Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mirė vėžio epidemiologijos pradininkas Lietuvoje profesorius Mečys Stukonis

Žvakė
„Photos.com“ nuotr. / Žvakė
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį, būdamas 90 metų amžiaus, mirė ilgametis Nacionalinio vėžio instituto darbuotojas, vėžio epidemiologijos pradininkas Lietuvoje, gydytojas onkologas, profesorius Mečys Stukonis.

Šis iškilus mokslininkas nuo 1957 m. dirbo Onkologijos mokslinio tyrimo institute, vadovavo Organizaciniam metodiniam ir navikų epidemiologijos skyriui. Profesorius nagrinėjo sergamumo piktybiniais navikais skirtumus tarp šalių ir įvairių Lietuvos gyventojų grupių. Vėžio paplitimo dėsningumus siejo su įvairiais aplinkos, socialiniais ir žmogaus biologiniais eiksniais, parodė dideles vėžio profiaktikos galimybes ir pritaikomumą Lietuvoje ir pasauliniu mastu.

Profesorius M. Stukonis paskelbė daugiau kaip 400 publikacijų, iš jų – apie 150 mokslinių straipsnių ir monografijų. 1967–1968 m. stažavosi Anglijoje Medicinos tyrimų tarybos statistikos tyrimų institute ir Londono universiteto Higienos ir tropinės medicinos fakultete. 1977–1980 m. M. Stukonis buvo Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) Tarptautinio vėžio tyrimo centro (Prancūzija, Lionas) ekspertas, konsultantas ir mokslo darbuotojas.

Išlieka profesoriaus M. Stukonio mokslinės veiklos vaisiai, jo inicijuotos vėžio apskaitos ir profilaktikos sistemos, jo įtaka mokinių moksliniam mąstymui ir mokslinių tyrimų suvokimui.

Profesorius buvo pirmosios Lietuvos mokslo tarybos narys, daugiametis Respublikinės onkologų mokslinės draugijos sekretorius, Lietuvos gastroenterologų, Lietuvos gydytojų sąjungos, Lietuvos mokslininkų sąjungos, Lietuvos veiklios ilgaamžystės akademijos, Lietuvos ir Prancūzijos asociacijos narys, priklausė Lietuvos skautų sąjungai.

M. Stukonis taip pat paruošė dirbti ne vieną jauną epidemiologijos mokslo darbuotoją, Vilniaus universiteto Medicinos fakultete studentams ir besitobulinantiems gydytojams dėstė lėtinių neinfekcinių ligų epidemiologijos kursą.

Bendradarbiai ir kolegos M. Stukonį prisimena kaip aukštos erudicijos ir kultūros, taurios ir jautrios širdies žmogų. Jo humanizmas siejosi su asmenybės laisve ir Tėvynės meile. Išlieka profesoriaus M. Stukonio mokslinės veiklos vaisiai, jo inicijuotos vėžio apskaitos ir profilaktikos sistemos, jo įtaka mokinių moksliniam mąstymui ir mokslinių tyrimų suvokimui.

Urną su velionio palaikais bus galima aplankyti šeštadienį nuo 16 iki 19 val. ir sekmadienį nuo 9 iki 11 val. Nacionalinio vėžio instituto (Santariškių g. 1, Vilnius) Didžiojoje salėje. Laidotuvės vyks sekmadienį 13.30 val. Kaune, Veršvų kapinėse (Atramos g., Vilijampolė).

Norinčius pagerbti velionį šeima prašo atnešti po gėlės žiedą, o gėlėms skirtus pinigus paaukoti Maltos ordinui.

Temos Mirtis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min