Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 14d. 09:02

Lenkų ministras ragina Lietuvą naikinti patekimo į Seimą kartelę tautinėms mažumoms

Jacekas Czaputowiczius
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jacekas Czaputowiczius

Vilniuje viešėjęs Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Czaputowiczius paragino Lietuvą priimti įstatymą, kuris panaikintų patekimo į Seimą kartelę tautinėms mažumoms. Pasak jo, tai leistų Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai nepataikauti rusų rinkėjams ir nebendradarbiauti su rusų partijomis.

„Manau, kad tai būtų gerai, nes lenkų mažuma taptų saugesnė. Diskutuodami su mumis jie kartais argumentuoja, kad dėl to jie yra priversti kurti koalicijas su Rusijos mažuma. Tai nėra gerai turint omenyje, kad mes žinome, jog Rusija abejose šalyse yra laikoma grėsme“, – interviu BNS ketvirtadienį sakė J.Czaputowiczius.

„Tačiau kai kalbamės su lenkų mažuma, mes juos suprantame, nes kartais tai yra garantija jiems būti parlamente. Tačiau jeigu jie rinkimuose dalyvautų patys vieni, būtų geriau“, – pridūrė jis.

„Manau, kad būtų gerai, jeigu kartelės nebūtų“, – kalbėjo ministras.

Jis teigė tai aptaręs su Lietuvos ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu.

Šiuo metu per balsavimą daugiamandatėje apygardoje partijos į Seimą patenka, jeigu surenka 5 proc., o partijų koalicijos – 7 proc. balsų.

J.Czaputowiczius taip pat paragino Lietuvą gerinti lenkų mažumos švietimo padėtį

„Jeigu Lietuvoje bus geras lenkų švietimas, lenkų vaikai neis mokytis į rusiškas mokyklas. Taigi, turime sustiprinti lenkišką švietimą, nes ir pačiai Lietuvai svarbu, kad jos piliečiai būtų lojalūs šaliai ir jos užsienio politikai“, – sakė Lenkijos diplomatijos vadovas.

– Ar išgirdote pažadą iš Lietuvos politikų, kad Vilnius vetuos ES sankcijas Lenkijai dėl teisės viršenybės pažeidimų?

– Išgirdau, kad Lietuvos politika yra nuosekli. Mes nematome galimybių, kad balsavimas dėl sankcijų apskritai įvyktų. Taryboje jau diskutavome apie padėtį, čia taip pat jau yra įvykę klausymai. Ne tik Lietuva, bet ir daug kitų šalių yra prieš tokį kelią.

Europos Komisija nusprendė kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą. Mes tai priimame. (...) Mes sakome, kad mūsų reformos atitinka Europos vertybes, mes turime suverenią teisę pertvarkyti mūsų teisminę sistemą, o šios pertvarkos tikslas yra ją sustiprinti, padaryti ją labiau nepriklausoma ir mes tai ginsime.

Pareiškiau šią poziciją pokalbiuose su Lietuvos prezidente ir užsienio reikalų ministru. Tai, ką išgirdau, buvo solidarumo balsas, ir kad Lietuva padarys viską, ką gali, kad balsavimas (dėl sankcijų – BNS) apskritai neįvyktų, ir kad Lietuva yra už diskusiją ir dialogą.

– Spaudos konferencijoje su Lietuvos užsienio reikalų ministru jūs sakėte, kad Lenkija vetuos bet kokias ES sankcijas Vengrijos atžvilgiu. Kodėl jūs priešinatės sankcijoms Budapeštui?

– Manome, jog mūsų regiono šalys kartais yra spaudžiamos Europos institucijų, kad jos turi laikytis ES sutarčių. Tačiau sisteminės pertvarkos yra pačių šalių reikalas. Jeigu jose vyko teisėti rinkimai, sisteminėms pertvarkoms vykdyti buvo sukurtos Vyriausybės, tai jos turi tam teisę.

Manau, kad kitos šalys irgi nenorės naudoti 7 straipsnio (numatančio galimybę panaikinti šaliai balso teisę – BNS). Šis straipsnis yra naudojamas kaip politinis instrumentas siekiant apkaltinti kai kurias šalis, kurios nori siekti suverenios politikos. Mes tai žinome, nes jis buvo panaudotas prieš Lenkiją. Todėl norime pademonstruoti solidarumą su Vengrija.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Jacekas Czaputowiczius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Jacekas Czaputowiczius

Be abejo, mes vetuosime bet kokias sankcijas, bet aš nemanau, kad visa tai nueis iki balsavimo. Atsiras daugiau šalių regione, kurios sakys, kad tai nėra pagrįsta ir kad rimtų grėsmių teisinės valstybės principo pažeidimams nėra.

Jeigu Europos Komisija arba Europos Parlamentas turi abejonių, jie gali kelti bylą Europos Teisingumo Teisme. Tai yra institucija, kuri gali spręsti šiuos klausimus, (...) nes ši institucija ir yra sukurta priimti sprendimams apie teisę.

– Kalbant apie kitas temas, šiandien jūs pasakėte, ko tikitės iš Lietuvos, kad lenkų tautinės mažumos padėtis čia taptų geresnė. Bet ar galėtumėte patikinti, kad, pavyzdžiui, Lenkijos lietuviai gaus norimą vaikų darželį Suvalkuose?

– Bet mes nenorime, kad Lietuvos vyriausybė finansuotų darželius lenkų vaikams. Mes prašome įgyvendinti tautines mažumas liečiančius mūsų dvišalius susitarimus ir tarptautinius įsipareigojimus, pavyzdžiui, leisti jiems pase rašyti vardus taip, kaip jie užrašytų juos originaliomis raidėmis. Jeigu kalbėtume apie šį klausimą, lietuviai Lenkijoje gali naudoti savo raides, užsirašyti originalius vardus.

Kitas klausimas yra dvikalbiai vietovardžių pavadinimai. Jeigu aplankytumėte tautinių mažumų apgyvendintus regionus Lenkijoje, ar tai būtų lietuviai, ar vokiečiai, rastumėte vietovardžius jų kalbomis.

Dar vienas klausimas – anksčiau čia nacionalizuoto turto sugrąžinimas. Mes neturime tokio pobūdžio problemos su lietuvių mažuma Lenkijoje.

Be to, mažumoms Lenkijoje netaikoma patekimo į parlamentą kartelė, todėl Lenkijos parlamente nuolatos yra vokiečių mažumos atstovai. Lietuvoje mažuma susiduria su kartele, kaip ir kitos partijos. Tai nėra gera norma.

– Norėtumėte, kad Lietuva pakeistų šią normą?

– Manau, kad tai būtų gerai, nes lenkų mažuma taptų saugesnė. Diskutuodami su mumis jie kartais argumentuoja, kad dėl to jie yra priversti kurti koalicijas su Rusijos mažuma. Tai nėra gerai turint omenyje, kad mes žinome, jog Rusija abejose šalyse yra laikoma grėsme.

Aš iškėliau šį klausimą, kad Lenkijos mažuma kartais yra artimesnė Rusijai, o mes to nepalaikome, – sako J.Czaputowiczius.

Tačiau kai kalbamės su lenkų mažuma, mes juos suprantame, nes kartais tai yra garantija jiems būti parlamente. Tačiau jeigu jie rinkimuose dalyvautų patys vieni, būtų geriau.

– Tai jūs norite, kad Lietuva panaikintų šią kartelę, ar kad ją sumažintų?

– Mes tai aptarėme su ministru pirmininku ir aš iškėliau šį klausimą, kad Lenkijos mažuma kartais yra artimesnė Rusijai, o mes to nepalaikome.

LRVK/Dariaus Janučio nuotr./Premjeras Saulius Skvernelis susitiko su Lenkijos užsienio reikalų ministrų Jaceku Czaputowicziu
LRVK/Dariaus Janučio nuotr./Premjeras Saulius Skvernelis susitiko su Lenkijos užsienio reikalų ministrų Jaceku Czaputowicziu

– Tai jūs norite, kad Lietuva panaikintų šią kartelę? Taip ar ne?

– Manau, kad būtų gerai, jeigu kartelės nebūtų.

– Ir vis dėlto, problemos, apie kurias jūs kalbate, jos neišnyko, tiesa? Lietuvos lenkų mažuma negali rašyti savo pavardžių asmens dokumentuose originaliai, klausimas dėl vietovardžių išlieka. Tai kas nutiko per pastaruosius kelerius metus, kad dvišaliai santykiai tarp Lietuvos ir Lenkijos akivaizdžiai pagerėjo?

– Mes matome kai kuriuos pozityvius žingsnius, kalbame apie tam tikrus pažadus. Matome signalą, kad egzistuoja langas situacijai pagerinti.

Pirmiausia, Lietuvoje pradėtos transliuoti penkios Lenkijos televizijos programos, o tai leidžia lenkams matyti lenkišką kultūrą, girdėti lenkų kalbą. Tai kur kas geriau, nei žiūrėti rusišką televiziją.

Antra, Lenkijos švietimo ministrės vizito Lietuvoje metu nuspręsta įkurti ekspertų komisiją, kuri nagrinėtų tam tikrus klausimus, kuriuos šiandien aptariau su ministru pirmininku ir užsienio reikalų ministru.

Be to, Lietuvos parlamente yra registruota pataisa dėl asmenvardžių rašymo. Laikome tai gražiais gestais ir tikime to tęstinumu. Tuo pačiu metu turime bendrus interesus kuriant energetinį saugumą, kitais metais grįšime čia vykdyti oro policijos misijos, bendradarbiaujame Europos Sąjungoje. Tai geros erdvės bendradarbiavimui.

– Kiek įtakos dvišaliams santykiams turėjo verslo sąlygų gerinimas „Orlen Lietuva“?

– Vertiname, kad Lietuvos vyriausybė laikosi sprendimo atstatyti (Rengės – BNS) ruožą. Žinoma, tai labai svarbu „Orlen Lietuvos“ efektyvumui ir pelningumui čia, nes Lenkijoje buvo nesuprasta, kodėl Lietuva tuo pačiu metu kviečiasi kitus investuotojus, nors čia esančiai lenkiškai kompanijai buvo sudarytos kur kas prastesnės sąlygos, nei kitoms kompanijoms. Taigi, tai buvo svarbus gestas (...).

– 2017 metais Lenkijos ambasadorė Urszula Doroszewska pareiškė, kad švęsti gegužės 9-ąją nedera, nors tai daro Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis. Tos pačios partijos nario Michalo Mackevičiaus vadovo Lietuvos lenkų sąjunga buvo tiriama Lenkijos prokuratūros. Jūs pasitikite šia partija?

– Atsakydamas į ankstesnius klausimus jau pasakojau jums, ką jie sako apie bendradarbiavimą su rusais. Tai jūsų įstatymas dėl rinkimų sistemos, kuris priverčia juos (taip elgtis – BNS) ir jie turi ginti savo teises kartu su kita mažuma. (...) Bet, žinoma, mes žinome apie šį ginčą, visiškai palaikome mūsų ambasadorę, ji atstovauja mūsų pozicijai.

Jeigu kažkam reikia tyrimo, jis vyks. Tačiau jie turi ginti lenkų teises, nes asmenvardžių, švietimo ir kai kuriais kitais klausimais jos yra ribotos. (...) Vis dėlto matome, kad kai kam trūksta atskaitingumo prieš juos remiančias Lenkijos institucijas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Urszula Doroszewska
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Urszula Doroszewska

Bet tai neturi nieko bendro su politine veikla. Politinė veikla yra jų pačių reikalas, bet, kaip jau sakiau, jų nuomone, jie yra priversti, jie turi gintis ir turi vienytis su rusų mažuma dėl rinkimų sistemos, kuri neatitinka europinių standartų.

Taigi, turime neleisti šiam argumentui egzistuoti, jei tik yra tokia galimybė. Jei įstatymas būtų pakeistas, jie bent jau nebegalėtų naudoti tokio argumento.

Galbūt bus vyresnių žmonių, kurie išliks arti rusų, nes jais yra pasinaudojama. Tačiau jeigu Lietuvoje bus geras lenkų švietimas, lenkų vaikai neis mokytis į rusiškas mokyklas. Taigi, turime sustiprinti lenkišką švietimą, nes ir pačiai Lietuvai svarbu, kad jos piliečiai būtų lojalūs šaliai ir jos užsienio politikai.

– Ačiū jums už jūsų laiką, ministre.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kalinių maištui įsisiūbuojant, teisingumo ministras ramina: „Situacija kontroliuojama“

Aktualu

Karininko papirkimu įtariamas buvęs Šiaulių oro uosto vadovas R.Mikšys

Sportas

Nuteistas E.Petrauskas: „Jei toks Lietuvoje teisingumas, tai kam nešu šiai šaliai medalius?“

Aktualu

Naktį į šeštadienį vairuotojai turėtų būti atsargesni: bus slidu, laukia lietingas savaitgalis

24sek

Joe Arlauckas prabilo istorijomis: su Sabu ir Kurtinaičiu gėrė 15 butelių degtinės

Aktualu

Demaskuota grupuotė, per 5 metus Lietuvos šešėlinėje ekonomikoje panaudojusi 60 mln. eurų

Aktualu

Penktadienį dalį Vilniaus užvaldė eismo chaosas: avarijos, neveikiantys šviesoforai ir spūstys

„Eurolygos diena“: kaip M.Grigonis pagaliau sulaukė Šaro skambučio (3/4)

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

Aktualu

15min paaiškina: kodėl streikuoja mokytojai ir ko jie reikalauja?

Lapkričio TOP 13: knygų antplūdis artėjant šventėms

Vardai

Po skyrybų dramos Sigitas Martinavičius Balyje vedė Editą Rupeikaitę: nuotaka švenčia ne tik vestuves

Vardai

15min studijoje – Mantas Katleris ir Mantas Stonkus: kaip du komikai surenka pilnas arenas

Gyvi regionai

Merų forumas. Stebėkite tiesiogiai 15min portale

24sek

Trys „Žalgirio“ bosai: kaip jie išsprendė Šaro galvosūkį?

Pasaulis kišenėje

Artimųjų Rytų magija: kelionė į spalvingąjį Omaną

Verslas

Seimas skuba lopyti turtuoliams palankias mokesčių reformos spragas, buhalteriai piktinasi

Mokslas.IT

Nustatyta, kurie metai buvo patys blogiausi žmonijos istorijoje

Aktualu

Lietuvos ambasadoriumi Lenkijoje pradeda dirbti Eduardas Borisovas

Naujienos

Rugsėjo TOP knygos: nuo istorijų apie Vilnių iki H.Murakami apsakymų ar konfliktų Balkanuose

Pasaulis kišenėje

Unikaliausi pasaulio tiltai

Aktualu

JAV Rytų pakrantę pasiekęs uraganas Florence susilpnėjo, tačiau perspėjama apie potvynius

Aktualu

P.Gražulis: savo noru iš Žmogaus teisių komiteto nesitrauksiu

24sek

Pasiilgote? Ballai grįžta į Lietuvą

Laisvalaikis

Video premjera: Įvertink debiutinį Lipsko albumą

Verslas

Biudžetas keičia orientaciją, tik ar jau sumažintas skurdas?

Aktualu

Masačusetso miestuose įtariami dujų sprogimai sukėlė dešimtis gaisrų

Gyvenimas

Teodoro šeima kovoja už berniuko išgijimą: Prancūzijoje atlikta antra smegenų operacija

Aktualu

Pirmakursiai studentai viešojo transporto lengvata rugsėjį gali naudotis ir be LSP

Aktualu

Rusijos propaganda grįžta prie teritorinių pretenzijų Lietuvai

Verslas

Mokslininkai pastebėjo, kad renovuoto būsto gyventojai labiau pasitiki kaimynais

Aktualu

Orai.lt: šiltesni orai turėtų sugrįžti kitą savaitę

Vardai

Diana ir Paulius Aršauskai – nebe žmona ir vyras: teismas nutraukė metus trukusią santuoką

Aktualu

20 metų kunigo prievartautas čilietis: „Jis liepdavo išpažinti šią nuodėmę kitam dvasininkui“

24sek

Savo vyrais sužavėtas Šaras: „Nugalėjome puikią komandą“

Aktualu

Vilniaus pataisos namų darbuotojas įtariamas prekyba poveikiu bei dokumentų klastojimu

24sek

Eurolygos varžovę įveikęs „Žalgiris“ žais „Gloria Cup“ turnyro finale

Vardai

„Sekso ir miesto“ žvaigždė patyrė nesėkmę kovoje dėl Niujorko gubernatoriaus posto

Verslas

„Hella“ neatmeta galimybės Lietuvoje statyti dar vieną gamyklą

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min