Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 19d. 07:33

Konstitucinis Teismas imasi Aukščiausiojo Teismo teisėjos S.Rudėnaitės bylos

Sigita Rudėnaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Sigita Rudėnaitė

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį pradeda nagrinėti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjos Sigitos Rudėnaitės atleidimo iš skyriaus vadovės pareigų bylą.

Ji bus nagrinėjama rašytinio proceso tvarka, pranešė KT.

Dėl S.Rudėnaitės atleidimo iš LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų kreipėsi ir ją atleidęs Seimas, ir Seimo narių grupė, ir Vilniaus apygardos teismas.

Seimo narių grupė ir Vilniaus apygardos teismas KT teiraujasi, ar parlamentas nepažeidė Konstitucijos per slaptą balsavimą atleisdamas S.Rudėnaitę iš skyriaus vadovės pareigų, bet nepaskirdamas jos LAT pirmininke. Mat pagrindiniame šalies įstatyme numatyta, kad Aukščiausiojo Teismo teisėjus, o iš jų – pirmininką, skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu, turėdamas Teisėjų tarybos pritarimą.

Anot jų, prezidentas teikdamas S.Rudėnaitės kandidatūrą išreiškė valią, kad ji būtų paskirta LAT pirmininke ir tik dėl to ji turėjo būti atleista iš skyriaus vadovės pareigų. Seimo narių grupės nuomone, parlamentas priimdamas kitokį sprendimą, nei siūlė prezidentas, o jam pritarė Teisėjų taryba, nesilaikė Konstitucijos ir Teismų įstatymo reikalavimų.

Pagal Teismų įstatymą, atleisti LAT skyriaus pirmininką iš pareigų būtinas pagrindas, pavyzdžiui, – baigiasi kadencija, jis atsistatydina savo noru, dėl sveikatos būklės negali dirbti, pažemina teisėjo vardą, padaro nusikaltimą arba su jo sutikimu perkeliamas į kitas pareigas.

Tuo metu Seimo kreipimesi į KT prašoma atsakyti, ar klaidos nepadarė prezidentas Gitanas Nausėda vienu dekretu teikdamas ir S.Rudėnaitės paskyrimą, ir atleidimą. Anot parlamento, teisėjas turi būti atleidžiamas iš pareigų tik paskyrus jį į kitas pareigas.

S.Rudėnaitė iš LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų atleista balandžio 21 dieną. Prezidentas G.Nausėda Seimui siūlė ją atleisti iš LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų ir paskirti šio teismo pirmininke.

Paskelbus slapto balsavimo rezultatus, paaiškėjo, kad pirmajam siūlymui parlamentarai pritarė, o antrąjį atmetė.

Po šio sprendimo Aukščiausiajam Teismui laikinai vadovavusi S.Rudėnaitė tapo paprasta LAT teisėja.

Dėl neteisėto atleidimo iš pareigų ji kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą. Šis birželio pabaigoje patenkino S.Rudėnaitės prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių pritaikymo ir grąžino ją į LAT Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min