Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 07 11

LGBTQ+ bendruomenės eitynės sostinėje: valstybė mano, kad nesu pilnavertis žmogus

„30 metų. Daug triukšmo, mažai naudos. Vis dar be teisių ir nugaros.“ „Demonstruokimės“. „Norime drąsaus prezidento“. Su tokiais plakatais šeštadienio vidurdienį nuo Katedros aikštės pajudėjo kolona link Seimo. Kur vyko kalbos ir demonstracijos, siekiant solidarizuotis ir atkreipti dėmesį į LGBTQ+ bendruomenės Lietuvoje teisių nepaisymą.

Viena organizatorių Miglė Šarakauskaitė eitynes, į kurias susirinko apie 500 žmonių, vadina protestu. Juo siekiama atkreipti dėmesį į bendruomenei kylančias problemas. Demonstracijoje įvardijami konkretūs tikslai, ko LGBTQ+ bendruomenė siekia Lietuvoje.

„Kad translyčiai žmonės galėtų pakeisti vardą, pavardę ir lytį. Kad tos pačios lyties asmenys galėtų įsivaikinti, tuoktis ir sudaryti civilinę partnerystę. Kad būtų panaikintos diskriminaciją skatinančios nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostatos“, – bendruomenės tikslus įvardija ji. Šie reikalavimai garsiai išsakyti ir prie Seimo.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę

„Mes egzistuojame. Mes žinome, kas esame ir mums tai patinka. Mes nebijome homofobų ir trasfobų“, – tokie pasisakymai skambėjo čia.

Politinė ir verslo reklama – nelaukiama

M.Šarakauskaitė pažymi, kad vienas šio protesto tikslų taip pat yra kovoti su LGBTQ+ tapatybių suprekinimu, nes verslai įvairiais socialiniais judėjimais neretai pasinaudoja kaip reklamos galimybe. Todėl eitynėse nebuvo laukiama nei politinė, nei verslo reklama.

Ji teigia, kad kartą metuose pasikeisti logotipą ar sudalyvauti eitynėse nepakanka.

„Reikia kovoti su diskriminacija, užtikrinti lygias galimybes, lygias teises pačių institucijų, įmonių viduje ir už jos ribų, ir imtis konkrečių priemonių, kad visiems būtų užtikrinta lygybė“, – teigia ji. Todėl ir šiuo renginiu norima išryškinti bendruomenės problemas, o ne suteikti platformą reklamai.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę

Demonstruotis reikia dabar, nes laisvė yra trapi

Frydrichas Mireckas, kitas eitynių organizatorius atkreipė dėmesį, kad įvykiai užsienyje bei pandemija parodė, kad šiuo metu, kaip niekad reikia eiti į gatves ir kalbėti apie bendruomenės problemas. Nes jos nariams teisės nėra užtikrintos, o ir turimos – labai trapios.

„Užsienio valstybėse pastebime, kokia trapi yra ta iškovota laisvė. Kaip lengva ją prarasti. Pavyzdžiui, Vengrijoje lyties keitimas yra uždraudžiamas. Amerikoje yra įteisinama medicininė diskriminacija kitos lytinės orientacijos žmonėms“, – sako jis.

Pats sako besidžiaugiantis, kad ryžosi prisidėti prie renginio organizavimo. Nors tai Lietuvoje nėra nei patogi, nei labai saugi pozicija.

„Man yra svarbu būti matomam šiame politiniame ir socialiniame kontekste.

Būtent dabar svarbu kalbėti, kokia LGBTQ+ bendruomenė yra pažeidžiama. Noriu eiti ir sakyti, kad mums dar daug ko trūksta. Mes demonstruosimės. Mes egzistuojame jau dabar ir tai, kad jūs mūsų nematėte anksčiau, nereiškia, kad mūsų nebuvo“, – sako vaikinas.

Tarp dalyvių – ir politikai

Eisenoje dalyvavo ir ne vienas Lietuvos socialdemokratų partijos narys, tarp jų – ir parlamentaras Algirdas Sysas.

„Mes žinom už ką stovim, tos problemos nėra importuotos, jos yra mūsų ir pagaliau mes išdrįsom kovoti už savo įsitikinimus ir matom, kad tos kartos, kurios manėm, kad jos nepalaiko, jos indiferentiškos, jos irgi palaiko ir eina kartu“, – BNS sakė su LSDP sąrašu į Seimą kandidatuojanti Vaida Baranovė.

„Kadangi yra situacija tokia, kokia yra, mes žygiuosime eitynėse tiek, kiek reikės ir kovosime už teises čia, Seime ir kur tik mūsų paprašys“, – tvirtino ji.

Visos eisenos metu susirinkusius žmones lydėjo policijos pajėgos, eisenos priekyje važiavo policijos automobiliai.

Daugiausia palaikančių, tačiau buvo ir anti-protestuotojų

Į eitynes susirinko įvairaus amžiaus, skirtinga spalvota atributika pasipuošusių žmonių. Vieni sako daug pastangų nedėję, kiti net specialiai nusidažė plaukus.

23-ejų Aiden eitynes mato kaip švietimo būdą, nes čia susirenka daug žmonių, kurie nėra LGBTQ+ bendruomenės nariai, bet nori apie juos sužinoti, pažinti. Todėl ateiti yra svarbu.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę

Kita eitynių dalyvė Darija sako atėjusi, nes Lietuva, nors ir nori būti progresyvi valstybė, dar ne visi piliečiai yra lygūs.

„Atėjau protestuoti už tai, kad žmonės mus matytų ir žinotų, kad mes čia esame“, – sako mergina.

Ji sako esanti biseksuali mergina. Nors kol kas nepatiria labai akivaizdžios neapykantos, apsunkina žinojimas, kad įsimylėjus moterį ir norint ją vesti, legaliai to Lietuvoje padaryti negalėtų. „Toks barjeras, nes valstybė mano, kad nesu pilnavertis žmogus.“

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę

Mergina per daug atvirai apie lytinę orientaciją nekalba, nes vis dar bijo. Kad ir čia, šie tiek atsitraukus nuo minios, nėra saugu, sako ji, nes gali kas nors išvadinti necenzūriniais žodžiais ar net sumušti.

Tiesa, dar prieš eitynių pradžią, Katedros aikštėje pasirodė ir keletas anti-protestuotojų. Jie laikė plakatus, skelbiančius: „Neleiskite iškirsti šeimų”. „Nustokite kvailioti iš dyko buvimo”. Tačiau stovėjo taikiai ir gana nuošaliai. Praeinančius skatino nebijoti jų fotografuoti, prieiti arčiau.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniuje rengiamos LGBT eitynės už lygybę

Renginio organizatoriai yra pilietinės visuomenės iniciatyva, organizuojama grupės LGBTQ+ bendruomenei priklausančių žmonių. Mes neatstovaujame jokiai organizacijai ar politinei partijai, ir nesiekiame atstovauti visai LGBTQ+ bendruomenei; tiesiog kviečiame žmones eitynėse reprezentuoti save ir savo bendruomenes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius