Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 11d. 07:50

Liustracijos komisija skelbs memorandumą

Visuomenei ketinama atskleisti liustracijos proceso spindesį ir skurdą.

Beveik metus dirbančios Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas teigia, kad viešas memorandumo pobūdžio kreipimasis greičiausiai vadinsis „Liustracijos spindesys ir skurdas“ – aliuzija į rašytojo Honore de Balzaco romaną. „Tas spindesys reikalingas išorei pridengti, įvaizdžiui sukurti, o skurdas – pats procesas“, – LŽ sakė A.Urmonas. Jis neslėpė, kad esamomis sąlygomis tęsti liustracijos procesą tiesiog beviltiška. Memorandumą ketinama paskelbti kovo mėnesį. Paklaustas, ar mano, kad sunkmečiu ką nors sudomins liustracijos reikalai, A.Urmonas vylėsi bent patriotiškai nusiteikusių piliečių dėmesio.

A.Urmonas ne kartą yra išsakęs kritišką požiūrį į liustraciją. Jo nuomone, neįgalus įstatymas, strategijos bei taktikos stoka, teisinė aklavietė verčia komisiją, neturinčią reikiamo statuso, liustraciją tik imituoti. „Tikrai nesu pesimistas, žvelgdamas į ateitį matau, ką galima būtų taisyti“, – sakė komisijos vadovas.

Visuomeniniais pagrindais dirbanti Liustracijos komisija per ne visus metus susipažino daugiau kaip su 100 jai pateiktų bylų. A.Urmono nuomone, didžioji jų dalis – menkavertės. „Bendradarbiavus su slaptosiomis tarnybomis pripažinome tik kelis asmenis, bet ir jie nėra visuomenei reikšmingi asmenys, neina jokių svarbių pareigų“, – teigė komisijos vadovas. Kiek dar bylų Valstybės saugumo departamentas (VSD) pateiks komisijai, anot jos vadovo, prognozuoti sunku. „Darbų masto mes nematome“, – tikino A.Urmonas.

Praėjusių metų rudenį į viešumą iškilusi buvusios parlamentarės Kazimieros Prunskienės slapyvardžio – Šatrija – pasirinkimo istorija paskatino Liustracijos komisiją pasidomėti politikės bylomis, saugomomis teismų archyvuose. Šiuo metu komisijos nariai skaito gautas bylas.

A.Urmonas sakė, kad neseniai K.Prunskienė pareiškė norą susitikti su juo, tačiau iki šiol nepavyko suderinti susitikimo vietos. „Savo patalpų neturime, bylas skaitome VSD rūsyje, tai nejaugi ten kviesime?“ – teigė komisijos vadovas. Pasak jo, komisija kol kas nemato būtinumo bendrauti su K.Prunskiene, tačiau politikė turi teisę išsakyti savo argumentus. Kokių veiksmų Liustracijos komisija imsis susipažinusi su buvusios parlamentarės bylomis, A.Urmonas nekomentavo. Anot jo, tai būtų neetiška.

Kad liustracijos procese būtinos reformos, neseniai pareiškė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas. Jis mano, kad Liustracijos komisija turi būti nepriklausoma nuo VSD. Tokį komisijos statusą bus siekiama įteisinti pavasario sesijoje. A.Anušauskas mano, kad reikėtų išplėsti ir pačios Liustracijos komisijos galimybes, o jos nariams mokėti už darbą.

Seimo komiteto pirmininko nuomone, liustracijos procesą reikėtų baigti 2012 metais.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min