Dabar populiaru
Publikuota: 2014 liepos 19d. 16:51

Kodėl vardadieniai minimi kelis kartus per metus?

Profesorius etnologas Libertas Klimka
Asmeninio archyvo nuotr. / Profesorius etnologas Libertas Klimka

Nuo senų laikų yra susiklosčiusios kelios vardadienių sistemos, sako etnologas Libertas Klimka.

LRT radijo klausytojas Liudas iš Marijampolės klausia, kodėl vardadieniai dažnai minimi daugiau nei kartą per metus.

„Norėčiau sužinoti, kodėl žiniasklaidoje net kelis kartus per metus skelbiamos tų pačių vardų dienos. Pvz., liepos 15 dieną – Mantas, spalio 1 dieną – Mantas. Manau, kad vardo diena, kaip ir gimimo diena, turėtų būti minima kartą metuose“, – kalba Liudas.

Etnologas, LRT radijo bendradarbis L.Klimka sako, kad lietuviškas vardynas yra dvejopos kilmės. Pirmiausia – tai krikščioniškasis kalendorius.

„Gimus kūdikiui kūmai nuveždavo į bažnyčią krikštyt, o klebonas, pasižiūrėjęs į kalendorių, duodavo jam vardą“, – pasakoja etnologas. Pasak jo, toks vardas vadinamas atneštiniu, nes jis sutampa su šventojo kankinio vardu, kuris įrašytas kalendoriuje.

Prieškario žurnalistai tiesiog iš galvos, savo fantazijos ėmė ir surašė tautinius vardus į krikščioniškąjį kalendorių.

„Tačiau šventųjų kankinių tokiais pat vardais yra ne vienas. Vilniuje yra Šventų Jonų bažnyčia, todėl, kad galima rasti bene dešimtį kankinių Jonų, pasižymėjusių savo gyvenimu“, – pažymi L.Klimka.

Prieškariu atsirado tradicija lietuvius krikštyti tautiniais vardais, tvirtina LRT radijo bendradarbis. „Bet iš kur mes juos paimsime? Rašytinių kalendorių senais laikais niekas nedarė“, – primena etnologas.

Dėl to, pasak L.Klimkos, prieškario žurnalistai (ypač populiarių laikraščių, leisdavusių kalendorius kaip priedus) tiesiog iš galvos, savo fantazijos ėmė ir surašė tautinius vardus į krikščioniškąjį kalendorių.

„Bėda ta, kad laikraščių buvo ne vienas, dabar ta juokinga tradicija tęsiasi – kiekvienas leidėjas vis savaip tuos kalendorius leidžia“, – mano etnologas L.Klimka. 

Lrt.lt
Temos: 1 Libertas Klimka
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min