Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 07 31

Naftos kainą „nustato“ spekuliantai

Šiuo metu naftos kaina siekia maždaug 70 JAV dolerių už barelį ir yra linkusi mažėti. Tokį jos šuolį galima paaiškinti tik tuo, kad šios žaliavos vertė darosi vis labiau priklausoma nuo spekuliantų užgaidų.
Naftos gavyba
Naftos gavyba / Photos.com

Nors pasaulyje vis dar šėlsta ūkio krizė, naftos paklausa tebėra nedidelė, o šios strateginės žaliavos gavėjai ir vartotojai turi sukaupę atsargų. Nuo vasario iki balandžio naftos kaina per mėnesį padidėdavo vidutiniškai 10 dolerių už barelį. Gegužę nafta dar pabrango 10 procentų. Birželį jos kaina kilo toliau, o paskui šiek tiek nukrito. "Jei naftos paklausa nedidėja, jos kaina, logiškai mąstant, turi išlikti maža. Todėl ekspertai ir naftos bendrovių vadovai, taip pat reguliavimo institucijų atstovai vieningai sutaria, kad tokį šios žaliavos kainų svyravimą galima paaiškinti tik vienu faktoriumi - spekuliantų veiksmais", - rašo JAV dienraštis "The Los Angeles Times".

Šį procesą bando suvaldyti Prekybos ateities energetiniais ištekliais komisija. Ji pareiškė, kad imsis priemonių spekuliantų įtakai pristabdyti, o energetinių išteklių rinką, kurioje didžiulis kiekis naftos sutelktas vos kelių investicinių bankų ir prekybos bendrovių rankose, pasistengs padaryti kuo skaidresnę.

Amerika tebėra didžiausia benzino vartotoja pasaulyje. Ir nors vis dažniau pranešama, kad amerikiečių parengtas Ekonomikos skatinimo planas jau ima duoti rezultatų, buvusi benzino paklausa negrįžta.

Komisijos narys Bartas Chiltonas mano, kad milijardai dolerių greičiausiai buvo nukreipti į nereguliuojamas rinkas, kur neįmanoma nustatyti nei kas jose "žaidžia", nei kokia to "žaidimo" apimtis.

"Reguliavimo institucijos susirūpinusios. Ūkiui atsigauti gali sukliudyti net nedidelis naftos kainų burbulas, mat pinigai plaunami iš sutaupytų atsargų. Tai žlugdo valstybės parengtos ūkio skatinimo programos įgyvendinimo planą, nes didina infliaciją", - rašo "The Los Angeles Times".

Laikraštis taip pat informuoja, kad Europos ekspertai mano kitaip. Jų teigimu, paklausa ir pasiūla yra daug svarbesni faktoriai ir kur kas labiau lemia naftos kainą nei spekuliacijos. "Mes visi labiau linkę manyti, jog naftos kainos jau buvo pasiekusios žemiausią ribą ir dabar pradėjo kilti", - savo paskelbtame pranešime rašo naftos analitikas iš "Goldman Sachs" investicinio banko Arjunas Murti. Pasak jo, jau per dvejus artimiausius metus nafta vėl pabrangs ir kainuos daugiau kaip 100 dolerių už barelį.

Tačiau Prancūzijos banko "BNP Paribas" analitikai savo apžvalgoje, paskelbtoje liepos mėnesį, teigia, jog nafta ims pigti jau artimiausiu metu. Jie prognozuoja, kad rugpjūčio pabaigoje "juodojo aukso" kaina gali nukristi iki 45 dolerių už barelį ir dar žemiau, nes labai smarkiai mažėja naftos produktų paklausa Jungtinėse Valstijose.

Amerika tebėra didžiausia benzino vartotoja pasaulyje. Ir nors vis dažniau pranešama, kad amerikiečių parengtas Ekonomikos skatinimo planas jau ima duoti rezultatų, buvusi benzino paklausa negrįžta.

Bijodami likti be darbo vartotojai linkę taupyti. Šiuo metu amerikiečiai juodai dienai atideda 6 proc. savo pajamų. "Pasaulio neišgelbės ir Kinija, nes Jungtinių Valstijų gyventojai išleidžia pinigų daugiau nei Japonijos, Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Jungtinės Karalystės žmonės kartu sudėjus, t. y. net 10 trln. dolerių per metus. Todėl svarbiausias pasaulio vartotojas tebėra Jungtinės Valstijos", - tvirtina banko "BNP Paribas" vyriausiasis analitikas Harry Chilingarianas.

Kad nafta pigs, prognozuoja ir Rusijos analitikai. Jų nuomone, iki šių metų pabaigos naftos kaina gali sumažėti perpus ar net daugiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius