Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 24d. 21:07

Kebabus vadina „mirtinai pavojingais“. Ar tikrai taip yra?

Testuoti kebabai
Strelkabelka nuotr. / Testuoti kebabai

Ne paslaptis, kad saugantiems juosmens liniją nevertėtų maistinių medžiagų ieškoti greito maisto užkandinėse. Tačiau feisbuke skelbiama, kad Lietuvoje populiarus patiekalas ne tik augina svorį, bet ir gali nužudyti.

„Kebabai – mirtinai pavojingas maistas“, – skelbia tinklalapis itiketinifaktai.online. Per savaitę nuoroda pasidalinta per 120 kartų, o bendra su ja atliktų veiksmų suma feisbuke pasiekė 1,8 tūkst. Publikacija socialiniame tinkle parodyta per 260 tūkst. kartų.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė

Dešimtmečio „naujiena“

Feisbuke skelbiamoje publikacijoje pasakojama, kad Jungtinės Karalystės (JK) mokslininkai nustatė: Vakaruose parduodami kebabai – žudikai. Kodėl prieinama tokios išvados publikacijoje neminima. Pateikiami faktai apie JK parduodamų kebabų kalorija, bei „pribloškiančią“ jų cheminę sudėtį.

„Google“ paieška leidžia nustatyti, kad publikacija remiasi 2009 m. pasirodžiusiu tyrimu. JK Savivaldos paslaugų reguliavimo koordinatorių (ang. the Local authority coordinators of Regulatory services, LACORS) užsakymu atliktam tyrimui nemažai dėmesio skyrė ir britų žiniasklaida. Apie tyrimą rašė BBC, „The Guardian“, naujienų agentūra „Reuters“.

Dalis socialiniame tinkle platinamoje publikacijoje minimos informacijos buvo skelbiama ir JK žiniasklaidoje 2009 m. Tačiau tik dalis. Pavyzdžiui, britai skelbė, kad ištyrus kai kuriuose kebabus paaiškėjo, kad jie turėjo nuo 1000 iki 1900 kalorijų.

Vida Press nuotr./Ruošiamas kebabas
Vida Press nuotr./Ruošiamas kebabas

Socialiniuose tinkluose skelbiamoje publikacijoje „nuo“ dalies nebeliko, todėl „tipiškam kebabui“ priskiriama 1900 kalorijų.

Nei vienoje publikacijoje neteigiama, kad kebabas – sveikos dietos sudedamoji. Vis dėlto nei viename tyrimą aprašiusiame šaltinyje nepavyko rasti informacijos apie iš Artimųjų Rytų į mūsų kraštus atkeliavusio patiekalo sukeliamą mirtį.

Tokios informacijos nėra ir britų bulvarinės spaudos atstovų „Daily Mail“ publikacijoje, kuria remiamasi socialiniame tinkle skelbiamoje publikacijoje.

LACORS tyrimu nebuvo siekiama įvertinti kebabų poveikio sveikatai. LACORS užsiima vartotojų teisių priežiūra, todėl tyrimu siekta atkreipti dėmesį į poreikį aiškiai pateikti informaciją apie maiste esančių kalorijų skaičių, energetinę patiekalo vertę bei sudėtį.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kebabo gamyba
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kebabo gamyba

Greitam maistui priskiriamo patiekalo „mirtingumas“ – itiketinifaktai.online sukurtas mitas. Tokios išvados nedaro nei tyrimą atlikusi organizacija, nei JK žiniasklaida.

2017 m. 15min užsakymu buvo tiriami Vilniuje pardavinėjami kebabai. Buvo nustatyta, kad patiekalas – itin kaloringas, o druskų ir riebalų kiekis vienoje porcijoje siekia paros normą.

Dietologai patarė kebabus valgyti ne dažniau nei 1-2 kartus per mėnesį. Užkandinėse pardavinėjamu patiekalu mėgaujantis dažniau galima priaugti viršsvorio, o tai gali sukelti įvairių sveikatos problemų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

17:02
04:35

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:00
24:59
00:45

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min