Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 17d. 13:37

Į Kazachstaną išlydėti ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviai

Į Kazachstaną išlydėti „Misija Sibiras“ dalyviai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Į Kazachstaną išlydėti „Misija Sibiras“ dalyviai

Sostinės geležinkelio stotyje trečiadienį iškilmingai į Kazachstaną išlydėti ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviai.

„Labai smagu matyti dar vieną grupę. Išlydime kaip į kosmosą. Na, ne į kosmosą, į žemę. Gal ne gimtą, bet labai artimą. Kiekvienais metais čia susirenkame, turiu progos jau septintą kartą dalyvaut išlydėtuvėse“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Ta atmintis lietuvių tradicijose yra svarbi bet kur, kur bebūtų, ir kartu skleisti žinią grįžus“, – pridūrė ministras.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Linas Linkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Linas Linkevičius

Jis ekspedicijos dalyviams įteikė prietaisus, skaičiuojančius žingsnius.

Anksčiau ekspedicijos vykdavo į Rusiją, tačiau ši šalis antrus metus atsisako leisti „Misijos Sibiras“ dalyviams atvykti tvarkyti tremtinių ir politinių kalinių kapų, todėl kaip ir pernai bus vykstama į Kazachstaną.

Išlydėtuvėse dalyvavęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ekspedicijos dalyviams padovanojo Lietuvos trispalvę ir prašė ją perduoti Kazachstane gyvenantiems lietuviams.

„Nuvežkite vienai iš šeimų vėliavą, iš Seimo gautą, gerbkite mūsų protėvius, gerbkite mūsų Tėvynę“, – ekspedicijos dalyviams teigė V.Pranckietis.

Ekspedicijos dalyviai traukiniu iš geležinkelio stoties keliaus į Vilniaus oro uostą, iš kur skris tiesiai į Nursultaną.

Į dešimt dienų truksiančią ekspediciją vyksta 16 dalyvių.

Kaip BNS sakė ekspedicijos vadovė Aistė Eidukaitytė, šie metai ypatingi tuo, kad misijos dalyviai su savimi vežasi buvusio tremtinio pagamintą kryžių.

„Tremtinys Bronislovas, kuris gyvena Aukštaitijoje ir dėl sveikatos negalėjo atvykti į išlydėtuves, komandai padovanojo surenkamą kryžių. Kryžius sveria 40 kilogramų ir yra, berods, dviejų metrų. Jis po gabaliuką supakuotas ir padalintas dalyviams“, – sakė A.Eidukaitytė.

Misijos dalyviai Karagandos apylinkėse tvarkys lietuvių tremtinių kapus ir ieškos dar neatrastų apleistų kapų, taip pat sieks susitikti su Kazachstane tebegyvenančiais lietuviais ar jų palikuonimis, aplankys apleistus sovietų lagerius, paliks ten atminimo ženklus.

Į Kazachstaną vykstanti 22-ejų Marija Čyvaitė – vienintelė šiemet ekspedicijoje Amerikos lietuvė ir trečia per visą ekspedicijų istoriją.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marija Čyvaitė (centre)
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marija Čyvaitė (centre)

Ji užaugo Čikagoje, ten gimė ir jos tėvai. Kaip pati teigė, į JAV emigravo nuo karo bėgantys seneliai.

„Man labai svarbus Lietuvos istorijos išsaugojimas, taip pat svarbu ir tai, kad patirtimi galėsiu pasidalinti su Amerikos lietuviais. Noriu gyvai prisiliesti prie Lietuvos istorijos“, – BNS sakė 22-ejų mergina.

„Kapavietes ten galima skaičiuoti šimtais, jų labai daug. Pernai komandai pavyko rasti 200 lietuvių kapų, tikimės, kad šiemet tad skaičius nesumažės“, – teigė ekspedicijos vadovė.

„Panašu, kad Karagandoje prognozuojamas didelis karštis, bet komanda yra pasiruošusi viskam“, – pridūrė ji.

Projektas „Misija Sibiras“ vykdomas nuo 2006 metų. Per šį laikotarpį lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Sibire – Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane – aplankiusios jaunimo ekspedicijos sutvarkė daugiau kaip pusantro šimto kapinių.

Sovietinės okupacijos metu iš Lietuvos į tremtį ir lagerius ištremta apie 280 tūkst. žmonių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:02
01:19
00:44
Parašykite atsiliepimą apie 15min