Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 11d. 07:10

Kūrybos stebuklą sugraužė rietenos

A.Mieleikienė ir A.Sugintas įsitikinę, kad teatro vadovas siekia su jais susidoroti.
Eglės Petkutės/15min.lt nuotr. / A.Mieleikienė ir A.Sugintas įsitikinę, kad teatro vadovas siekia su jais susidoroti.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro užkulisiuose verda ne mažiau intriguojančios dramos nei scenoje. Dalis darbuotojų šaukiasi pagalbos ir teigia, kad yra engiami ir vejami lauk.

Rūpesčius dėl byrančių senojo pastato sienų užgožė teatro vidaus intrigos ir rietenos. Dėl buvusios vadovės ne kartą viešai skundęsi menininkai vėl kyla į kovą. Šįkart teatro artistams neįtiko naujieji vadovai.

„Mumis nori atsikratyti“

Į naujojo sezono premjeras ateinantys žiūrovai nė neįtaria, kas vyksta teatre nusileidus scenos uždangai. Čia ramiai nedirbama jau bent kelerius metus. Repeticijose orkestro muziką vis dažniau nustelbia barniai.

Teatro kolektyvas į dvi stovyklas skilo dar vadovaujant Audronei Žigaitytei-Nekrošienei, ji vadovės pareigas ėjo iki praėjusio rudens. Dalis darbuotojų buvo pareiškę nepasitikėjimą vadove, kuri, vykdydama reorganizaciją, įsteigė naujų etatų, vieniems skyrė priedus, o kitus atleido iš darbo.

A.Žigaitytė-Nekrošienė teatre sugebėjo įgyti ne tik priešų, bet ir užtarėjų, kurie įkūrė antrąją profesinę sąjungą. Šiai dabar priklauso 17 narių. Į vadovo pareigas prieš metus sugrįžus ilgamečiam teatro režisieriui Ramūnui Kaubriui, profsąjungos nariai pasijuto nebereikalingi. „Mes buvome kitoje pusėje, todėl dabar mumis norima atsikratyti“, – įsitikinusi pirmininkė Aušra Mieleikienė.

Grasino vadovui?

Susidorojimo su neįtinkančiais darbuotojais akcija esą prasidėjo rugpjūčio 28-osios vakarą. „Koncerto metu mane išsikvietė, o už scenos jau laukė policijos pareigūnai. Man pakišo alkotesterį ir liepė pūsti, bet aš atsisakiau. Štai kokią dovaną gavau savo jubiliejaus proga“, – karčiai šyptelėjo orkestro muzikantas ir tuometis profsąjungos pirmininkas Antanas Sugintas.

Vyras neneigė išvakarėse vartojęs alkoholio, nes šventė savo gimtadienį. Tačiau vadovui paaiškino, kad „jo elgesys galėjęs pasirodyti keistas dėl jį kamuojančių sveikatos problemų“. Po šio incidento A.Sugintas kreipėsi į medikus, o po ligos lapkričio 8-ąją atėjęs į darbą sužinojo, kad yra atleidžiamas. Vyras neabejojo, kad vadovas surezgė gudrų planą ir sulaukė tinkamos progos, kad juo atsikratytų. Muzikantas ketina kreiptis į teismą dėl neteisėto atleidimo iš darbo.

Teatro vadovas R.Kaubrys teigė, jog darbuotoją atleido dėl šiurkštaus darbo drausmės pažeidimo. „Alkoholizmas ir kultūra man nesuderinami dalykai. Po šio sprendimo sulaukiau grasinimų, man buvo pasakyta, kad aš galiu nukentėti. Yra liudininkų, kurie šį faktą patvirtintų, apie tai raštu informavau ir Kultūros ministeriją“, – sakė teatro vadovas.

Baisioji atestacija

Mažosios iš dviejų įstaigoje veikiančių profsąjungos nariai įsitikinę, kad nauju susidorojimo instrumentu vadovams tapo šiuo metu teatre vykdoma eilinė darbuotojų atestacija. Ji Kultūros ministerijos patvirtinta tvarka privaloma visoms pavaldžioms įstaigoms ir vyksta kas trejus metus.

Po pirmojo etapo 12 orkestro muzikantų įvertinti nepatenkinamai. Visi, išskyrus vieną, priklauso šiai profsąjungai. Jos vadovė A.Mieleikienė groja pirmąja fleita ir teatre dirba 19 metų, tačiau tik dabar išgirdo, kad groja prastai. Vertinimo išvadas pasirašė orkestro vyriausiasis dirigentas Dainius Pavilionis, orkestro administratorius Stepas Sugintas ir orkestro inspektorius Irmantas Pazdrazdys. A.Mieleikienė su įvertinimu nesutiko ir siekia, kad būtų surengtas kitas, nešališkas vertinimas.

Su pateiktu darbo vertinimu nesutinka ir obojumi grojantis Gintaras Vainutis. Jam pateiktoje išvadoje buvo įrašytos pastabos ne tik dėl blogos intonacijos ar „didelės saviruošos stokos“. „Netinkamas dėmesys higienai. Turi psichologinių problemų“, – toks įrašas suraitytas vertinant asmenines muzikanto savybes.

„Man net nepatogu, kad tokie dalykai išeina į viešumą. Jeigu nueitumėte į teatrą ir ištartumėte šią pavardę, žmonės jums pasakytų tą patį. Tai yra akivaizdu, bet man net nesinori to komentuoti“, – atviravo nuo sausio teatre dirbantis orkestro vyriausiasis dirigentas D.Pavilionis.

„To dar niekur nemačiau”

Dainius Pavilionis, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestro vyriausiasis dirigentas

„Šiems žmonėms teko išgyventi nelengvą laikotarpį, buvo visokių kivirčų, keitėsi vadovai. Tokie dalykai nepraeina be pėdsakų. Dabar kolektyvas nėra pačios geriausios formos. Kai kurie silpni savo profesijos srityje. Tačiau viskas yra įmanoma, reikia tik noro. Aš esu tas žmogus, kuris viską mato iš šalies. Tiesiai šviesiai, be užuolankų pasakau savo nuomonę, bet tai nėra verdiktas ir ne bausmė, o tik pirmasis atestacijos žingsnis. Laukia dar du. Tie, kurie kėlė vėliavas ir šaukė, kad juos meta iš darbo, net nežino, kas yra atestacija. Kai pasigirdo nepatenkintųjų balsai, paskyriau valandą ir pakviečiau juos pasikalbėti apie įvykusį vertinimą ir jo išvadas. Iš dvylikos atėjo trys. Man teko dirbti su daug orkestrų, bet to, kas vyksta čia, dar niekur nemačiau. Ir vadovui pasakiau, kad jeigu man nepavyks čia dirbti taip, kaip dirbama viso pasaulio teatruose, aš tiesiog susirinksiu daiktus ir išeisiu.“

Keršto akcija

Ramūnas Kaubrys,
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovas

„Ant manęs pilamos pamazgos, tačiau su manimi niekas neatėjo pasikalbėti. Man šių darbuotojų skundai yra staigmena. Aš skiriu didelį dėmesį darbo kokybei, profesionalumui, nes man svarbu, kad mūsų teatras būtų įdomus žiūrovui. Atėjęs vadovauti ėmiausi labai atidžiai stebėti, kaip laikomasi darbo drausmės. Tai kai kuriems darbuotojams nepatinka, tačiau teiginiai, kad aš sąmoningai naikinu profsąjungas ar kažką varau iš darbo, yra visiškai nepagrįsti. Tai, kas vyksta dabar, pavadinčiau keršto akcija.“

Vertinimas kelia abejonių

Raimondas Tamošauskas, vienos iš teatro profesinės sąjungos, kuriai priklauso beveik pusė įstaigos darbuotojų, pirmininkas

„Sunkiai prisikviečiame administracijos atstovus ir dėl to niekaip negalime užbaigti derybų dėl kolektyvinės sutarties. Ir mūsų profsąjungoje yra nepatenkintų dėl vykdomos atestacijos. Abejonių kelia kai kurie vertinimo aspektai bei tai, kad dvidešimt metų dirbęs ir jokių pastabų negavęs darbuotojas staiga sužino, kad jo kvalifikacija neatitinka reikalavimų. Tačiau mes nusprendėme palaukti atestacijos pabaigos, o tada, jeigu matysime, kad mūsų nariai vertinami tendencingai, ginsime juos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

06:33
01:02
23:03

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min