-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2017 03 22 /14:29

Apkaltos Mindaugui Basčiui komisija slepia, ką kvies į apklausas

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pradeda tyrimą dėl Seimo nario Mindaugo Basčio ryšių galimai keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui, o specialioji komisija ima aiškintis, ar yra pagrindo M.Basčio apkaltai. Komitetas nutarė apklausti tik politikus ir valstybės institucijų atstovus, bet ne Valstybės saugumo departamento (VSD) išvadoje minimus asmenis. Komisijos svečių sąrašas platesnis, bet slaptas.
Seimo narys Mindaugas Bastys – 15min studijoje
Seimo narys Mindaugas Bastys – 15min studijoje / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nutarė jau kitame posėdyje penktadienį išklausyti VSD vadovą Darių Jauniškį ir patį M.Bastį.

Ateityje ketinama kviesti buvusį premjerą Algirdą Butkevičių, buvusį Seimo pirmininką Vydą Gedvilą, Seimo narį Kęstutį Smirnovą, buvusius VSD vadovus Gediminą Griną ir Povilą Malakauską, buvusį VSD direktoriaus pavaduotoją Sigitą Butkų.

Mūsų tikslas yra įrodyti M.Basčio lojalumą arba nelojalumą valstybei, – apibendrino V.Bakas.

Kaip ekspertą komitetas pasitelks buvusį Konstitucinio Teismo teisėją Vytautą Sinkevičių.

Komiteto narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas siūlė komistetui kviesti ir VSD išvadoje minimus asmenis – atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamą Jevgenijų Kostiną, buvusį KGB darbuotoją Piotrą Vojeiką, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistą Ernestą Mackevičių, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamą Saturną Dubininką ir neteisėta veikla įtariamą verslininką Vadimą Pachomovą.

Tačiau kitas komiteto narys konservatorius Arvydas Anušauskas tikino, kad apie šiuos asmenis informaciją surinko VSD ir ta informacija reikia pasitikėti bei papildomai jų nekviesti, nes komitetas nėra teismas.

Tokios pat nuomonės laikosi ir komiteto pirmininkas Vytautas Bakas.

„Tai yra daugiau žmonės, kurie yra tyrimo objektai, o ne subjektai. Mes pasitikime savo žvalgybos institucijomis, pasitikime savo valstybės institucijomis ir šiandien mes nematome poreikio kviesti tuos žmones, kurie minimi pažymoje, tai yra nusikalstamumo kontekste, priešiškų žvalgybos tarnybų atstovai, tikrai kol kas ne“, – sakė V.Bakas.

Nekviesti šių asmenų komitetas nutarė bendru sutarimu.

Kviečiamųjų sąrašas – slaptas

Trečiadienį popiet į pirmąjį posėdį susirinko ir komisija, spręsianti, ar M.Bastys nusipelnė apkaltos. Jos pirmininkas Dainius Gaižauskas priklauso Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, todėl jis svarstė, ar kviesdami tuos pačius asmenis komitetas ir komisija negalėtų jų apklausti kartu.

Tačiau Seimo Teisės departamentas išaiškino, kad komitetas ir komisija apklausų vykdyti kartu negali.

Nusprendėme pasakyti, kad sąrašą patvirtinome, tačiau pavardžių neįvardinti. Tokia buvo komisijos narių valia, – sakė D.Gaižauskas.

D.Gaižausko vadovaujama komisija trečiadienį posėdžiavo už uždarų durų. Ji nutarė kol kas griežtai neapsibrėžti tyrimo laikotarpio. Taip pat nutarė neviešinti kviečiamų asmenų sąrašo.

„Nusprendėme pasakyti, kad sąrašą patvirtinome, tačiau pavardžių neįvardinti. Tokia buvo komisijos narių valia“, – teigė D.Gaižauskas.

Tiesa, jis pripažino, kad komisija kvies daugiau asmenų nei komitetas. Ar bus kviečiami ir VSD išvadoje minimi asmenys, komisijos pirmininkas neatskleidė.

„Kai kas dubliuosis. Galima bus kviečiami tie patys asmenys, tai diskutavome šiuo klausimu ir pasirinkome komisijų laiką“, – teigė jis.

15min žiniomis, komisija svarsto galimybę apklausti VSD išvadoje minimus Rusijos energetikos įmonių atstovais ir Lietuvos nusikalstamo pasaulio autoritetais įvardijamus asmenis, kurie turėtų galimybę apsilankyti Seime, nes gyvena ne Rusijoje, tačiau galutinio svečių sąrašo dar nėra sudariusi.

Komisijos posėdžiai bus uždari. Per vieną posėdį bus apklausiama po vieną asmenį. Komisija prašys turimos įslaptintos informacijos apie M.Bastį iš VSD.

Apkaltos komisija dirbs iki gegužės 1 dienos.

Spręs, ar lojalus

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas išvadas turi pateikti dviem savaitėmis anksčiau nei apkaltos komisija.

Pasak komiteto pirmininko V.Bako, iki balandžio 14 dienos komitetas turės nutarti, ar M.Bastys veikė prieš Lietuvos interesus, ar jo ryšiai kėlė grėsmę nacionaliniam saugumui, ar jo ryšiai turėjo įtakos politiniam procesui ir, jei taip, kokią žalą padarė.

„Mūsų tikslas yra įrodyti M.Basčio lojalumą ir patikimumą valstybei arba nelojalumą ir nepatikimumą valstybei“, – apibendrino V.Bakas.

Pasak V.Bako, VSD nesutikdamas leisti M.Basčiui suteikti leidimo dirbti su slapta informacija, M.Bastį jau įvertino kaip galimai nelojalų ir nepatikimą asmenį.

Komitetas jau paprašė informacijos iš Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) apie M.Basčio rinkimų kampanijų rėmėjus, visų žvalgybos institucijų, taip pat Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) apie galimai buvusius mokestinius tyrimus. Tyrimas apims laikotarpį nuo 2000-ųjų metų, kai M.Bastys buvo pirmą kartą išrinktas Seimo nariu.

Dauguma posėdžių bus uždari. Išvis numatyti aštuoni posėdžiai

VIDEO: 15min studijoje – Seimo narys Mindaugas Bastys

VSD išvada: „nepatikimas“

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis anksčiau pranešė gavęs VSD išvadą, kad tuometiniam parlamento vicepirmininkui socialdemokratui M.Basčiui neturėtų būti išduotas leidimas dirbti su visiškai slapta informacija.

Seimo pirmininkui VSD pateiktoje medžiagoje aprašomi M.Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

M.Bastys tikina, kad nieko bloga nepadarė, tačiau jis jau atsistatydino iš Seimo vicepirmininko pareigų, sustabdė narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje, tik iš Seimo nepasitraukė ir liko socialdemokratų frakcijos nariu.

Sprendimą dėl jo patikros parlamentaras apskundė Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijai ir Generalinei prokuratūrai. M.Bastys prokurorų prašo pradėti tyrimą dėl VSD vadovo D.Jauniškio galimo piktnaudžiavimo bei įgaliojimų viršijimo rengiant minėtą išvadą.

Skunde prokurorams Seimo narys nurodo, „VSD išvada, kad jis yra nepatikimas ir gali išduoti valstybės paslaptis, yra subjektyvi ir neparemta tautinėmis aplinkybėmis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius