Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 02 20

Išskirtinis sveikatinimo šuolis Klaipėdoje – nuo delfinų terapijos iki unikalaus geoterminio vandens

Klaipėdos mieste sveikatai ir jos gerinimui skiriamas ypatingas dėmesys. Čia galima atrasti išskirtinių procedūrų, kuriami ir įvairiausi planai bei strategijos, kurie sveikatinimą pakylės į naują, inovatyvų ir kokybišką lygmenį. Kaip pastebi specialistai, Klaipėda – labai patrauklus miestas rekreacinių, turizmo ir sveikatinimo paslaugų plėtrai. Tad kas gi numatoma šioje srityje ir kas vyksta dabar?
Delfinų terapija sergantiems vaikams – itin veiksminga
Delfinų terapija sergantiems vaikams – itin veiksminga / Jūrų muziejaus nuotr.

Planuojama suteikti kurortinį statusą dviems kurortinėms teritorijoms

Kaip pasakoja Klaipėdos miesto savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėja Mantė Amšiejienė, prie rekreacinių, turizmo ir sveikatinimo paslaugų plėtros prisideda jūra ir visos su tuo susijusios galimybės bei Smiltynės teritorija su išskirtine aplinka, taip pat patrauklus geoterminio vandens panaudojimas.

„Planuojama suteikti net du kurortinius statusus Smiltynės ir Girulių teritorijoms. Smiltynė yra labai unikali gamtinėmis ir kultūros paveldo savybėmis. Todėl šioje teritorijoje numatoma gerinti esamą inftastruktūrą ir neintensyviai, suderinant su unikalia aplinka, plėsti paslaugas. O Girulių ir aplinkinės pajūrio teritorijos veiksmingesnis panaudojimas rekreacijai, poilsiui, turizmui, sveikatinimui suteikia daugiau galimybių.

Keičiamame miesto bendrajame plane numatoma, kad išsamiai įvertinus esamą situaciją ir parengus vietovės lygmens kompleksinio planavimo dokumentą, būtų parinktos vietos, kuriose galima būtų plėtoti rekreacines paslaugas, galėtų steigtis SPA ir poilsio/ sveikatinimo centrai. Tai sudarytų galimybes pratęsti turistinį sezoną, sukurti naujų darbo vietų ir didinti Klaipėdos patrauklumą tiek miestiečiams, tiek svečiams.

Sveikatinimo sektorius perspektyvus, o Klaipėdoje yra tinkamos tam sąlygos. Svarbu plėtrą planuoti darniai, naudotis gamtos ištekliais ir užtikrinti jų išsaugojimą ateities kartoms", – ateities planus dėsto specialistė.

Sveikatinimo sektorius perspektyvus, o Klaipėdoje yra tinkamos tam sąlygos.

Geoterminio vandens panaudojimas

Klaipėdos regione išgaunamas geoterminis vanduo gali turėti didžiulės teigiamos įtakos sveikatinimo, rekreacijos, turizmo plėtotei. Kaip 15min sakė Klaipėdos mokslo ir technologijų parko plėtros vadovas Andrius Sutnikas, šis geoterminis vanduo yra išskirtinis, ir atliktas mokslinis tyrimas tik patvirtina jo naudą sveikatai.

Klaipėdos mokslo ir technologijų parko nuotr. /Geoterminio vandens panaudojimas
Klaipėdos mokslo ir technologijų parko nuotr. /Geoterminio vandens panaudojimas

„Tai vadinama Vakarų Lietuvos geotermine anomalija, kuri išsidėsčiusi nuo Šilutės iki Palangos – šiose vietose geoterminių vandenų potencialas yra aukštesnis nei kur kitur Lietuvoje. Tas vanduo pasiskirsto per keletą sluoksnių, tačiau norėčiau paminėti iš vieno kilometro gylio išgaunamą vandenį, kurio temperatūra siekia 38 laipsnius ir tai yra pagrindinis geoterminis resursas, kurį būtų galima panaudoti sveikinimo tikslais.

