-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 01 13

Kaip išvengti traumų pataria visuomenės sveikatos specialistai

Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės Traumatologijos punkto duomenimis, sausio 1–12 dienomis į juos dėl patirtų traumų kreipėsi 1036 žmonės. Medikai ir visuomenės sveikatos specialistai primena, jog tokios traumos ypač pavojingos vyresnio amžiaus žmonėms. Todėl jie turėtų būti itin atsargūs.
Per praėjusią parą į Vilniaus greitosios pagalbos universitetinę ligoninę kreipėsi apie 150 dėl plikledžio traumas patyrusių pacientų.
Patirti traumą galima ne tik ant slidaus šaligatvio, bet ir namuose. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.
Temos: 1 Sveikata

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, kasmet kritimą patiria 30–60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną kartą. Griūdami vienaip ar kitaip susižeidžia 22–60 proc. vyresnio amžiaus žmonių.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai garbaus amžiaus žmonėms, kurie nori išvengti traumų, pataria įsidėmėti tokią formulę: atsargumas + mankšta + tinkama avalynė.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė Alina Didžiokienė patarė nebijoti griūti: „Atsipalaidavus raumenys nebūna įtempti ir kritimo pasekmės būna švelnesnės. Eidami slidžiu paviršiumi žmonės turėtų ištiesti rankas į šonus, kojomis tarsi šliuožti – kaip slidininkai“.

Specialistai atkreipė dėmesį ir į tai, kad pusė vyresnio amžiaus žmonių patiriamų traumų įvyksta namuose ir net trečdalis iš jų – miegamajame. Daugelis griuvimų pasitaiko užsiimant kasdienine veikla: einant, sėdantis, stojantis, dirbant namų ruošos darbus. Apie 32 proc. griuvimų įvyksta keliantis iš lovos, apie 10 proc. lipant laiptais. „Tai įvyksta dėl įvairių priežasčių. Dalis pagyvenusių žmonių vartoja vaistus, kurių pašalinis poveikis gali būti galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimai. Didelė dalis vyresnių žmonių turi sveikatos problemų, galinčių turėti įtakos kritimui (silpna rega, sutrikusi sąnarių ir raumenų veikla)“, – sakė A.Didžiokienė.

Norintys išvengti traumų, pirmiausia turėtų pasirūpinti, kad jų gyvenamoji aplinka būtų saugi. Dažnai nepatogi avalynė, ilgi drabužiai, nepatogus buto išplanavimas, slidūs laiptai ir visi kiti riziką sukeliantys aplinkos veiksniai gali būti nelaimės priežastimi. Nereikėtų pamiršti ir reguliariai mankštintis, nes tai padeda išvengti kaulų retėjimo. Pusiausvyrą gerinantys pratimai – viena efektyviausių griuvimų profilaktikos priemonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius