Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 02 28

Kėdė Briuselyje tuščia neliks

Vyriausybei teks pasukti galvą, ką vietoj dabartinės eurokomisarės penkiems mėnesiams deleguoti į Briuselį.
Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė pateikė pareiškinius dokumentus Vyriausiajai rinkimų komisijai
Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Eurokomisarei Daliai Grybauskaitei tapus prezidente jos kėdė Briuselyje tuščia neliks. Lietuva į šią jai priklausančią vietą keliems mėnesiams, kol baigsis dabartinė Europos Komisijos (EK) penkerių metų kadencija, deleguos kitą savo atstovą. Kas jis bus, kol kas per anksti įvardyti. Tačiau naujokui, pakeisiančiam už finansinį programavimą ir biudžetą atsakingą komisarę D.Grybauskaitę, gali būti patikėta visai kita sritis.

Eurokomisarės kadencija EK baigsis lapkričio mėnesį. Naujojo šalies vadovo inauguracija numatyta liepos 12-ąją. Jei bus išrinkta prezidente, D.Grybauskaitė iki šios datos turės pasitraukti iš garbingos tarnybos EK. Penkiems mėnesiams jos vietą užims kitas Lietuvos deleguotas pareigūnas, o į naujos kadencijos EK mūsų šalis vėl turės siūlyti kitą kandidatą. Beje, pastarieji ne visada įtinka Europos Parlamentui (EP). Pavyzdžiui, 2004-aisiais tvirtindamas dabartinės EK sudėtį EP atmetė dvi kandidatūras – italo Rocco Butiqlione ir latvės Ingridos Ūdrės. Italijos kandidatas parlamento nepasitenkinimą įžiebė konservatyvia kalba apie homoseksualistus bei gėjų santuokas, o Latvijos atstovė įsivėlė į neteisėtų dovanų skandalą.

Pasak EK atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovo Jurgio Vilčinsko, šią EK kadenciją D.Grybauskaitės atvejis nėra išskirtinis. EK viceprezidento, teisingumo, laisvės ir saugumo komisaro kėdės atsisakė italas Franco Frattini, sugrįžęs dirbti į Italijos vyriausybę. Jį pakeitė tautietis Antonio Tajani, taip pat tapęs EK viceprezidentu bei transporto komisaru. F.Frattini priklausęs teisingumo, laisvės ir saugumo komisaro portfelis atiteko prancūzui Jacques'ui Barrot.

EK prekybos komisaras Peteris Mandelsonas taip pat paliko postą ir sugrįžo į Didžiosios Britanijos ministrų kabinetą, jį pakeitė ir prekybos komisare tapo Catherine Ashton. Kiprietį sveikatos komisarą Marką Kyprianou šiame poste pakeitė jo tautietė Androulla Vassiliou. „Portfeliai nėra susieti su konkrečia šalimi, komisijoje gali būti įvairių pasikeitimų“, – sakė J.Vilčinskas.

Jei D.Grybauskaitė būtų išrinkta Lietuvos prezidente, tai būtų pirmas atvejis, kai eurokomisaras tampa valstybės vadovu.

Atstovą į EK siūlo Lietuvos Vyriausybė. Taip buvo ir D.Grybauskaitės, kurią į šį postą teikė socialdemokrato Algirdo Brazausko Vyriausybė, atveju.

Pasak Seimo nario socialdemokrato Vytenio Andriukaičio, dirbančio Užsienio reikalų komitete, EK nario kandidatūrą Vyriausybė gali parinkti ir skirti savarankiškai, nederindama su jokia institucija. „Tačiau yra tradicija, kad komisaro skyrimas vis dėlto aptariamas su prezidentu bei Seimo Europos reikalų komitetu“, – LŽ sakė parlamentaras. Politikas teigė žinąs, kad jos kandidatūra buvo derinta su prezidentu Valdu Adamkumi. Be D.Grybauskaitės, tuomet į EK komisaro postą buvo svarstomos paties V.Andriukaičio bei dabartinio Seimo nario Liberalų sąjūdžio atstovo Petro Auštrevičiaus kandidatūros. A.Brazauskas pasirinko D.Grybauskaitę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius