Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ignoruojami prašymai virsta reikalavimais

Pasas
„Scanpix“ nuotr. / Pasas
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Europos šalyse gyvenantys lietuviai iš naujosios Lietuvos valdžios tikisi ne pažadų, bet konkrečių veiksmų. Jos ignoruojami išeivių prašymai virsta reikalavimais.

Vienas tokių žingsnių – pagaliau išspręsti pilietybės problemą. Vokietijos Hiutenfeldo miestelyje savaitgalį vykusiame metiniame Europos kraštų lietuvių bendruomenių vadovų suvažiavime buvo suformuluoti konkretūs siūlymai ir reikalavimai, kurie bus įteikti Lietuvos Seimui ir Vyriausybei. Renginyje dalyvavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas ir Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) valdybos pirmininkė Regina Narušienė.

„Pats aktualiausias dabar išeivijai – pilietybės klausimas. Mes jau ne prašome, bet pradedame reikalauti. Mes nešnekame apie dvigubą pilietybę, tik apie savo prigimtinę teisę ją turėti“, – vakar LŽ sakė Europos kraštų reikalų komisijos pirmininkė hamburgietė Dalia Henke.

Pasak jos, išeivija įsitikinusi, kad ši problema turi būti sprendžiama taisant įstatymą, o ne referendumu, kuris, kaip rodo patirtis, gali ir neįvykti. Be to, užsienio lietuviai norėtų, kad per rinkimus jiems būtų sudarytos platesnės galimybės išreikšti savo politinę valią. „Už Lietuvos ribų gyvena milijonas lietuvių, todėl būtų visiškai normalu, kad jų interesams atstovautų tiesiogiai renkamas politikas“, – įsitikinusi D.Henke.

Iš devynių Europos šalių į suvažiavimą atvykusius bendruomenių vadovus V.Ušackas informavo apie numatomą Tautinių mažumų ir išeivijos departamento reformą, pagal kurią išeivijos reikalus numatyta priskirti Užsienio reikalų ministerijai. Tokį projektą kritikavo R.Narušienė, jos nuomone, reikėtų įsteigti Išeivijos reikalų ministeriją.

Ministras taip pat pasiūlė apsvarstyti galimybę įkurti Užsienio lietuvių reikalų tarybą, kurią sudarytų aštuoni ministrai ir tiek pat PLB atstovų, o jai vadovautų pats premjeras. D.Henke teigimu, šie V.Ušacko pristatyti projektai bus pateikti svarstyti 42 pasaulio šalių lietuvių bendruomenėms, atstovaujamoms PLB. „Nežinau, kokios bus nuomonės ir siūlymai. Manau, svarbiausia, kad Lietuvos valdžia parodytų, jog išeivija jai iš tiesų svarbi, jog esame nedaloma visuma“, – sakė D.Henke. Pasak jos, viena, ko tikrai ministro neprašė tautiečiai – didinti jiems skirtą finansavimą. Išeivija pati ieško rėmėjų, galinčių paremti įvairius projektus, tarp jų ir padedančius reklamuoti Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį.

Be kita ko, suvažiavime dalyvavę lietuvių bendruomenių vadovai iš Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos bei kitų šalių atkreipė Lietuvos valdžios dėmesį į kai kurias švietimo, kultūros, konsulinių reikalų tvarkymo problemas. Vienas pageidavimų – galimybė Vilniuje statomuose Valdovų rūmuose PLB turėti savo patalpas.

„Ir visai banali problema – į Vilnių, tūkstantmečio sostinę, iš Europos beveik nebeliko tiesioginių lėktuvų reisų“, – apgailestavo D.Henke.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min