Vanduo yra unikalus savo sudėtimi, turi didelį kiekį įvairių mineralų – Na, K, Ca, Mg, Fe, Cl, HCO3, SO4, Si, o jo druskingumas netgi kelis kartus viršija Baltijos jūros“, – pastebi specialistas.

Jis pažymi, kad iš 2 km gylio išgaunamas vanduo jau yra kitokios temperatūros – siekia 75–80 laipsnių Celsijaus ir turi dar daugiau mineralų ir naudingųjų sveikatai savybių, kurios gali prilygti Negyvosios jūros vandeniui: „Buvo atliktas ne vienas didelės apimties tyrimas, kurio rezultatai džiugina, nes dalyvavusieji dalijosi teigiamais pojūčiais ir pokyčiais – nuo sumažėjusio streso iki pagerėjusios odos būklės. Geoterminio vandens panaudojimas gali tapti nauja verslo, ekonominio klestėjimo ir mokslo šaka, padėti pritraukti daugiau turistų, todėl šia linkme dirbama intensyviai ir tikimasi šviesios ateities“, – sakė A.Sutnikas.

Vanduo yra unikalus savo sudėtimi, turi didelį kiekį įvairių mineralų.

Klaipėdos sveikatos biure – šūsnis pačių įvairiausių jau vykdomų sveikatinimo programų

Klaipėdiečių sveikatai mestos didelės pajėgos – jais besirūpinantis Klaipėdos miesto Sveikatos biuras siūlo pasinaudoti pačiomis įvairiausiomis sveikatinimo paslaugomis tiek vyresnio amžiaus klaipėdiečiams, tiek vaikams, paaugliams ir kitiems.

Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Gintarė Baštunova sako, kad miestiečiai visada gali pasižiūrėti, kokios šiuo metu vykdomos sveikatinimo programos Klaipėdos sveikatos biure, ir prisijungti: „Šiuo metu vyksta ir bazinės programos, ir pavienės veiklos. Jau ilgą laiką vykdoma širdies ir kraujagyslių bei cukrinio diabeto ligų prevencijos programa, trumpiau vadinama „Širdies ritmu“.

Į ją kviečiami žmonės, kurie turi rizikos veiksnius, t. y. kviečiamos moterys nuo 50 iki 65 metų ir vyrai nuo 40 iki 55 metų, kenčiantys nuo antsvorio, lėtinių ligų, kurių gliukozės ar cholesterolio koncentracija kraujyje yra padidėjusi ir pan.“, – sako specialistė. Gavę šeimos gydytojo siuntimą, asmenys gali gauti jiems reikalingą pagalbą bei informaciją.

„Scanpix“ nuotr./Mama su vaiku
„Scanpix“ nuotr./Mama su vaiku

Taip pat šiuo metu vyksta projekto „Klaipėdos miesto tikslinių gyventojų grupių sveikos gyvensenos skatinimo“ įgyvendinimas, per kurį vyksta daug įvairių veiklų. Kaip pažymi skyriaus vedėja, jų skyrius daugiausiai dėmesio skiria veikloms žmonėms nuo 55 metų ir vyresniems, neįgaliesiems.

„Projekto „Judu sveikai“ metu vyksta mankštos, taip pat tam tikri matavimai, o vėliau vertinami pokyčiai; organizuojamos įvairios paskaitos sveiko senėjimo tema, organizuojame kino filmus, kaip vieną iš psichinės sveikatos gerinimo formų, teikiamos psichologinės konsultacijos. Šiuo metu pradėtos ne visos programos, nes pats projektas tęsis ne vienerius metus“, – sako ji.

Ji pažymi ir projektą CHRODIS+, į kurį kviečiami žmonės nuo 60 metų, kurį sudaro daugiakomponentinės veiklos, o daugiausiai dėmesio skiriama kasdienėms fizinio aktyvumo, jėgos treniruotėms, vaikščiojimui. Na, o siekiant įvertinti dalyvių būklę, pasitelkiami įvairūs matavimai. „Gausu ir papildomų veiklų įvairioms amžiaus grupėms, įvairios mankštos, paskaitos šeimoms, kas sulaukia išties daug dėmesio", – tikino specialistė.

Vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Rasa Rimkienė sako, kad veikla vykdoma pagal tam tikras poveikio sritis: sveikos mitybos, fizinio aktyvumo skatinimas, sveikos aplinkos kūrimas, traumų ir nelaimingų atsitikimų, psichoaktyvių medžiagų, užkrečiamųjų ligų, psichinės sveikatos prevencija ir kt.

Per šiuos metus bus įrengti 28 Kneipo takeliai Klaipėdos vaikų darželiuose, be to, Klaipėdos sveikatos biuras organizuoja konkursus, iš kurių vienas – „Judriausias darželis“.

„Šiuo metu kelios Klaipėdos mokyklos dalyvauja fizinio aktyvumo skatinimo programoje pagal Airijos modelį, kai mokytojas stebi mokinius, ir, pamatęs sumažėjusį jų aktyvumą, įjungia muziką, kad visi pajudėtų; turime ir lytiškumo ugdymo programą, kurią rengiame su Graikijos, Suomijos, Portugalijos ir Lietuvos švietimo atstovais ir mokiniais. Balandžio mėnesį planuojama stovykla Klaipėdoje kartu su užsienio partneriais, per kurią kartu su mokiniais bus modeliuojamas programos turinys“, – pasakoja specialistė.

Ji priduria ir tai, kad per šiuos metus bus įrengti 28 Kneipo takeliai vaikų darželiuose, be to, Klaipėdos sveikatos biuras organizuoja konkursus, iš kurių vienas – „Judriausias darželis“ – sulaukė daug susidomėjimo, ne ką mažiau įdomūs ir reikalingi ir „Judriausios klasės“, „Sveikiausios Klaipėdos mokyklos“ konkursai. „Taip pat itin skatinama sveika vaikų mityba, daržovių vartojimas“, – gausią Klaipėdos sveikatos biuro veiklą pabrėžia R.Rimkienė.

Nemokamai mokomi plaukti vaikai

Šis projektas ypač svarbus Klaipėdai ir klaipėdiečiams, be to, sulaukia daug teigiamų atsiliepimų ir pozityvių patirčių tiek iš vaikų, tiek iš vaikų tėvelių. Kaip pasakojo Klaipėdos miesto švietimo skyriaus specialistė Sigita Muravjova, antrokai yra mokomi plaukti nemokamai, ir šis užsiėmimas vyksta kartą per savaitę kaip kūno kultūros pamoka jau nuo 2015-ųjų metų.

123RF.com nuotr./Vaikai baseine
123RF.com nuotr./Vaikai baseine

„Tai yra kūno kultūros pamoka, patvirtinta pagal Švietimo ministro ugdymo planus, kurios metu vaikai yra mokomi plaukimo. Iš pradžių buvo skiriama 18 valandų, o dabar, kai yra naujasis Klaipėdos baseinas, – 32 valandos. Pati programa yra puikiai parengta, ištobulinta, orientuota į pagrindinius gebėjimus, todėl ja džiaugiasi ir švietimo atstovai, ir vaikai, ir jų tėvai. Rezultatai yra labai džiuginantys, nes vaikai ne tik išmoksta plaukti, bet ir stiprina savo sveikatą, imunitetą, nugali vandens baimę. Atsakomoji reakcija, kurią mes gauname, yra išties pozityvi", – pažymi specialistė.

Ji priduria, kad tėveliai gali atvažiuoti ir stebėti vaikų treniruotes, o patys mokiniai yra nuvežami ir parvežami, todėl užtikrinimas komfortas, patogumas, saugumas.

Delfinų terapija – išskirtinė visoje Lietuvoje

Negalima nepaminėti ir išskirtinės, itin svarbios ir reikalingos delfinų terapijos, kuri Klaipėdoje skirta tiek suaugusiems, tiek vaikams iš visos Lietuvos ir vyksta visus metus. Delfinų terapijos centro vedėja dr. Brigita Kreivinienė sako, kad pastaraisiais metais daugėja suaugusiųjų, pasitelkiančių delfinų terapiją: „Tai lemia ir tam tikrų ligų augimas, ir tai, kad suaugusieji žmonės atranda mūsų centrą. Delfinų terapija nėra tik pabuvimas ar paplaukiojimas su delfinu, nes mes matome bendrą visumą. Su tais žmonėmis, kurie pas mus atvyksta su tam tikrais sutrikimais, negalia, dirba šios srities specialistai, nuo kineziterapeuto iki socialinio darbuotojo, o treneris atsakingas už delfino gerovę.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Delfinai Klaipėdos jūrų muziejuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Delfinai Klaipėdos jūrų muziejuje

Pati terapija trunka dvi savaites – 10 dienų, o prasideda nuo atvejo vadovo, kuris su žmogumi ar jo artimaisiais aptaria tikslus, uždavinius. Mūsų kryptys yra trys – emocinė-psichosocialinė, motorinė ir sensorinė, atsižvelgiant į situaciją. Delfinas yra tas labai stiprus motyvuotojas, kuris padeda pasiekti tikslų abiems pusėms.

Mes matome, kad ši veikla su delfinais yra labai prasminga, ir planuojame toliau pratęsti tuos tyrinėjimus, tad tos dvi savaitės yra bendravimas su delfinu baseine ir vykdomos kitos papildomos veiklos, tarkime, meninio ugdymo užsiėmimai, tradicinė kineziterapija, relaksacijos užsiėmimai ar Sherborne judesio terapija ir pan.“, – sako B.Kreivinienė. Be to, visi užsiėmimai yra filmuojami, kad būtų galima juos ir pasiekimus aptarti su artimaisiais.

Ji pabrėžia, kad matyti visumą yra svarbiausia, nes nuo to priklauso, kur „mesti pajėgas“, kam skirti daugiausiai dėmesio.

„Atsakomoji reakcija į delfinų terapiją yra labai pozityvi ir beveik visi nori sugrįžti. Nors suaugusieji nėra tokie atviri kaip vaikai, tačiau jų emocijos yra išties teigiamos, nes prašome užpildyti atsiliepimo formą ir nesame gavę neigiamų atsakymų. Kadangi jau nuo 2015-ųjų metų dirbame pagal kitą, holistinį modelį, apimame visumą, poreikis yra išties didesnis, nei mes galime jį užpildyti“, – sako B.Kreivinienė.

„Šypsenos nedingsta – šypsosi tiek vaikai, tiek suaugę, tiek darbuotojai, tiek patys delfinai. Terapija su delfinais, ėjimas į vandenį visiems jos dalyviams yra kupina pozityvių emocijų motyvacija atlikti vieną ar kitą veiksmą, juolab, kad delfinas yra intelektualus žinduolis, pats inicijuojantis vieną ar kitą veiksmą. Specialistas dar galvoja, ką nori daryti, o delfinas jau turi savo programą, kurią integruoja (juokiasi). Tai yra kažkas tokio nepamirštamo, ir visi sako, kad aš negaliu to apibūdinti, nes tai reikia patirti. Bet su ta šypsena reikia pasiekti ir terapinį tikslą“, – teigia specialistė.

Specialistė džiaugiasi ir tuo, kad bendradarbiaujama su užsienio ir Lietuvos universitetais, atliekami įvairūs, svarbūs moksliniai tyrinėjimai, kurių ne vienas laukia ir ateityje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius