Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 23

Kaip atrodytų uždaryti Lietuvos miestai: Italijos ir Kinijos scenarijai

Koronavirusas keičia ne tik įprastą rutiną, bet gali paskatinti imtis Lietuvoje dar nematytų priemonių. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jau užsiminė, jog gali būti, kad netrukus nebus galima išvažiuoti iš šalies miestų. Buvęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis ragina dėl koronaviruso protrūkio jau dabar uždaryti ne tik Ukmergės miestą, bet visą rajoną. 15min pasidomėjo, kaip pasikeistų gyvenimas sugriežtinus karantino sąlygas ar net izoliavus atskirus miestus? Pažvelgėme į didžiausiais koronaviruso židiniais tapusių Kinijos ir Italijos miestų patirtį.
Ištuštėjusi Venecija
Ištuštėjusi Venecija / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Bauda už pasirodymą gatvėje

Italijoje per savaitę policija nubaudė 50 000 gyventojų, pažeidusių karantino sąlygas. 206 eurų bauda čia laukia visų, kurie gatvėje pasirodo be svarios priežasties – būtinos kelionės į darbą ar parduotuvę. Visa kita yra griežtai draudžiama.

Ypatingas atvejis nutiko Šiakos mieste, Sicilijoje, čia koronaviruso diagnozę turėjęs vyras, privalėjęs likti namuose, nusprendė nepaisyti taisyklių ir buvo pastebėtas parduotuvėje. Teisėsaugos atstovai pasižiūrėjo principingai, vyras apkaltintas „epidemijos platinimu“, pagal galiojančius teisės aktus jam gali grėsti 12 metų laisvės atėmimo bausmė.

Grįžtant prie sugriežtintų karantino sąlygų nieko neturėtų nustebinti, jei miestų gatvėse pradėtų važinėti policijos automobiliai su garsiakalbiais, per kuriuos girdėtųsi raginimai likti ir niekur neiti iš namų. Televizijos kanaluose šalia įprastų reklamų būtų rodomos karantino laikymosi taisyklės ir kokia atsakomybė grėstų už jų sulaužymą.

Liūdna statistika pakeitė ir italų mąstymą. Dienraštis „La Repubblica“ atliko gyventojų apklausą: net 96 procentai griežtas karantino sąlygas įvertino teigiamai, nepaisydami to, kad sustojo ne tik socialinis gyvenimas, bet teko patirti ir nemažus finansinius nuostolius dėl sustojusių verslų.

Miestas užsidarė pats

Nors paprastai visi įvažiavimai į karantinuotą miestą būna uždaryti ir prie jų budi pareigūnai, Pietų Italijoje esantis uostamiestis Tranis tokias užtvaras pastatė savo noru.

Miesto valdžia nusprendė pati uždaryti miestą, kad į jį neplistų užkratas iš kitų regionų.

Čia prie įvažiavimų taip pat budi policijos pareigūnai, savanoriai ar miesto viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai. Miesto meras sako, kad labai daug žmonių pamatę pareigūnus tiesiog apsisuka ir kelionės į miestą atsisako. To priežastis paprasta: tiems, kurie ryžtasi patekti į teritoriją, teks atlikti tam tikras procedūras. Visų pirma jie turės pateikti savo duomenis pildydami specialią formą, o tada lauks privaloma 14 dienų saviizoliacija.

Kinijoje – totali kontrolė

Koronaviruso „tėvynė“ Kinija, o tiksliau Uhano miestas, buvo ta vieta, kur virusas fiksuotas pirmiausiai. Kinai, pastebėję, kad situacija tampa nekontroliuojama, ėmėsi dar neregėtų priemonių ir miestą tiesiog „uždarė“.

Čia karantino metu buvo uždarytos ne tik visos įstaigos, bet ir čia veikusios gamyklos, maisto parduotuvės. Apsipirkimas buvo galimas tik internetu. Išeiti iš namų galima tik turint leidimą, o gyventojų telefonų buvimo vieta registruojama. Tokiu ritmu Uhanui teko gyventi apie mėnesį, kol virusas atsitraukė.

Dar viena priemonė, kuri Europoje dėl duomenų apsaugos reglamento sunkiai įsivaizduojama, tai mobili programėlė. Visi kinai savo telefonuose gali matyti žemėlapį, kuriame rodoma, kokiu atstumu yra artimiausias fiksuotas COVID-19 atvejis. Paspaudus ant žymos parodoma, kokios būklės yra ligonis, kur užsikrėtė. Tokiu būdu žmonės gali nuspręsti, ar yra turėję artimų kontaktų su ligoniu. Jei kiltų įtarimų, toje pat programėlėje nurodyti duomenys, kur artimiausia ligoninė ir kaip su ja susisiekti.

Kas lauktų Lietuvoje?

Lietuvoje nėra tokių didelių miestų kaip prieš tai minėtose šalyse. Todėl prireikus izoliuoti miestą pakaktų įrengti patikros postus prie įvažiavimų.

Jeigu būtų priimtas sprendimas priverstinei žmonių izoliacijai karantinuotoje vietovėje, gatvėse pasirodytų viešojo saugumo ar policijos pajėgos, kurios tikrintų, kaip laikomasi karantino sąlygų. Žmonėms be pateisinamos priežasties būtų draudžiama palikti savo namus, o nepaisiusiems draudimų skiriamos baudos ar įspėjimai.

Jau dabar galiojančio karantino metu draudžiamas beveik visų paslaugų teikimas, o asmenys, grįžę iš užsienio, 14 dienų privalo likti namuose.

Dėl izoliacijos ar karantino taisyklių pažeidimų Nacionalinis visuomenės sveikatos centras gali skirti pažeidėjams administracines nuobaudas, taip pat, pasitelkus policiją, pradėti baudžiamąjį procesą.

Izoliaciją pažeidžiantiems asmenims gali būti taikoma ir priverstinė izoliacija arba hospitalizacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius