Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 22d. 19:25

Bendražygiai apie diplomatą E.Bagdoną: prisiminsime jo entuziazmą ir išskirtinį humorą

Edminas Bagdonas
urm.lt nuotr. / Edminas Bagdonas
Po sunkios ligos mirusį ilgametį diplomatą Edminą Bagdoną jo bendražygiai sako prisiminsiantys ne tik dėl profesionalumo, pareigingumo, bet ir išskirtinio humoro jausmo. Šios savybės pavertė E.Bagdoną vienu iš ryškiausių Lietuvos diplomatų per tris nepriklausomybės dešimtmečius. Prisiminimais apie velionį su 15min pasidalijo su juo artimai dirbę ministrai, politikai ir diplomatai, lydėję jį profesiniame kelyje.

Dar neturėdamas trisdešimties, E.Bagdonas tarnybą Lietuvai pradėjo Aukščiausioje Taryboje, o ypač svarbų vaidmenį suvaidino vadovaudamas prezidento Valdo Adamkus užsienio politikos grupei.

Buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius prisiminė, kad E.Bagdonas „visą laiką degė entuziazmu ir pasižymėjo aštriu humoro jausmu“.

„Darbe, kur daug streso, be humoro sunku išgyventi. Profesionalas turi būti žmogiškas. Tai atrodo elementaru, bet ne visiems pavyksta. Jam pavyko“, – 15min šeštadienį sakė L.Linkevičius.

Buvęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas E.Bagdoną vadino „geru draugu, puikiu kolega, pasišventusiu Lietuvos diplomatu“, kuris liks pavyzdžiu ir kitiems.

„Jo gebėjimas suderinti diplomatinį profesionalumą, politinį nuovokumą ir nuolatinį pozityvą bei gerą humoro jausmą išliks pavyzdžiu dabarties ir ateities diplomatų kartoms“, – 15min sakė V.Ušackas.

E.Bagdonas po ne vienus metus trukusios kovos su liga mirė eidamas 58-uosius metus. Pastaruoju metu jis ėjo ambasadoriaus Jungtiniuose Arabų Emyratuose pareigas, tačiau jau kurį laiką buvo grįžęs į Lietuvą.

Anksčiau E.Bagdonas yra vadovavęs prezidento Valdo Adamkaus užsienio politikos grupei, buvo ambasadoriumi Baltarusijoje, Izraelyje.

Žavėjosi autentišku nuoširdumu

Politologas Ramūnas Vilpišauskas, kartu su E.Bagdonu dirbęs prezidento V.Adamkaus komandoje, pabrėžė velionio „autentišką nuoširdumą ir užsidegimą darbui“.

„Kartais tai reikšdavo, kad gana emocingai, greitai užsiplieksdavo, bet kilus ginčams ar išsiskyrus nuomonėms, išgirdęs argumentus, juos jis priimdavo. Šia prasme buvo iš tiesų nuoširdus ir, man atrodo, labai lojalus prezidentui V.Adamkui ir Lietuvos valstybei“, – 15min sakė R.Vilpišauskas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Vilpišauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Vilpišauskas

Nors daugiausia jiems teko bendrauti darbo aplinkoje, kartais patarėjai susitikdavo ir vakarais pas prezidentą, kartu keliaudavo į vizitus užsienyje.

„Tokiais atvejais dažnai vakare pasėdėdavom prie vyno taurės ir šiaip pabendraudavom apie gyvenimą. Su juo visada buvo paprasta, jis turėjo puikų humoro jausmą, tai, manau, jam ir darbe labai padėdavo“, – 15min sakė politologas.

Jis pažymėjo, kad E.Bagdonas, diplomatinį darbą pradėjęs dirbti labai greitai po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, turėjo sukaupęs reikšmingą patirtį ir daug kontaktų.

„Jis iš tiesų turėjo institucinę atmintį ir žinojimą, kaip kas vyko Lietuvoje ir kiek kas per tris dešimtmečius prisidėjo tiek prie diplomatinės tarnybos vystymo, tiek apskritai prie Lietuvos užsienio politikos įgyvendinimo.

Manau, kad ne tiek daug tokių žmonių yra, kurie nuo ištakų dalyvavo ir su daugeliu pirmųjų valstybės asmenų turėjo galimybę dirbti“, – 15min sakė R.Vilpišauskas.

Su juo visada buvo paprasta, jis turėjo puikų humoro jausmą.

„Valstybininkas iš didžiosios raidės“

Buvęs Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas sakė visada prisiminsiantis E.Bagdono „šiltą šypseną, jo meilę savo šaliai, Izraeliui ir ypač savo šeimai“.

Parlamentaras, ilgametis diplomatas Žygimantas Pavilionis E.Bagdoną pavadino „Valstybininku iš didžiosios raidės“.

Jis teigė, kad E.Bagdonas buvo „vienas iš moralinės prezidento V.Adamkaus užsienio politikos kūrėjų, tiesiogiai prisidėjęs prie Lietuvos – Lenkijos strateginės partnerystės aukso amžiaus ir strateginės partnerystės su Izraeliu kūrimo“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

„Bet svarbiausia pas Edminą buvo nuolatinė šviesa, pozityvumas, humoras, įkvėpimas, kuris uždegdavo visus. Labai šviesi, patriotiška, tačiau kartu ir europietiška, tolerantiška asmenybė“, – 15min sakė Ž.Pavilionis.

Pagal gimimo vietą kaunietis, E.Bagdonas karjerą Užsienio reikalų ministerijoje pradėjo 1994 metais.

Iki tol, 1991–1994 metais, jis dirbo Lietuvos parlamente – iš pradžių Aukščiausiosios Tarybos tarptautinių ryšių biure, vėliau vadovavo Seimo tarpparlamentiniams ryšiams.

Nepriklausomybės akto signatarė, parlamentarė Laima Andrikienė sakė, kad E.Bagdonas jos atmintyje išliks kaip „labai jaunas ir gražus, labai pareigingas mūsų Aukščiausiosios Tarybos tarptautinių ryšių biuro referentas“.

Geras jaunas žmogus, nuo kurio dvelkte dvelkė padorumu

„Susitikome Aukščiausiojoje Taryboje 1991-aisiais, kai Edminas pradėjo dirbti referentu tarptautinių ryšių biure.

Malonus, elegantiškas, besišypsantis, linksmas, bet ir santūrus. Paprastai pasakius – geras jaunas žmogus, nuo kurio dvelkte dvelkė padorumu. Edminas jau tada elgėsi kaip dera elgtis diplomatui, jo gabumų ir pareigingumo nebuvo įmanoma nepastebėti“, – 15min sakė L.Andrikienė.

Ji teigė stebėjusi jo kelią ir vėliau, jai buvo miela „stebėti mūsų valstybės ambasadorių, aukštai vertinamą jo kolegų – kitų ES valstybių ambasadorių“.

„Ambasadoriaus Edmino Bagdono mirtis – didelė netektis mums visiems, Lietuvai“, – sakė L.Andrikienė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min