Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 01 07

Nevyriausybininkai susitarė kalbėti vienu balsu

Trylika įvairiose srityse veikiančių nevyriausybinių organizacijų (NVO) asociacijų pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuria sutaria stiprinti šį sektorių bei atstovauti organizacijų interesams valdžios institucijose. Tačiau kol kas jos neveiks kaip vienas kumštis.
Kumštis
Susivienijusios NVO kol kas neveiks kaip vienas kumštis. / Photos.com nuotr.

Kaip teigia koalicijos kūrėjai, jie vienija pagrindines Lietuvos NVO. Visą darinį sudaro 13 skirtingose srityse veikiančių koalicijų, vienijančių 20–300 organizacijų. Tačiau jo atstovai pabrėžia, kad sąrašas nėra baigtinis.

Nevyriausybininkai įsitikinę, kad pavieniui veikiančios organizacijos parankesnės valdžiai, mat ši kiekvienu konkrečiu atveju pasirenka, su kuo jai patogiausia bendradarbiauti. Pasitaiko atvejų, kai valdžios atstovai vos ne iš vakaro prieš sprendimo priėmimą paskambina „pasikonsultuoti“ su NVO – vien tam, kad gautų formalų jos pritarimą būsimiems valdžios žingsniams. Taip pat koalicijos kūrėjai pabrėžė, jog Lietuvoje daug kalbama apie pilietinės visuomenės kūrimą, tačiau tai ir lieka vien žodžiais.

Artimiausiu metu koalicija ne tik prisistatys valdžiai, bet ir bandys inicijuoti mokestinės sistemos peržiūrą, mat dabar NVO, kurios yra ne pelno siekiančios organizacijos, šiuo metu privalo mokėti pelno mokestį.

Situacija prastėja

„Įstojus į Europos Sąjungą, NATO ir kitas tarptautines organizacijas, NVO situacija mūsų šalyje vis prastėja. Galima sakyti, kad iki įstojimo mūsų politikai stengėsi, kad Lietuva atrodytų kaip demokratiška valstybė, o po įstojimo pamatė, kad kai ką galima daryti taip, kaip anksčiau“, – situaciją apibūdino Nacionalinės vystomojo bendradarbiavimo organizacijų Platformos valdybos pirmininkė Judita Akromienė.

Į NVO dabar žiūrima kaip į trukdį.Pasak Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos prezidento Arūno Bėkštos,  į NVO dabar žiūrima kaip į trukdį. Neva viską turėtų spręsti valstybės institucijos. Tačiau iš tiesų, anot visuomenininko, NVO dirba daug efektyviau.

„Mes vis dar esame veiklos, įgyvendinimo lygmenyje. Valdžia priima sprendimus ir dalį įgyvendinimo permeta NVO, bet jos negali dalyvauti politikos formavimo lygmenyje“, – kalbėjo J.Akromienė.

Taip pat tikimasi, kad naujas darinys sustiprins NVO savireguliaciją tarpusavyje. „Iki šiol jos veikė atskirai: tarkime, neįgaliųjų organizacijos sau, jaunimo – sau, ir taip toliau. Nuo šių metų visos organizacijos teiks bendrus pasiūlymus valdžios institucijoms“, – dėstė Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro (NIPC) direktorius Martinas Žaltauskas. 

Dabartinė valdžia bent įsiklauso 

J.Akromienė pabrėžė, kad NVO koalicija įsikūrė ne dėl šalį apėmusios ekonominės krizės – bandymų vienytis kyla nuo 2004 metų. M.Žaltauskas pridėjo, esą dabar susiklostė patogesnė situacija, mat 2008-ųjų pabaigoje susiformavus centro dešinės koalicijai valdžios atstovai noriau bendrauja su NVO nei jų pirmtakai. Esą socialdemokratų premjerai Algirdas Brazauskas ir Gediminas Kirkilas nerodė susidomėjimo NVO veikla. „Mums jie aiškiai išdėstė, kad nėra ko bendradarbiauti su NVO. Dabartinė Vyriausybė bando ieškoti dialogo. Todėl mes skubame pakloti naujos kokybės pamatus, kad jie nebegalėtų sugriūti net ir pasikeitus valdžiai“, – sakė NIPC vadovas.

Taip pat M.Žaltauskas minėjo, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės kanceliarijoje atsirado Švietimo, mokslo, kultūros ir NVO grupė. Tai esą pirmas kartas, kai aukščiausiose valstybės institucijose radosi padalinys, kurio pavadinime minimos NVO.

Neveiks kaip kumštis

Artimiausiu metu koalicija planuoja pateikti savo sukūrimo sutarties kopijas prezidentei, Seimo pirmininkei, premjerui, Seimo nariams, ir paraginti juos nuo šiol kalbėti ne su pasirinkta NVO, o bendrai su visomis. Tačiau kol kas neketinama vienytis į vieną didžiulę skėtinę organizaciją.

„Iš pradžių buvo idėja kurti bendrą asociaciją, tačiau šiuo metu nuspręsta sukurti neformalią vienijančią koaliciją“,  – paaiškino M.Žaltauskas.

Todėl koalicijoje nebus atskiros valdymo struktūros. Iš pradžių junginiui vadovaus NIPC, vėliau kas pusmetį veiklos koordinavimo imsis vis kita bendradarbiavimo sutartį pasirašiusi asociacija. 

Nacionalinės NVO asociacijos, pasirašiusios bendradarbiavimo susitarimą:

• Aplinkosauginių nevyriausybinių organizacijų koalicija

• Kultūros organizacijų asociacija "MENOrama"

• Koalicija "Galiu gyventi"

• Lietuvos jaunimo organizacijų taryba

• Lietuvos neįgaliųjų forumas

• Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija

• Lietuvos moterų lobistinė organizacija

• Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas

• Nacionalinė vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma

• Nacionalinė vartotojų konfederacija

• Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras

• NVO vaikams konfederacija

• Žinių ekonomikos forumas 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius