Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 02 02

Lietuva atominių jėgainių apsupty

Baltarusija, regis, jau gana tvirtai apsisprendė prie pat Lietuvos sienos statyti atominę elektrinę, o Lenkija po Rusijos ir Ukrainos dujų karo prabilo net apie dvi.
Atominė elektrinė
Atominė elektrinė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pačiu laiku Europos Parlamente (EP) svarstomas atominės energetikos saugumo klausimas. Europos Komisija EP Pramonės, mokslinių tyrimų bei energetikos komitete pristatė Bendrijos branduolinės saugos sistemos programą. Pagrindinis dokumento uždavinys – garantuoti ir nuolat gerinti branduolinės saugos reguliavimą ES bei sustiprinti nacionalinių branduolinės saugos įgaliotų institucijų vaidmenį. Nustatomi visai ES vieningi įsipareigojimai branduolinės saugos srityje bei kertiniai branduolinės energetikos objektų saugos užtikrinimo principai, pagrįsti tarptautine praktika. Įgyvendinus šią direktyvą, branduolinės saugos užtikrinimo priemonės bus harmonizuotos visoje ES.

„Turime pripažinti, kad ES yra viena iš pasaulio lyderių, užtikrinančių branduolinę saugą. Europos piliečiai nori turėti daugiau garantijų, kad gyvena saugioje aplinkoje. Naujų atominių jėgainių projektavimo vietos turi atitikti aukščiausius reikalavimus“, – sako EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto narys Šarūnas Birutis.

Europarlamentaro nuomone, tuo metu, kai apsispręsta uždaryti atomines elektrines Lietuvoje, Bulgarijoje ir Slovakijoje, vadovautasi daugiau emocijomis ir politiniais argumentais. Jei tuomet ES būtų nustačiusi techniškai pagrįstus saugumo kriterijus, nors ir seno tipo reaktoriai galbūt nė nebūtų viršiję leistinų saugumo ribų ir nebūtų reikėję sustabdyti jų veiklos.

Po tokio emocionalaus sprendimo, Europa praranda milijardus. Lietuvos atstovas Š.Birutis pabrėžia, kad ES sienų neturi, kai kalbama apie branduolinį saugumą. Baltarusijoje, visai prie Lietuvos sienos, ir Kaliningrade yra rengiamasi statyti atomines jėgaines. Naujų reaktorių gali atsirasti ir Ukrainoje. Įvykus katastrofai, pasekmės būtų ilgalaikės ir siaubingos. Pravartu būtų surengti tarptautines diskusijas dėl branduolinės energetikos, ir tai turi būti daroma lygiagrečiai su saugumo stiprinimu ES viduje. Tarptautinės atominės energijos agentūros duomenimis, dabar 33 pasaulio valstybėse yra 440 veikiančių reaktorių, kurių elektrinė galia siekia 370 GW (tūkst. MW), o tai sudaro apie 16 proc. visos pasaulio pagaminamos elektros energijos. Europa viršija šį vidurkį – čia branduolinei energijai tenka 34 proc. visos Europoje pagaminamos energijos. Šiuo metu yra statomi 34 branduoliniai reaktoriai 14 pasaulio šalių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius