Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 11 18

Nelegaliems prekeiviams grūmoja, bet nebaudžia

Klaipėdoje pastaruoju metu gimė planas įrengti dar vieną turgavietę, tačiau nepanašu, kad nauja prekybos vieta suviliotų nelegalius prekeivius, kurių mieste netrūksta.
Pareigūnai nėra linkę griežtai bausti be leidimų prekiaujančių žmonių, tačiau pirkti iš jų nepataria.
Pareigūnai nėra linkę griežtai bausti be leidimų prekiaujančių žmonių, tačiau pirkti iš jų nepataria. / G.Kubiliūtės nuotr.

Klaipėdos savivaldybė iš vienos įmonės neseniai gavo prašymą steigti naują turgavietę. Jos vieta numatoma Laukininkų g. 15. Anot uostamiesčio savivaldybės administracijos Investicijų ir verslo plėtros skyriaus vedėjos Elonos Jurkevičienės, turgavietės dydis būtų apie 600 kvadratinių metrų. Prekiauti norima ir patalpose, ir lauke. Šis prašymas šiomis dienomis bus svarstomas komitetuose, o vėliau keliaus į tarybą.

Tačiau panašu, kad net ir kelios naujos turgavietės neišguitų nelegalių prekeivių, kurių uostamiestyje netrūksta įvairiausiose vietose. Dažniausiai prekeiviai-nelegalai įsikuria ten, kur gali tikėtis nemažų žmonių srautų – prie prekybos centrų, aikštelėse ant suoliukų.

Savo sode išaugintus obuolius prie vieno prekybos centro pardavinėjanti Ona „15min“ aiškino, kad ji neišgali išsipirkti prekybos vietos, todėl pasirinko šį prekybos būdą. Moteris guodėsi per dieną teuždirbanti nuo kelių iki poros dešimčių litų. „Bent taip prisiduriu prie pensijos, o prekiauti turguje man tikrai neapsimokėtų“, – teigė moteris.

Nors tokia prekyba nelegali, tačiau kartais ir pareigūnai apsiriboja tik įspėdami neleistinose vietose įsikūrusius prekeivius. Anot jų, žvelgiant ne iš formaliosios, o iš žmogiškosios pusės, gaila bausti vos galą su galu suduriančias obuoliais ar krapais prekiaujančias senutes.

Pasak Klaipėdos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjos pavaduotojos Redos Lukoševičiūtės, šiemet buvo gauti penki pranešimai apie nelegalios prekybos atvejus. Dažniausiai apie tai praneša policija ar patys gyventojai.

Kiemuose be leidimų buvo pardavinėjami ledai, kiaušiniai, žuvis, daržovės, maisto papildai.

„Kartu su policija, Mokesčių inspekcija mes vykdome reidus. Štai vienas nelegaliai daržovėmis prekiavęs vyras po patikrinimo išsiėmė leidimą“, – sakė pašnekovė.

Šiemet iš baudų už tokią prekybą surinkta vos 120 Lt. Anot Maisto skyriaus vedėjos pavaduotojos, nelegalūs prekeiviai dažniausiai perspėjami, neskubama imtis griežtų sankcijų. 

„Kiekvieno vartotojo reikalas – pirkti ar nepirkti gatvėje daržoves bei vaisius, kuriuos siūlo senutės.  Jei kažkam patinka – tegul perka. Tačiau pati nepatarčiau įsigyti produktų ne iš prekybos vietų. Be to, yra ūkininkų turgeliai, jiems ten leidžiama pardavinėti pieno ir kitus produktus, kad nereikėtų rinktis pakampėse“, – aiškino R.Lukoševičiūtė.

Siūlė bendradarbiauti

Pavieniais nelegaliais prekiautojais nėra labai patenkinti ir prekybos tinklų atstovai, tačiau pernelyg aktyviai jų nevaiko. „Yra legalių prekeivių, kuriems leidžiame prekiauti prie prekybos centrų, jų viduje ar tiekti produkciją tiesiai į lentynas. Tokiu būdu pirkėjai turi galimybės nusipirkti maisto ir iš smulkaus ūkininko ir iš mūsų“, – teigė „Maxima LT“ atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė. Lauke prekiaujantiems žmonėms nereikia mokėti už vietą, o iš prekiaujančių viduje prašoma simbolinio mokesčio. Į lentynas produkciją tiekia tik keli stambieji ūkininkai, kuriems taikomi griežtesni reikalavimai.

„Norintieji parduoti produktus, turi suderinti su mumis, prekiauti reguliariai. Aišku, jei kas nors norės pardavinėti kontrabandines cigaretes – iškart kreiptumėmės į policiją, – šyptelėjo moteris. – Esame kvietę bendradarbiauti prie mūsų centrų prekiaujančius žmones. Iš pradžių jų noras buvo didelis, tačiau vėliau entuziazmas nuslopo – reikia stovėti, turėti atitinkamos taros, o didelio uždarbio nėra.“

Policija žiūri atlaidžiai

Kaip teigė Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius, kol yra paklausa, tol bus ir pasiūla, o šiuo metu nemažai žmonių mėgsta pirkti iš pavienių senučių.

„Jei koks senukas prekiauja daržovėmis ar vaisiais iš savo sodo, mes tik perspėjame, nes prekybos vieta turgavietėje jam brangiai kainuoja. Žinoma, jie yra pažeidėjai, bet žvelgiant iš žmogiškosios pusės, akivaizdu, kad jiems nėra sudaryta palankių sąlygų prekybai. Nėra taip jau baisu, kai kas nors pardavinėja obuolius ar krapus, tačiau, pavyzdžiui, nelegalių cigarečių prekeivius visada stengiamės nubausti“, – pasakojo K.Sinkevičius.

Anot jo, už nelegalią prekybą viešose vietose gresia piniginė bauda nuo 20 iki 100 litų.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius