Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 10 09

Medikai žada kreiptis į Seimą dėl darbo laiko ir atostogų trukmės suvienodinimo

Medikų profsąjungos ketina kreiptis į Seimą, kad šis įvertintų Vyriausybės sprendimą suvienodinti darbo laiką ir atostogų trukmę visiems sveikatos priežiūros darbuotojams, nes jis esą yra neteisėtas ir prieštarauja Lietuvos bei Europos Sąjungos (ES) teisei.
Prie sveikatos apsaugos ministerijos piketavo keliasdešimt pasikeitusia darbo trukme nepatenkintų medikų.
Prie Sveikatos apsaugos ministerijos piketavo keliasdešimt pasikeitusia darbo trukme nepatenkintų medikų. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 Atostogos

Praėjusią savaitę prieš šį sprendimą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) protestavusi Lietuvos medikų profesinė sąjunga penktadienį susitiko su premjeru Andriumi Kubiliumi, tačiau, profsąjungos pirmininkės Albinos Kavaliauskaitės teigimu, susitikimas buvo bevaisis.

„Premjeras neišgirdo mūsų prašymo, kad sveikatos apsaugos ministras laikytųsi įstatymų – vienodinant darbo laiką ir atostogas pažeistas ir Darbuotojų sveikatos ir saugos įstatymas, ir Darbo kodeksas, ir ES direktyva dėl darbo saugos bei sveikatos. Premjeras mums pateikė išklotinę: „Suprantat, biudžete trūksta pusantro milijardo, o jūs prašote kažkokių atostogų, kai man reikia užkimšti tą skylę.“ Aš sakiau: „Tai sveikatos sąskaita norite kimšti?“ – BNS sakė A.Kavaliauskaitė.

Anot jos, premjeras siūlė derybas, bet profsąjunga mano, kad jau priėmus ją piktinančius sprendimus „derėtis atgaline data – betikslis laiko gaišimas“.

Medikų atstovai ketina reikalauti atšaukti juos papiktinusį sprendimą ir kreiptis į parlamentarus. „Mes bandėme gražiuoju, demokratiškai, tikėdamiesi, jog gyvename teisinėje valstybėje ir kad premjeras supras, jog ministrai turi vykdyti įstatymus. Bet premjeras gina ministrą ir mums arogantiškai pasakė „suprantate, nepatinka – kreipkitės į Konstitucinį Teismą“. Tai ir padarysime, pirmiausia kreipsimės į Seimą – ar Seimas, leisdamas įstatymus, užtikrina jų vykdymo kontrolę“, – kalbėjo A.Kavaliauskaitė.

Anot jos, Medikų profsąjunga taip pat ketina prisidėti prie spalio 21 dieną prie Vyriausybės protestuosiančių mokytojų. Tuo metu Ministro pirmininko tarnybos išplatintame pranešime teigiama, kad premjeras A.Kubilius liepė patarėjams išsiaiškinti, „kiek medikų atstovų iškeltos problemos yra pagrįstos“, ir „nutarta tęsti derybas tarp visų šiuo klausimu suinteresuotų pusių, atsižvelgiant į įvairių grupių specifiką bei kitas problemas.“

„Profsąjungos atkreipė dėmesį į procedūrinius dalykus, dėl rezultato nebuvo didelio ginčo. (...) Premjero nuomone, procesai turi būti atlikti remiantis teisės aktais. Buvo pareikšta, kad mes dar kartą išsiaiškintume, ar buvo pažeistos procedūros“, – BNS tvirtino ministro pirmininko patarėjas Raimundas Alekna.

Premjeras neišgirdo mūsų prašymo, – sakė A.Kavaliauskaitė.Anot jo, medikų atstovai pripažino, kad didesnei daliai sveikatos apsaugos darbuotojų minėti sprendimai buvo palankūs – jais pailgintos atostogos ir sutrumpėjo darbo laikas.

R.Aleknos teigimu, susitikimo metu Medikų profsąjungos pirmininkė įteikė Vyriausybei raštą su savo pastabomis, kurį esą ketinama perduoti Sveikatos apsaugos ministerijai ir, gavus jos atsakymą, ateityje „atsižvelgti į abiejų pusių nuomonę“.

Sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas yra aiškinęs, kad minėti sprendimai – teisėti ir bus atšaukti „tik per jo lavoną“.

A.Kavaliauskaitė jau anksčiau yra sakiusi, jog minėtų sprendimų dėl darbo laiko ir atostogų trukmės suvienodinimo nepagrįstumą pripažino paties premjero sudaryta darbo grupė. Darbo grupė konstatavo, kad nebuvo atlikta darbo vietų ekspertizė ir neišsiaiškinta, ar kai kurie medicinos darbuotojai suvienodinus darbo laiką darbe nepatirs didelės protinės–emocinės įtampos.

2003 metais, anot profsąjungos vadovės, Vyriausybė nutarė trumpinti darbo laiką ir ilginti atostogas kai kuriems medicinos darbuotojams būtent dėl patiriamos protinės–emocinės įtampos, kuri galėjo pakenkti jų darbo rezultatui – pacientų sveikatai. Tuo metu valdžia aiškina, kad ta buvo naikintinos nuo tarybinių laikų užsilikusios „lengvatos.“

R.Alekna BNS sakė negalintis komentuoti, ar iš tiesų darbo grupės išvados buvo tokios ir ar į jas iš tiesų neketinama atsižvelgti.

Pagal Vyriausybės nutarimą nuo spalio 1-osios suvienodinta sveikatos priežiūros darbuotojų darbo trukmė: visi turi dirbti po 38 val. per savaitę. Medikų profsąjungos nepatenkintos tokiu sprendimu ir teigia, kad jis priimtas neatsižvelgiant į darbo krūvį, pavojaus ar rizikos laipsnį.

Anot Lietuvos gydytojų sąjungos, maždaug 30 proc. sveikatos priežiūros specialistų nuo spalio 1-osios savaitinė darbo trukmė pailgėjo ir dėl to labiausiai kenčia iki šiol 30 valandų darbo savaitę turėję teismo medicinos ekspertai bei radiologai, 33 darbo valandas per savaitę dirbę odontologai ir poliklinikų konsultantai.

Vyriausybė nutarė ne tik suvienodinti darbo laiko trukmę iki 38 val. per savaitę, bet nuo birželio iki 36 kalendorinių dienų per metus suvienodino ir atostogas visoms be išimties sveikatos priežiūros darbuotojų grupėms.

Iki tol savaitinė darbo laiko trukmė medikams svyravo nuo 30 iki 39 val., o atostogos – nuo 35 iki 42 dienų. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius