-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 12 13

Ligų registrai šalyje – be teisinio statuso

Ligų registrai, kaip ir ligų gydymo duomenų bazės, sunkiai skinasi kelią Lietuvoje.
Kompiuterio klaviatūra
Duomenų bazėmis kol kas naudotis gali vos vienas kitas gydytojas. / 123rf nuotr.

Seniausiais – Vėžio – registras gyvuoja tik gera medikų valia, bet ir jis veikia nelegaliai, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Lietuvoje šiuo metu oficialiai veikia tik du nacionaliniai registrai. Vienas – tai Higienos instituto Sveikatos informacijos centro vedamas Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registras, kitas – Valstybės jonizuojančios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registras, veikiantis Radiacinės saugos centre.

Visi kiti registrai neturi deramo teisinio statuso, todėl veikia nelegaliai, tvirtina dienraštis. Pavyzdžiui, duomenys apie parazitų sukeliamą ligą echinokokozę fiksuojami Vilniaus universiteto ligoninėje Santariškių klinikose veikiančiame Lietuvos echinokokozės registre. Medikai renka statistiką apie sergančiuosius tuberkulioze, reumatoidiniu artritu, kitokiomis lėtinėmis ligomis.

Tačiau kol kas tai – tik duomenų bazės, kuriomis gali naudotis vos vienas kitas gydytojas.

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto (VUOI) Vėžio apskaitos skyriaus vedėjos Giedrės Smailytės teigimu, duomenys apie sergamumą vėžiu bei mirštamumą kaupiami nuo 1984-ųjų, bet teisiškai registras neegzistuoja.

„Senokai, 1997-aisiais, priimtas Registrų įstatymas numato, kad registras turi turėti patvirtintus nuostatus. Jų neturime, nes Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) jų netvirtina“, – kalbėjo G.Smailytė.

Jos teigimu, nuostatų buvo parengta daugybė variantų, bet nė vienas jų nepatvirtintas motyvuojant, kad Onkologijos institutas yra pavaldus Švietimo ir mokslo ministerijai, o ne SAM.

SAM laikosi pozicijos, kad apskritai netikslinga steigti ligų registrus, nes turėtų atsirasti elektroninė sveikatos sistema, kurios duomenimis ir būtų galima naudotis. SAM teigimu, sukūrus elektroninę sveikatos sistemą atsiras galimybė kaupti kuo tikslesnę įvairių ligų statistiką ir analizuoti jos duomenis.

SAM praneša, kad šiuo metu rengiamas valstybinis elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) projektas. Numatoma, kad sukurtoje sistemoje bus statistinės analizės posistemė, kurią bus galima plėsti atsižvelgiant į įvairių ligų registrų poreikį.

ESPBI IS projektas turėtų būti baigtas 2014-ųjų viduryje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius