vos 100 ha. Tad kam nagrinėti ir apžiūrėti daugiau nei reikia? Tam juk bus švaistomos ne tik lėšos, bet ir laikas“, - sakė A.Liudkovskis. Jo tvirtinimu, dėl to didelių nuostolių patirs gyventojai. „Kol visa ši teritorija bus analizuojama, ji praktiškai bus užšaldyta – žmonės negalės čia vykdyti jokių statybų“, – sakė A.Liudkovskis. Anot jo, geriausia būtų pakeisti Bendrojo plano sprendinius ir sumažinti jame numatytą draustinio teritoriją.

A.Liudkovskis priminė, kad klausimas dėl draustinio steigimo Taryboje buvo svarstomas gal 4-ą kartą. Anksčiau jam būdavo nepritariama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:10
01:09
03:07

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min