Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 03 08

(Ne)laimingas sutapimas: naujas ūkio ministro būstas – iš STT „kliento“ rankų

Ūkio ministras Evaldas Gustas gali pasigirti neseniai pagausėjusiu savo šeimos kraičiu. Politiko sutuoktinė praėjusių metų pabaigoje įsigijo naują būstą. Kaip tyčia – iš verslo, susijusio su viena didžiausių įtariamų pastarojo meto aferų, klampinančių Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT).
Ūkio ministras Evaldas Gustas tikina tik iš 15min sužinojęs apie šio namo pardavėjo problemas su teisėsauga
Ūkio ministras Evaldas Gustas tikina tik iš 15min sužinojęs apie šio namo pardavėjo problemas su teisėsauga / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Aiškėja, kad ministro sutuoktinė nemenką nekilnojamojo turto (NT) sandorį atliko kitą dieną po to, kai jos pirkinio pardavėju rimtai susidomėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Ministras prisiekinėja tik iš 15min sužinojęs, kad naujas jo šeimos būstas įsigytas iš STT dominančio asmens rankų.

Gal dirbtuvės. O gal namas

Ministro E.Gusto viešųjų ir privačių interesų deklaracijos duomenimis, niekur nedirbanti jo sutuoktinė Rolanda Gustienė praėjusių metų pabaigoje, gruodžio 4 d., įsigijo „kūrybinėmis dirbtuvėmis“ pakrikštytas patalpas. Terminas „kūrybinės dirbtuvės“ NT sandoriuose dažnai vartojamas, kai perkami ir parduodami lofto tipo būstai. Kad pirkinys – daugiau nei „dirbtuvės“, 15min patvirtino ir pats ūkio ministras.

15min.lt nuotr./Ūkio ministro Evaldo Gusto namas
15min.lt nuotr.

„Registrų centre jos įregistruotos kaip kūrybinės dirbtuvės, bet jos gali būti naudojamos ir kaip gyvenamosios patalpos“, – teigiama ministro raštu pateiktame komentare.

Deklaracijos duomenimis, R.Gustienė patalpas įsigijo iš bendrovės „Scandic House“. Jos direktorius – Edvinas Lukaševičius. Jis taip pat nurodomas kaip vienas iš dviejų lygiomis dalimis įmonę valdžiusių akcininkų, įvardintų 2013 m. vasario 14 d. Registrų centrui pateiktame akcininkų sąraše. Kitų E.Lukaševičiaus įmonių operacijas šiuo metu narsto STT.

Ministras nurodo, kad įsigytas būstas yra Vilniuje, Mileišiškių soduose, Antakalnio rajono pakraštyje. Čia „Scandic House“ siūlė įsigyti „Stavanger“ pakrikštytą NT projektą. Tiesa, įmonės puslapyje jis įvardijamas ne kaip „kūrybinės dirbtuvės“, o kaip gyvenamasis namas, kuris „talpina 3 miegamuosius, erdvią svetainės-valgomojo zoną, sanitarinius mazgus abiejuose aukštuose bei jaukią lauko terasą“.

Ūkio ministro pateikiamais duomenimis, įsigytų patalpų plotas – 107 kvadratiniai metrai. „Scandic House“ puslapyje nurodomas „Stavanger“ projekto plotas – kiek daugiau nei 106 „kvadratai“. E.Gustas nurodo, jog 2013 m. pastatytą butą jo sutuoktinė įsigijo be apdailos ir vidinių komunikacijų.

Ministro deklaracijos duomenimis, R.Gustienė iš E.Lukaševičiaus įmonės patalpas įsigijo už 72 tūkst. eurų.

Apsipirko kitą dieną po STT kratų

Gruodžio 3 d., diena prieš „Scandic House“ sandorį su ministro žmona, STT krėtė NŽT Vilniaus skyrių ir su įtariama afera susijusias įmones. Kaip paaiškėjo – ir E.Lukaševičiaus verslus.

Būtent jam priklausanti bendrovė „Jungtiniai projektai“ pernai gegužę iš Vilniaus savivaldybės bendrovės „Vilniaus vystymo kompanija“ (VVK) už 15 tūkst. eurų įsigijo statybinę šiukšlę – betono luitą sostinės Žvėryno rajone, Žaliojoje gatvėje. Šis betono luitas ir galbūt po juo esantys seni pamatai nekilnojamojo turto registre buvo įregistruoti kaip 1 proc. baigtumo gyvenamasis namas. Negana to, pastatas įbraižytas iškart dviejuose valstybinės žemės sklypuose, kurių plotas viršija pusę hektaro.

