Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 06 29

Kauno valdžia sako radusi būdą, kaip panaikinti vietų darželiuose trūkumą

Kauno valdžia užsimojo visiškai panaikinti vietų darželiuose trūkumą – šią įsisenėjusią problemą ketinama išspręsti per dvejus metus pritaikius keturias konkrečias priemones. Jau nuo liepos 1-osios privačius darželius lankančių darželinukų tėvai galės gauti 100-175 eurų kompensacijas. Be to, miesto vadovams pavyko padaryti tai, kas iki šiol atrodė neįmanoma – padidinti grupių skaičių valstybiniuose darželiuose ir daugiafunkciniuose ugdymo centruose.
Smėlio dėžė
Smėlio dėžė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pirmieji kabinetai, pritaikyti lopšelinukų ir darželinukų ugdymui, bus įrengti iki rugsėjo. 

Išeitis buvo po akimis

Savivaldybės duomenimis, 2014-2015 metais Kaune valstybines ir privačias ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankė 14 tūkst. vaikų. Dar 739 vaikai į Kauno miesto darželius nepateko.

Vietų trūkumas valstybiniuose darželiuose – sena miesto problema, kurią bandė spręsti ne viena miesto politikų kadencija. Tačiau Kauno meras Visvaldas Matijošaitis įsitikinęs, jog anksčiau į tai buvo žiūrima neteisingai – galvojant apie ilgalaikę perspektyvą. 

 „Tačiau iš tiesų reikėjo greito sprendimo, ir ne rytoj ar šiandien. Jo reikėjo jau vakar. Būtent apie tai galvodami ir sudarėme keturių priemonių planą. Įgyvendinus jas Kaunas taps tokiu miestu, kuriame darželių vietų trūkumas bus pamirštas visiems laikams. Jaunoms šeimoms teliks apsispręsti čia gyventi ir dirbti – jų vaikais bus pasirūpinta“, – sakė Kauno meras.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Konferencijos akimirkos
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Konferencijos akimirkos

Jis atkreipė dėmesį į tai, jog pastaraisiais metais gimstamumas mieste yra stabilizavęsis.

„Norėtųsi, kad vaikų Kaune gimtų daugiau, bet yra kaip yra. Mūsų parengtas planas yra realus, pagal tai, kiek šiuo metu gimsta vaikų“, – sakė V.Matijošaitis.

Ambicingą planą ketinama įgyvendinti pritaikius keturias konkrečias priemones. 

Pirmoji – naujų vietų įkūrimas jau dabar veikiančiuose darželiuose ir daugiafunkciniuose centruose, vyks dviem etapais: iki 2015 metų rugsėjo bus sukurtos 25 naujos grupės 16-oje miesto darželių ir daugiafunkcinių ugdymo centrų. Iš miesto biudžeto tam skirta 650 tūkst. eurų.

Iki 2016 metų rugsėjo mieste atsiras dar 26 naujos grupės – tam jau taip pat numatyti 700 tūkst. eurų. Didžioji dalis lėšų bus skirta erdvių, kuriose vaikai gautų tinkamą ugdymą, įrengimui.

Įkurti jas ketinama ne naujuose pastatuose, bet dabar veikiančiose valstybiniuose darželiuose ir daugiafunkciniuose ugdymo centruose, kurie išsibarstę po visą miestą.

Naujos grupės dirbs pertvarkius ar sujungus kai kurias pagalbines ir kitokios paskirties patalpas. Darželinukai įsikurs ir atnaujintuose laisvose klasėse.

„Kadangi moksleivių Kaune, kaip ir visoje Lietuvoje, mažėja, laisvų erdvių radome visai nemažai. Baigus remontą, jos atitiks visas higienos normas – bus atskiri įėjimai, poilsio ir aktyvios veiklos zonos ir pan. Be to, skirtingai nei Vilniuje, Kaune tikrai niekas neketina apgyvendinti naujų grupių sporto salėse“, – teigė viena iš projekto autorių, socialdemokratė Orinta Leiputė.

Kompensuos atsižvelgdami į šeimos pajamas

Antroji priemonė, kurią žadama taikyti siekiant sumažinti eiles į valstybinius darželius, – miesto parama tėvams, kurių vaikai eis į privačius darželius.

Ši problema yra trumpalaikio poveikio, todėl nestatomi nauji darželiai. Tačiau reaguoti reikia. Taigi, reikia lanksčių priemonių. Todėl atsirado kompensacijos, – sakė S.Kairys.

Pasak Kauno miesto vicemero Simono Kairio, šeimoms, kurių vaikai nepateko į valstybinius darželius, nuo liepos 1 d. bus skiriama 100 eurų kompensacija.

Pinigai bus pervedami vienam iš tėvų – taip esą paprasčiau, nei pervesti kompensaciją privačiam darželiui (tokiu atveju reikėtų skelbti viešųjų pirkimų konkursus, kiltų ir daugiau biurokratinių keblumų).

Kad šeima gautų kompensaciją, ji turės atitikti 4 sąlygas: vaikas turės būti nepatekęs į valstybinį darželį, lankyti privatų darželį, taip pat bent vieno iš tėvų ir paties vaiko deklaruota gyvenamoji vieta turės būti Kaunas. 

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Simonas Kairys
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Simonas Kairys

„Nuėjome truputį kitu keliu, nei Vilnius. Ar jis geresnis, paaiškės, kai matysime pirmuosius rezultatus. 100 eurų kompensacijos – tik vienas iš sprendimo būdų.

Žinodami, kad privatūs darželiai nėra pigūs, pažiūrėjome į tai jautriai. Miesto taryba pritarė, kad šeimoms, kurių pajamos neviršija 760 eurų per mėnesį, o jų vaikai lanko privatų darželį, bus skiriamos 175 eurų, o ne 100 eurų kompensacijos“, – sakė S.Kairys.

Pasak jo, politikai suinteresuoti ir tuo, jog mieste atsirastų daugiau privačių darželių. Šiuo metu Lietuvoje veikia 96 privačios ikimokyklinio ugdymo įstaigos veikia, Kaune – 15. Tikimasi, jog su Kauno miesto valdžios palaikymu tokių įstaigų daugės ir kitąmet jų bus bent 20. 

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Privatus darželis
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./
Privatus darželis Kaune „Po saule“.

Viena iš Aleksote veikiančio privataus darželio „Po Saule“ įkūrėjų Milda Kuliešiūtė-Jašinskienė teigė, jog kauniečiai drąsiau leidžia vaikus į privačius darželius. Metus veikianti įstaiga iki šiol turėjo tik vieną grupę, kurią lankė 16 įvairaus amžiaus vaikų.

Nuo rudens ketinama įrengti dar vieną, nes susidomėjimas nemažas – susipažinę su darželyje siūloma ugdymo programa, galimybe rinktis kitokį maitinimą tėvai randa būdų per mėnesį už darželį mokėti 300 eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius