Dabar populiaru
Publikuota: 2011 kovo 28d. 14:52

Kauno daugiabučių bendrijose – mafijos taisyklės

Jau daugiau kaip 10 metų I.Girdzijauskaitė (iš kairės), V.Gintautienė ir M.Tamošiūnienė grumiasi su netvarka šimtus butų valdančiose bendrijose. Pastaruoju metu sėkmė nuo karingų moterų nusisuko, tačiau sudėti ginklų jos neketina.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Jau daugiau kaip 10 metų I.Girdzijauskaitė (iš kairės), V.Gintautienė ir M.Tamošiūnienė grumiasi su netvarka šimtus butų valdančiose bendrijose. Pastaruoju metu sėkmė nuo karingų moterų nusisuko, tačiau sudėti ginklų jos neketina.

Kauno teisėsaugai sunkiai sekasi narplioti ne tik kraupias žmogžudystes ar pedofilijos bylas. Prokurorai ir teisėjai, susidūrę su finansine netvarka daugiabučių bendrijose, įtaria, kad dalis jų tapo pinigų plovyklomis, tačiau teisinių svertų, kaip sutramdyti bendrijų vadovų savivalę, beveik nėra. Daugiabučiuose gyvenantys kauniečiai neretai patenka į spąstus, ypač jei pasipriešina bendrijos pirmininkų ir jų parankinių valiai. Arba pernelyg aktyviai domisi jų veikla.

Ilgus metus nežinia už kokias paslaugas 12 namų valdančiai 214-ajai butų savininkų bendrijai (BSB) rinkliavas mokėję kauniečiai, niekaip nesulaukdavo nei visuotinio gyventojų susirinkimo, nei ūkinės veiklos ataskaitos, tad pagaliau kreipėsi į teisėsaugą. Jie ėmė smalsauti, kodėl bendrija veikia pagal 1994 metų gyvenamųjų namų kooperatyvo įstatus, kai tokios namų valdymo formos seniai nebėra? Kodėl nėra dokumentų, pagrindžiančių bendrijos išlaidas, rinkliavas iš gyventojų? Kodėl bendrijos būstinė neregistruota, įsikūrusi niekieno bute?

Nors dėl buhalterijoje neapskaitytų rinkliavų, išpūstų valdybos etatų niurzgėjo daugelis iš 819 bendrijos valdomų butų gyventojų, įsisukti į teismų karuselę pasiryžo tik kelios karingos moterys. Jos pasistengė, kad teisėsauga pasvilintų padus vaiduokliškos bendrijos valdžiai, tačiau greitai sulaukė ir atkirčio. Kaunietės Vilija Gintautienė ir Ugnė Dzikienė šiomis dienomis mina Kauno miesto apylinkės prokuratūros ir Kauno apylinkės bei apygardos teismų slenksčius, nes maištininkes už mįslingas skolas į teismą 214-osios bendrijos vardu padavė jos pirmininkė Palma Dabužinskienė. Teisme priversta lankytis ir dar viena „revoliucionierė“, Irena Jauniškienė, gyvenanti Ukmergės gatvės 13-ajame name, kuriame įsikūręs ir galingosios bendrijos štabas. Prieš dvejus metus moteris išdrįso pasipiktinti, kad namo stogo remontas buvo atliktas už gerokai didesnę, nei buvo galima suderėti su statybininkais, kainą.

Nepraėjus nė metams po 28 tūkst. Lt kainavusio stogo remonto, nuo I.Jauniškienės buto lubų pasipylė vanduo. Bendrijos vadovai atsisakė ištaisyti remonto broką, todėl moteris bando rasti teisybę teisme. Bet kol kas jai nesiseka – kaip ir kitoms nepaklusnioms gyventojoms

Sukilimas Sukilėlių prospekte

Daugiau kaip dvejus metus policijos ir finansinių nusikaltimų tyrimo pareigūnai tyrė, Kauno miesto apylinkės teismas nagrinėjo šią iš pažiūros buitinę bylą. Ji pasirodė besanti kietas riešutėlis – per šį laiką pasikeitė net 6 bendrijos bylos tyrimui vadovavę prokurorai.
Iki šių dienų neiškabinta košė užvirė seniai, dar 2004 metais, kai 214-ajai BSB priklausančio Sukilėlių prospekto 92-ojo namo gyventojos I.Girdzijauskaitė ir V.Gintautienė pradėjo domėtis, kodėl staiga buvo daugiau kaip dvigubai padidinti mokesčiai bendrijos valdybai išlaikyti. Jų teigimu, gyventojai šios 819 butų valdančios bendrijos pirmininko ar valdybos narių nerinko. Kodėl tuomet privalo juos išlaikyti?  Ikiteisminis tyrimas atskleidė kai kuriose, niekieno nekontroliuojamose Kauno namų bendrijose tvyrančią netvarką, kuri itin paranki ją valdantiems asmenims.

Paaiškėjo, jog 214-osios bendrijos buhalterė savavališkai padidino darbuotojų atlyginimus 50 tūkst. Lt. Tyrėjus nustebino ir keista šiukšlių išvežimo apskaita. Už  šiukšlių išvežimą bendrijai mokėjo Sukilėlių g. 92 namo 132 gyventojai, o bendrija „Kauno švarai” mokėjo už 101 gyventoją. Atliekų išvežėjams buvo pervesta 65 tūkst. Lt, o iš gyventojų surinkta 87 tūkst. Lt. Taigi, 22 tūkst. Lt dingo kaip į vandenį.

Gavo skaudų atkirtį

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) išvadoje rašoma, jog bendrijai padaryta 74 tūkst. Lt žala, tačiau Kauno miesto apylinkės teismas tenubaudė bendrijos pirmininką, skirdamas 625 litų baudą.

Po teismo nuosprendžio taika po bendrijos daugiabučių stogais anaiptol neįsivyravo. Smalsiosios gyventojos, nors jau išstojusios iš bendrijos, vieną dieną gavo skolos lapelius. I.Girdzijauskaitei buvo užrašyta 880, V.Gintautienei ir U.Dzikienei – per 1000 Lt skolų. Daugiausiai – už nesumokėtas prievoles bendrijai. Moterys neneigė atsisakiusios mokėti rinkliavą už bendrijos išlaikymą, nes esą iki šiol gyventojams nepateikiami dokumentai, įrodantys šių rinkliavų pagrįstumą.
Tuomet bendrija užsispyrėles įtraukė į nesibaigiantį teismų maratoną. Ypač stiprų kirtį gavo I.Girdzijauskaitė – vienu metu buvo net uždėtas areštas jos butui. Tiesa, vėliau jis buvo panaikintas.

Bylą nagrinėjusi Kauno miesto apylinkės teismo teisėja Virginija Lozoraitytė priėmė „saliamonišką“ sprendimą: pretenzijas dėl skolos I.Girdzijauskaitei atmesti kaip neįrodytas, o V.Gintautienę pripažinti skolininke, nors jos skolos įrodymai buvo tiek pat abejotini, kaip ir pirmosios atsakovės.
 

Paslaptimi apgaubtas „štabas“

Praėjusią savaitę skandalingoje 214-osios bendrijos istorijoje atsitiko neeilinis įvykis: formaliai sušauktas visuotinis ataskaitinis susirinkimas Ukmergės gatvės 13-ajame name, kuriame įsikūrusi bendrijos būstinė. Kaip 12-os daugiabučių gyventojai galėjo tilpti  standartiniame bute, keblu įsivaizduoti.
Viena iš besibylinėjančių gyventojų, U.Dzikienė tvirtino, jog išlaikyti bendrijos būstinę gyventojams nemažai kainuoja. „Kodėl samdoma valytoja, jei bendrijos darbuotojai ten būna tik po tris valandas per savaitę, nejaugi negali patys apsitvarkyti? Gyventojai turi mokėti 800 Lt per mėnesį už pokalbius būstinės telefonu. Neįsivaizduoju, ką galima taukšti už tokią sumą“, – stebėjosi moteris.
 

Maištauja tik skolininkai?

Susisiekti su 214-osios bendrijos pirmininke P.Dabužinskiene „15min“ žurnalistui nepavyko. Tačiau pokalbis su net 21 daugiabutį valdančios 218-osios BSB pirmininku Bernardu Lesevičiumi įtikino, jog bendrijų valdymo tvarka greičiau primena netvarką, ypač didžiosiose bendrijose.
Viena iš šios BSB gyventojų, Regina Tamošiūnienė, taip pat pakėlė balsą, reikalaudama visuotinio gyventojų susirinkimo, finansinių ataskaitų ir prikišdama, kad pirmininkas karaliauja didžiuliame daugiabučių ūkyje neperrenkamas jau beveik 15 metų. Moteris  skundėsi, kad būtent dėl bandymo rasti teisybę bendrijos vadovai jai užkrovė nepagrįstą 2 tūkst. Lt skolą už vandenį.
Tačiau B.Lesevičius atkirto, jog jo veiklą tikrino teisėsaugininkai, bet rado tik menkų pažeidimų. Sušaukti visuotinį gyventojų susirinkimą, kai bendrijoje yra net 1 tūkst. 350 butų, esą fiziškai neįmanoma, todėl bendrijos reikalus tvarko kiekvieno namo rinkti įgaliotiniai. Jo teigimu, bendrijų vadovus teisėsaugai skundžia tik įsiskolinę gyventojai.

Be uošvės gyventi ramiau

Paklaustas apie situaciją bendrijose, Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Gatautis atsakė, kad būtina kuo greičiau priimti parengtą, bet jau ilgą laiką atidėliojamą naują daugiabučių bendrijų įstatymą, aiškiau apibrėžiantį tiek pirmininkų, tiek pačių gyventojų teises ir pareigas.

Kalbėdamas apie plačiai išsikerojusias, daug butų jungiančias bendrijas R.Gatautis šmaikštaudamas sakė: „Jeigu bendrija įsikūrusi viename name, ten gyvena jos pirmininkas, lengviau jį kontroliuoti ir apskritai tvarkyti namo ūkį. Viena namo bendrija, kaip ir atskira šeima, lengviau susidoroja su problemomis. O jei  šeimos reikalus imasi tvarkyti uošvė, kyla sumaištis.“

Daugybę su daugiabučiais susijusių bylų tyrusi Kauno miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Liudmila Borisova pripažino, jog nenuosekli daugiabučių valdymą reguliuojanti teisinė bazė yra palanki vieta finansinio ir kitokio pobūdžio piktnaudžiavimams tarpti. „Nėra institucijos, kuri kontroliuotų bendrijų veiklą. Jos pačios išsirenka revizorius, pačios save kontroliuoja. Žinau situaciją 214-oje bendrijoje. Prieš tenykštę netvarką sukilusios moterys galbūt teisios, tačiau nėra teisinių svertų joms padėti“, – teigė prokurorė.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pro neseniai suremontuotą stogą į I.Jauniakienės butą sunkiasi vanduo. Moteris per teismus reikalauja, kad brokas būtų iataisytas bendrijos lėaomis.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pro neseniai suremontuotą stogą į I.Jauniškienės butą sunkiasi vanduo. Moteris per teismus reikalauja, kad brokas būtų ištaisytas bendrijos lėšomis.

Mokėjo už grindis, kurių nėra

Daugiabučiuose gyvenantys kauniečiai neretai patenka į spąstus, ypač jei pasipriešina bendrijos pirmininkų ir jų parankinių valiai. Arba pernelyg aktyviai domisi jų veikla.
Nepavydėtinoje padėtyje atsidūrė Partizanų gatvėje įsikūrusi jauna Meškauskų šeima. Gintaras Meškauskas remontavo butą, o tai nepatiko kaimynams pensininkams ir jų pusėn stojusiam bendrijos pirmininkui. Jis G.Meškauską apkaltino, neva šis nelegaliai įsirengė grindų šildymą ir dėl to kitiems namo gyventojams teko mokėti  per  dideles sąskaitas už šildymą.

„Kauno energijos“ ekspertai jokio grindų šildymo nerado, tačiau bendrijos ieškinį nagrinėję teismai į ekspertų išvadas dėmesio nekreipė – patikėję pirmininko žodžiais, G.Meškauskui skyrė baudą ir priteisė apmokėti teismo išlaidas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kandidato į prezidentus programą paruošęs Ūpo Dėdė: „Ginsiu benamius, nes pats toks buvau“

Aktualu

Danutė Gailienė: „Šeimos priešas – demonizuotas“

Pasaulis kišenėje

Rėgensburgas – miestas, į kurį verta nuvažiuoti net ir tik dėl dešrelių

Verslas

Žygaičių kaimynystėje – pirmasis ir vienintelis gyvūnų krematoriumas

Gyvenimas

Sužadėtuvių žiedų tendencijos, kurios dominuos 2019-aisiais

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Aktualu

Sekmadienį įvykęs sprogimas Japonijoje visiškai sunaikino restoraną

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Kultūra

Kodėl rūpintojėlis slepiasi už vyčio?

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Sportas

Vilniaus futbolo atstovas apie padėtį LFF: kol tylu, tol visiems gerai

Vardai

Evai Longoriai Tomo Cruise'o namai nepatiko: parduoda iš aktoriaus įsigytą vilą

Gyvenimas

Trūksta kalėdinės nuotaikos? Paklausykite geriausių šventinių dainų

Gyvenimas

Medžio drožėjas Raimundas Blažaitis savo kūrinius paskleidė po visą pasaulį

Sportas

Škotijoje – žaibiškas Vykinto Slivkos įvartis į Glazgo „Celtic“ vartus

Verslas

Nuo kosmoso iki kalėdinės pasakos: pažvelkite, kaip darbo aplinką puošia sostinės įmonės

Vardai

Simas ir Oksana Jasaičiai: „Nesame storžieviai, matome, koks pasaulis yra aplink mus“

24sek

Vokietijoje – Roko Giedraičio sezono rungtynės prieš „Žalgirio“ skriaudikus

Gyvenimas

Kalėdų džiaugsmas: kaip papuošti namus ir įnešti į juos šventinės nuotaikos?

Kultūra

Žurnalo Kaunui kūrėjai lipo plytomis, uodė kvapus ir ieškojo miesto pėdsakų

Naujienos

Aktualu

Kandidato į prezidentus programą paruošęs Ūpo Dėdė: „Ginsiu benamius, nes pats toks buvau“

Aktualu

Danutė Gailienė: „Šeimos priešas – demonizuotas“

Pasaulis kišenėje

Rėgensburgas – miestas, į kurį verta nuvažiuoti net ir tik dėl dešrelių

Verslas

Žygaičių kaimynystėje – pirmasis ir vienintelis gyvūnų krematoriumas

Gyvenimas

Sužadėtuvių žiedų tendencijos, kurios dominuos 2019-aisiais

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Aktualu

Sekmadienį įvykęs sprogimas Japonijoje visiškai sunaikino restoraną

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Kultūra

Kodėl rūpintojėlis slepiasi už vyčio?

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Sportas

Vilniaus futbolo atstovas apie padėtį LFF: kol tylu, tol visiems gerai

Vardai

Evai Longoriai Tomo Cruise'o namai nepatiko: parduoda iš aktoriaus įsigytą vilą

Gyvenimas

Trūksta kalėdinės nuotaikos? Paklausykite geriausių šventinių dainų

Gyvenimas

Medžio drožėjas Raimundas Blažaitis savo kūrinius paskleidė po visą pasaulį

Sportas

Škotijoje – žaibiškas Vykinto Slivkos įvartis į Glazgo „Celtic“ vartus

Verslas

Nuo kosmoso iki kalėdinės pasakos: pažvelkite, kaip darbo aplinką puošia sostinės įmonės

Vardai

Simas ir Oksana Jasaičiai: „Nesame storžieviai, matome, koks pasaulis yra aplink mus“

24sek

Vokietijoje – Roko Giedraičio sezono rungtynės prieš „Žalgirio“ skriaudikus

Gyvenimas

Kalėdų džiaugsmas: kaip papuošti namus ir įnešti į juos šventinės nuotaikos?

Kultūra

Žurnalo Kaunui kūrėjai lipo plytomis, uodė kvapus ir ieškojo miesto pėdsakų

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min