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Sklypas Žaliojoje gatvėje, Vilniuje
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./Sklypas Žaliojoje gatvėje, Vilniuje

„Jungtiniai projektai“ tik ką įgytą „namą“ perleido kitai E.Lukaševičiaus bendrovei „Rinega“. Pastaroji kreipėsi į NŽT su prašymu išnuomoti po „namu“ esančią valstybinę žemę. NŽT klerkai sandorį palaimino – 15 tūkst. eurų į „namą“ investavęs verslas 55 metų laikotarpiui išsinuomojo daugiau nei pusę hektaro valstybinės žemės su jau gatava gyvenamąja paskirtimi. Idealus plotas statyboms.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Evaldas Gustas
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Evaldas Gustas

Ūkio ministras E.Gustas teigia tik iš 15min sužinojęs, kad naujas šeimos būstas atkeliavo iš STT dominančio asmens rankų. „Ne, nebuvo žinoma. Tai sužinota iš jūsų nuorodos. Patalpos pirktos iš UAB „Scandic house“, o ne iš fizinio asmens“, – teigia socialdemokratas.

Ministras užtikrina, esą jo ir jo sutuoktinės santykiai su E.Lukaševičiumi apsiribojo vienu vieninteliu dalyku – šiuo NT sandoriu.

15min žiniomis, tirdami auksiniu tapusio betono luito istoriją, STT agentai lankėsi ne tik NŽT bei VVK, bet ir E.Lukaševičiaus įmonių patalpose. STT atstovas Ruslanas Golubovas 15min informavo, kad šiame tyrime įtariamųjų kol kas nėra.

Ministro šeima turtais netryško

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) skelbiamais turto deklaracijų už 2014 m. duomenimis, ministras deklaravo turįs piniginių lėšų už kiek daugiau nei 217 tūkst. litų, jo žmona – dar 38 tūkst. Lt. Iš viso – 255,3 tūkst. Lt arba beveik 74 tūkst. eurų. Tiesa, sukauptus pinigus nusvėrė skola – E.Gustas deklaravo turįs negrąžintų paskolų už daugiau nei 247 tūkst. litų (71,69 tūkst. eurų).

Naujų paskolų E.Gustas nedeklaravo – taigi R.Gustienės „kūrybinės dirbtuvės“ veikiausiai pirktos iš nuosavų lėšų. Tai patvirtina ir ūkio ministras. Anot jo, „kūrybinės dirbtuvės“ pirktos pardavus šeimos butą. 

Ministro deklaracijos duomenimis, pernai, rugpjūčio 8 d. jis su sutuoktine pardavė butą. Kam – deklaracijoje nutylima, nurodoma tik tiek, kad tai fizinis asmuo.

Ministras taip pat deklaruoja, kad butas parduotas už 131 tūkst. eurų. Tokia sandorio vertė gerokai lenkia sumą, kuria E.Gustas su žmona savo NT įvertino VMI teikdami turto deklaracijas. VMI skelbiamais duomenimis, abiejų sutuoktinių deklaruotų statinių vertė – 294,8 tūkst. litų. Arba 85,38 tūkst. eurų.

E.Gustas 15min nurodė, kad buvusį šeimos butą iš jo ir žmonos nupirko kaimynai. „Butas Antakalnio g., 2002 m. statybos.  Dydis – 78 kv. m. Parduotas su rūsio patalpa ir požeminiu garažu. Pirkėjai – to paties namo, kuriame yra butas, gyventojai. Jokių kitų sąsajų, išskyrus buto pardavimą, su pirkėjais nėra“, – sandorio detalių neslėpė ministras.

Neseniai parduotą butą jis nurodė pirkęs 2002 m., tam prireikė 210 tūkst. litų paskolos. Aiškindamas skirtumą tarp deklaruotos savo valdomo NT vertės ir parduoto buto kainos, ministras nurodo butą pardavęs rinkos kaina.

„Buto vertė buvo deklaruota pagal Registrų centre nustatytą vertę, o butas parduotas rinkos verte“, – aiškino E.Gustas.

Paklaustas, kur su žmona gyveno pardavęs vienintelį šeimos būstą, ministras nurodė kurį laiką dar gyvenęs jau parduotame bute Antakalnyje, po to – pas dukrą. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius