Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 10 04

Kaune užfiksuotas pirmasis šiais metais stabligės atvejis

Rugsėjo 28 d. Kauno apskrities gyventojai buvo diagnozuota stabligė. Tai pirmasis registruotas šio susirgimo atvejis apskrityje.
Stabligė
Stabligė / Wikimedia.org nuotr.

Susirgusi 82 m. moteris jau savaitę gydoma vienoje iš Kauno ligoninių intensyviosios terapijos skyriuje. Tikėtina susirgimo priežastis – dirbant sode, įsidūrus į augalą, žaizda užteršta žemėmis su stabligės sukėlėjais.

Paskutinį kartą stabligė Kauno mieste registruota praėjusių metų spalį. Susirgusioji – taip pat garbaus amžiaus moteris, mėgusi padirbėti darže.

Kauno apskrityje po vieną susirgimo stablige atvejį diagnozuota 2002 m. Kėdainių rajone, 2005 ir 2007 m. – Prienų rajone. Lietuvoje praėjusiais metais registruoti 2 stabligės atvejai, iš kurių vienas baigėsi mirtimi.

Mirtina liga

Stabligė – ūmi, įvairaus stiprumo raumenų spazmais pasireiškianti liga, kuri gali baigtis mirtimi. Stabligės sukėlėjas – bakterija Clostridium tetani yra labai plačiai paplitusi gamtoje, aptinkama įvairiausių gyvūnų, taip pat ir žmogaus žarnyne.

Stabligės sukėlėjas, į žmogaus organizmą patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla tada, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas gilias durtines žaizdas. Pavojingos yra bet kokios žaizdos, sunkesni nudegimai.

Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi. Užsikrėtus pirmieji ligos požymiai dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių. Sukėlėjas, patekęs į bedeguonines sąlygas (gilios durtinės žaizdos), pradeda daugintis ir gaminti egzotoksinus. Toksinas paveikia įvairias nervų sistemos struktūras, kas sukelia stiprius raumenų susitraukimus ir kitus negalavimus.

Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, tirpimas užkrato patekimo vietoje. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo skausmingais raumenų spazmais, kurių trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Jei spazmai apima didelių raumenų grupes, būna tokie stiprūs, kad nuo jų lūžta kaulai. Dėl sunkių traukulių priepuolių gali ištikti hipoksija ir mirtis.

Profilaktinė priemonė – skiepai

Patikimiausia stabligės profilaktikos priemonė – skiepai. Kūdikiai nuo stabligės skiepijami kartu su difterijos, kokliušo ir dar daugiau komponentų turinčiomis vakcinomis. Paaugliai ir suaugusieji nuo stabligės skiepijami kartu su difterijos vakcina.

Vėliau palaikomosios vakcinos dozės suaugusiesiems rekomenduojamos kas 10 metų. Traumas patyrę asmenys, kurie nuo stabligės seniai nebuvo skiepyti, taip pat skiepijami tuo pačiu difterijos-stabligės anatoksinu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius