-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2011 03 24

Lenkijos URM: Švietimo įstatymas reikš prievartinę lenkų asimiliaciją

Švietimo įstatymo pataisos, kuriomis plečiamas dėstymas lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose, gali lemti prievartinę lenkų bendruomenės Lietuvoje asimiliaciją, pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.
Lenkijos ir Lietuvos vėliavos
Lenkijos ir Lietuvos vėliavos / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Lenkijos URM pranešė „su nusivylimu“ sutikusi Lietuvos Seimo sprendimą, kuris, anot jos, gali reikšti dalies lenkiškų mokyklų uždarymą.

Ministerijos atstovas Marcinas Bosackis teigė, kad įstatymo pataisos gali pažeisti ir dvišalę 1994 metų sutartį.

Ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pareiškime jis tvirtina, esą Lietuvos valdžia nesielgė kaip partnerė ir nerado sprendimo, kuris atitiktų Europos standartus ir visuotinai pripažintą tarptautinės teisės principą, jog mažumų teisės negali būti bloginamos.

Pasak Lenkijos URM, Lietuvos argumentai, jog pataisos priartins situaciją prie tos, kuri yra Lenkijoje, buvo naudojami selektyviai.

Lietuvos Seimas praėjusią savaitę priėmė įstatymo pataisas, kurios numato, kad tautinių mažumų mokyklose Lietuvoje pamokos lietuvių kalba vyks, kai bus dėstomos temos iš Lietuvos istorijos ir geografijos, pasaulio pažinimo, mokoma pilietiškumo pagrindų.

Šiuo metu galiojantis Švietimo įstatymas numato, kad tautinių mažumų mokyklose visas ugdymo procesas gali vykti tautinės mažumos kalba, privalomai dėstoma tik valstybinė kalba.

Be to, numatyta, jog 2013 metais ir lietuviškų, ir tautinių mažumų mokyklų abiturientų lietuvių kalbos egzamino užduotys bus vienodos.

Švietimo įstatyme taip pat numatyta, kad lietuvių kalba būtų mokoma jau nuo darželio – tautinių mažumų ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose ne mažiau kaip 4 valandos per savaitę turės būti skiriamos ugdymui lietuvių kalba.

Lietuvos Vyriausybė sako, kad tokie pakeitimai daromi ir siekiant tautinių mažumų atstovams padėti integruotis į darbo rinką, visuomeninį gyvenimą, kad jie turėtų lygias galimybes kaip ir tie jaunuoliai, kurių gimtoji kalba – lietuvių.

Premjeras Andrius Kubilius sakė, kad Lietuvos ir Lenkijos santykių neturėtų pabloginti priimtas Švietimo įstatymas, nes jis gerina mokymosi sąlygas lenkų kilmės jaunuoliams.

„Niekaip negalėčiau suprasti, kaip galėtų pablogėti santykiai su Lenkija, jei įstatymas numato paprastą dalyką, kad sąlygos vaikams įgyti daugiau žinių, išmokti daugiau kalbų yra pagerinamos. Didesnio skaičiaus kalbų mokėjimas yra turtas, pagerinimas, o ne pablogėjimas, todėl sakyti, kad turėtų pablogėti santykiai, būtų visiškai nesuprantama“, – žurnalistams sakė premjeras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius