-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2019 09 27

Medikai: tarp prieširdžio virpėjimo priežasčių – ir pernelyg intensyvus sportas

Įtemptas gyvenimo būdas, nutukimas, per didelis fizinis krūvis ir net saikingas alkoholio vartojimas gali būti prieširdžių virpėjimo priežastimi, teigia medikai.
Infarktas
Infarktas / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 2 Sveikata Širdis

„Jeigu mes žiūrime, kas dažniausiai sukelia prieširdžių virpėjimą, tai arterinė hipertenzija (padidėjęs kraujo spaudimas – BNS). O ji priežasčių turi daug: ir nuolatinis stresas, ir genetiniai dalykai, ir inkstų ligos“, – penktadienį per spaudos konferenciją, skirtą Pasaulinei širdies dienai, sakė Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro direktorius Audrius Aidietis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Audrius Aidietis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Audrius Aidietis

Pasak gydytojos kardiologės Jūratės Barysienės, prieširdžio virpėjimo sukeliamų širdies nepakankamumo arba insulto atvejų išvengti galima pakeitus gyvenimo būdą.

„Šiai dienai yra padaryta pora labai didelių epidemiologinių tyrimų, kurie parodė, kad gyvensenos pokyčiai gali labai sumažinti prieširdžių virpėjimo išsivystymą. Tai ir nutukimas, nes riebalai kaupiasi ir aplink širdį. Rūkymas taip pat daro tiesioginę įtaką ligos išsivystymui“, – sakė kardiologė.

„Net lašas alkoholio gali sukelti prieširdžių virpėjimą. Net saikingas alkoholio vartojimas, kur mes manome, kad nieko tokio, gali būti reikšmingas naujos ligos išsivystymui“, – pridūrė J.Barysienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jūratė Barysienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jūratė Barysienė

Pasak medikų, pasaulyje pasirodžiusi perdėto sporto tendencija taip pat gali turėti įtakos ligai atsirasti.

„Jeigu normaliai, 10 tūkst. žingsnių per dieną, tai iš tikrųjų labai teisinga nuostata. Kitas reikalas – jei žmogus štangas kilnoja, neprotingai ir smarkiai, jis tada naktį turės problemą. Arba jei jis labai ilgai pasilenkęs daržą ravės, tai naktį gali būti atsakas, spaudimo užkilimai ir visa kita“, – teigė A.Aidietis.

Dažnai dėl gyvenimo būdo atsirandantis prieširdžių virpėjimas jau laikomas epidemija, nes dalis pacientų sutrikusio ritmo nejaučia.

Pasak medikų, laiku diagnozuojant bei tinkamai gydant išsivysčiusį prieširdžių virpėjimą galima išvengti rimtų ligos pasekmių.

„Apie penktadalis insulto priežasčių yra prieširdžių virpėjimas. Jeigu būtų tinkama šios ligos kontrolė, Lietuvoje apie 2000 insulto atvejų būtų išvengta“, – sakė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Raimondas Savickas.

Diagnozuoti prieširdžių virpėjimą galima patikrinus pulsą, atlikus kardiogramą.

Pasak medikų, tinkamai rūpinantis diagnozuota liga, mirties arba neįgalumo riziką galima visiškai sumažinti.

„Suretinus ritmą, sutvarkius dažnį ir vartojant vaistus nuo kraujo krešėjimo, žmogus su šia liga gali išgyventi ir šimtą metų“, – teigė A.Aidietis.

Medikų skaičiavimais, Lietuvoje per metus užregistruojama apie 10–12 tūkst. insulto atvejų. Tik apie 20 proc. išgyvenusiųjų insultą grįžta į darbą.

Prieširdžių virpėjimas – širdies ritmo sutrikimas, pasireiškiantis nereguliariu ir labai greitu širdies dažniu, sukeliantis širdies „tvaksėjimo“ pojūtį, nuovargį ir dusulį.

Negydomas prieširdžių virpėjimas gali sukelti insultą, širdies nepakankamumą. Žmonėms su prieširdžių virpėjimu penkis–septynis kartus dažniau formuojasi krešuliai, sukeliantys insultą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius