Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 05 /13:55

Iš STT ir prokurorų negavęs atsakymo dėl informacijos apie VSD V.Bakas prabilo apie apkaltas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas mano, kad reikia tirti parlamentaro Vytauto Bako veiksmus, o šis kartoja, kad Seimas turėtų nuodugniai ištirti VSD pareigūno pateiktą informaciją. Ketvirtadienį V.Bakas teigė vos gavęs informaciją su ja supažindinęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovą Žydrūną Bartkų ir klausęs, ką daryti. Ž.Bartkus jį esą patikino, kad reikia eiti baudžiamojo proceso keliu.
Dainius Gaižauskas ir Vytautas Bakas
Dainius Gaižauskas ir Vytautas Bakas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje V.Bakas tikino, pranešėjas neturėjo kito kelio, kaip tik kreiptis į bet kurį NSGK narį.

„Mano nuomone ir pranešėjo nuomone, kuris tikrai pagal savo rangą puikiai yra susipažinęs su užduotimis, jis nėra tik vykdytojas pavedimų. Jo nuomone, šita informacija buvo renkama be teisinio pagrindo“, – kalbėjo V.Bakas.

V.Bakas išdėstė įvykių chronologiją, patikindamas, kad nelaikė šios informacijos užantyje laukdamas geresnės progos ją paskelbti.

Anot politiko, pareigūnas į jį kreipėsi 2019 metų balandį ir paprašė patarti, kaip jam elgtis. V.Bakas teigė pasiūlęs kreiptis raštu.

Balandžio 25 dieną V.Bakas teigia gavęs oficialų kreipimąsi, ir tą pačią dieną susitikęs su STT vadovu Žydrūnu Bartkumi bei klausęs, ką daryti.

„Man rūpėjo, kaip elgtis su šia informacija, ar eiti politinio tyrimo keliu, o galbūt tai yra nusikalstamos veikos požymiai – tai yra normalu, įprasta praktika, politikai tariasi (...). Buvo nuspręsta, kad ši informacija yra reikšminga, todėl ji turėtų eiti baudžiamojo proceso tvarka“, – pasakojo politikas.

Anot jo, tą pačią 25 dieną STT informaciją iš jo pasiėmė.

V.Bakas žurnalistams teigė periodiškai domėjęsis, ką STT daro šia tema.

V.Bakas tuo pačiu klausimu kreipėsi ir į generalinį prokurorą Evaldą Pašilį.

Liepos 15 dieną jis susitiko su generaliniu prokuroru, prieš tai su juo kalbėjo telefonu.

„Procesas buvo teisėsaugos institucijų rankose“, – pabrėžė jis.

Anot jo, šių metų sausį išgirdęs, kad procesas eina į pabaigą, jis oficialiai kreipėsi į STT ir prokuratūrą klausdamas, kokie buvo priimti sprendimai.

Anot jo, Generalinė prokuratūra apie galutinį sprendimą jam nieko nepranešė.

„Nėra aišku, kokį sprendimą priėmė teisėsaugos institucijos. Nėra aišku niekas“, – patikino jis.

V.Bakas teigė todėl ir kreipęsis į Seimo valdybą, prašydamas pradėti tyrimą.

„Procesas perėjo visas stadijas, ėjau nuosekliai iki šiandieninės situacijos“, – pasakojo jis.

STT ir prokuratūra žiniasklaidai šiuo klausimu neteikia jokios informacijos.

V.Bakas kalba ir apie apkaltas

V.Bakas taip pat ketvirtadienį užsiminė, kad jei informacija pasitvirtintų, kai kuriems politikams tai galėtų baigtis apkaltomis.

„Jeigu pasitvirtins informacija, ji baigsis tuo, kad keli pareigūnai neteks savo postų. Visiškai neatmesčiau, kad gali būti keliami klausimai dėl apkaltos tam tikriems politikams, jeigu pasitvirtins tai, kad jie prašė žvalgybos neteisėtai rinkti duomenis, – taip gali atsitikti“, – kalbėjo jis, tačiau konkrečių politikų neįvardijo.

D.Jauniškis: pavaduotojas kalbėjosi su pranešėju

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis ketvirtadienį pareiškė, kad vakar vėlai vakare sužinojo apie savo pavaduotojo Remigijaus Bridikio pokalbį su pranešėju, parlamentarui V.Bakui pateikusiam informaciją apie galimą informacijos rinkimą apie tuomet dar tik kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką bei diplomatą Vygaudą Ušacką.

D.Jauniškis griežtai neigė, kad pranešėjas buvo spaudžiamas. Neatlaikęs daug nemalonių klausimų D.Jauniškis nutraukė savo paties sušauktą spaudos konferenciją.

Apie pranešėjo galbūt patirtą spaudimą ketvirtadienio rytą feisbuke paskelbė V.Bakas.

„Yra ne koks anoniminis žmogus, tai konkretus žmogus, garbingas žmogus (...) Tikras žmogus su tikrais įrodymais apie galimai neteisėtai rinktus duomenis apie daugelį asmenų, apie galimą poveikį rinkimų procesui“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo jis.

V.Bakas atkreipė dėmesį, kad generalinis prokuroras atsako už pranešėjų apsaugą.

D.Gaižauskas siūlo tirti V.Bako veiksmus

„Jei ir matau pagrindą parlamentiniam tyrimui, tai tam, ką dabar daro Vytautas Bakas. Jis meta didelį šešėlį ant VSD, kyla klausimas, ar jo neišnaudoja“, – ketvirtadienį BNS sakė D.Gaižauskas.

Jo teigimu, buvęs NSGK vadovas eskaluoja klausimus, kuriuos jau tyrė ir pažeidimų nenustatė nei Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), nei Generalinė prokuratūra.

„Dvi nepriklausomos tarnybos patikrino ir padarė tą pačią išvadą. Kas dar turėtų patikrinti?“ – retoriškai klausė politikas.

„Reikia susitikti su komitetu ir dar kartą įvertinus visas aplinkybes pasikalbėti“, – tvirtino D.Gaižauskas.

Anot jo, paskelbta informacija apie esą VSD vykdytus politinius užsakymus patikrinti tam tikrus asmenis smarkiai kenkia šiai tarnybai.

„Vakar buvome ataskaitiniame susirinkime (VSD praėjusių metų veiklos – BNS), pristatyti penkerių metų rezultatai. Visi matome, nėra ką lyginti, koks proveržis padarytas. Ir dabar metamas šešėlis, ir V.Bakas tai žino“, – sakė D.Gaižauskas.

„Jis dabar jau meta šešėlį ir ant STT, ir ant Generalinės prokuratūros. Tai jau nacionalinio saugumo klausimas“, – pridūrė Seimo NSGK pirmininkas.

V.Bakas plačiau to nekomentavo, sakydamas, kad D.Gaižauskas turi tokią teisę.

Praėjusių metų pavasarį žvalgybos pareigūnas informavo tuometinį Seimo NSGK pirmininką V.Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G.Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

V.Bakas teigia, kad tai daryta vykdant politinį užsakymą ir reikalauja atlikti parlamentinį tyrimą. Pernai jis gautą medžiagą persiuntė Generalinei prokuratūrai ir STT, tačiau jie ikiteisminio tyrimo nepradėjo.

VSD teigia, kad informacijos apie minimus asmenis nerinko, tačiau direktorius Darius Jauniškis tvirtina, jog kandidatų aplinkoje esantys žmonės galėjo būti tikrinami, o su kai kuriais iš jų žvalgybos pareigūnai galėjo bendrauti tiesiogiai.

VSD teigia, kad ji rinkimų metu turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui.

VIDEO: VSD – apie kaltinimus rinkus informaciją apie G.Nausėdos aplinką ir V.Ušacką

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius