Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 11 03

Kanceliarijoje jautėsi lyg namuose

Etikos pažeidimais ir tarnybinių įgaliojimų viršijimu įtariamo laikinojo Seimo kanclerio Gedemino Aleksonio pečius slegia ir daugiau nuodėmių.
G.Aleksonis
G.Aleksonis / LŽ nuotr.

Puse lūpų užsimenama apie moralinį kanceliarijos darbuotojų, ypač neįtinkančių kancleriui, šantažą. G.Aleksonio pastangos įsiteikti Seimo vadovams ar bent kiek įtakingesniems parlamentarams tapo jau anekdotu.

Galbūt todėl dvi tarnybinės nuobaudos, kurių kol kas atsikratyti nepadėjo teismas, netrukdė tuomečiam Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui patikėti G.Aleksoniui kanceliarijos vairą. Dosnios širdies vadovas tuomet nepagailėjo pavaldiniui ir priedo prie atlyginimo.

Vis labiau spaudžiantys sunkmečio gniaužtai spalio pabaigoje laikinajam kancleriui nesukliudė aplankyti sotumu garsėjančią Šveicariją.

Tūkstančių negaila

Vis labiau spaudžiantys sunkmečio gniaužtai spalio pabaigoje laikinajam kancleriui nesukliudė aplankyti sotumu garsėjančią Šveicariją. Jis dalyvavo Tarpparlamentinės sąjungos generalinių sekretorių asociacijos narių susitikime. Paprasčiau – eilinis pasaulio parlamentų kancelerijų vadovų susibūrimas, kuriame aptariami įvairūs daugiausia administraciniai bei kitokie parlamentų reikalai.

Sudėtingi klausimai tokiame renginyje paprastai nesvarstomi, juoba nepriimami bent kiek reikšmingesni mūsų kraštui sprendimai. Šešių dienų G.Aleksonio viešnagė Šveicarijoje mokėtojams atsiėjo 6 tūkst. litų.

Teigiama, kad tame renginyje daugiausia kalbama angliškai ir prancūziškai, tačiau G.Aleksonis moka tik vokiečių kalbą.

Karti patirtis

Seimo kanceliarijos žmonės puikiai atsimena ir kitą su G.Aleksonio kelionėmis susijusį įvykį, dėl kurio keli darbuotojai gavo skaudžią pamoką. Pernai „Goethe instituto“ kvietimu jis dvi savaites vokiečių kalbos žinias gilino Hamburge ir Kelne. Pagal įstatymą, jei priimanti šalis suteikia atvykstančiajam išlaikymą, jam priklauso ne daugiau kaip 30 proc. dienpinigių sumos. Seimo kanceliarijos darbuotojos, patikėjusios G.Aleksonio žodžiu, esą Vokietijoje jam teks gyventi už savus pinigus, išmokėjo jam 100 proc. dienpinigių. Kilus įtarimų, kad kanclerio pavaduotojas vis dėlto nepasakė visos tiesos, buvo nusiųstas užklausimas į „Geothe institutą“. Gautas atsakymas paliudijo, kad G.Aleksonis buvo ne tik išlaikomas, bet ir gaudavo dienpinigių. Sugrįžęs į Vilnių G.Aleksonis buvo gražiuoju paprašytas grąžinti jam nepriklausančius pinigus, tačiau atsisakė tai padaryti. Po 1000 litų į Seimo kasą iš savo asmeninių lėšų grąžino dvi Seimo kanceliarijos darbuotojos, rengusios G.Aleksonio stažuotės dokumentus.

Dvi nuobaudos

2008–aisiais G.Aleksonis sulaukė dviejų tarnybinių nuobaudų. Už tai, kad į personalo atrankos konkurso komisijas neįtraukė profsąjungų atstovų, jam buvo pareikšta pastaba. Kalbėta, kad atostogaujantį kanclerį pavadavęs valdininkas taip skubėjo į laisvas vietas susodinti savus žmones, jog profsąjungos jam mažiausiai rūpėjo. Praėjus keliems mėnesiams G.Aleksonis sulaukė papeikimo. Jis buvo skirtas už tai, kad kanclerio pavaduotojas laiku neatliko kanclerio pavestos užduoties – nepateikė siūlymų dėl elektroninės leidimų sistemos parlamento rūmuose įdiegimo.

Šias tarnybines nuobaudas G.Aleksonis apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Išnagrinėjęs skundą teismas pripažino nuobaudas teisėtomis bei pagrįstomis ir valdininko skundą atmetė.

2008–ųjų pabaigoje atliekant tarnybinį vertinimą (kartą per metus vertinama kiekvieno valstybės tarnautojo veikla) tiesioginis G.Aleksonio viršininkas – kancleris – jo veiklą pasiūlė vertinti nepatenkinamai ir perkelti į žemesnes pareigas. Vėliau buvo apsiribota kvalifikacinės klasės, suteikiančios teisę gauti priedą prie atlyginimo, atėmimu.

2008–aisiais G.Aleksonis sulaukė dviejų tarnybinių nuobaudų. Už tai, kad į personalo atrankos konkurso komisijas neįtraukė profsąjungų atstovų, jam buvo pareikšta pastaba.

Pažeidimų netrūksta

Seimo valdyba praėjusį penktadienį nutarė kreiptis į Valstybės kontrolę, kad ši ištirtų parlamento kanceliarijos veiklą. Tą padaryti paskatino LŽ atskleisti faktai, kad apie pusė jubiliejinius gimtadienius šiemet šventusių kanceliarijos darbuotojų buvo pasveikinti pusės atlyginimo dydžio ar didesnėmis išmokomis. Bendra tokių premijų suma gali siekti keliasdešimt tūkstančių litų. Be to, paaiškėjo, kad Seimo kanceliarijos Teisės departamento Darbo ir socialinės teisės skyriaus vedėja Jadvyga Andriuškevičiūtė rugpjūčio pradžioje buvo išleista trijų mėnesių atostogų. Už jas Seimo buhalterija valdininkei išmokėjo nemažą sumą. Tačiau į darbą J.Andriuškevičiūtė grįžo nesulaukusi atostogų pabaigos, nes po poros savaičių ją skubiai atšaukė laikinasis Seimo kancleris G.Aleksonis. Pinigų, gautų už būsimąsias atostogas, valdininkė Seimui esą taip ir negrąžino.

Valstybės kontrolės taip pat prašoma ištirti, ar pagrįstai naujai Seimo kasininkei per bandomąjį laikotarpį skirtas maksimalus atlyginimas. Po skandalo dėl beveik pusės milijono litų dingimo iš Seimo kasos kasininke Seimo kanceliarijoje pradėjo dirbti buvusio Seimo vadovo Tautos prisikėlimo partijos lyderio Arūno Valinsko bičiulio Kęstučio Vaičiaus sutuoktinė.

Praėjusią savaitę taip pat paaiškėjo, kad laikinasis kancleris jam priskirtą tarnybinį automobilį BMW naudoja kaip nuosavą ir laiko savo namo garaže. LŽ šaltinių duomenimis, šiame automobilyje specialiai išmontuota navigacinė įranga, kuri leistų stebėti mašinos judėjimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius