Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 6d. 11:54 , Atnaujinta: 2021 gegužės 6d. 13:42

Nuo penktadienio Vilnius žada kviesti skiepytis nuo COVID-19 35-erių ir vyresnius žmones

Žmonių eilės prie vakcinavimo centro „Litexpo“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Žmonių eilės prie vakcinavimo centro „Litexpo“
Vilniaus miesto savivaldybė jau šį penktadienį, gegužės 7 d., kvies registruotis vakcinai nuo COVID-19 tuos žmones, kuriems yra 35 ir daugiau metų. Kaip sako meras Remigijus Šimašius, norėta ankstinti antros dozės laiką, tačiau iš ministro Arūno Dulkio išgirsta, kad vis dėlto geriau eiti toliau per amžiaus grupes.

Norėjo ankstinti antrą dozę, bet skiepys jaunesnius

Kaip sakė spaudos konferencijoje meras, ketvirtadienį priešpiet Vilnius dar turėjo laisvų apie 9 tūkst. vakcinų. Todėl ir jis, ir kiti merai susitikę su sveikatos apsaugos ministru klausė, galbūt galima būtų ankstinti antros „AstraZeneca“ vakcinos dozės laiką, o ne laukti 12 savaičių, kaip numatyt dabar.

„Galvoju, kad visos vakcinos nebus išnaudotos. Ministro bandžiau išklausti, ką daryti tokiu atveju, ar palikti vakcinas nepanaudotas, ar ankstinti revakcinacijos laiką, ar leisti amžiaus kategorijoje žemyn. Išklausti nebuvo lengva, bet kadangi ir kiti merai to klausė, tai išgirdome, kad reikia žeminti amžių.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Tą ir ketiname nuo rytojaus padaryti, jeigu liks vakcinų. Šiandien dar kviečiame skiepytis tuos, kam per 45 metai, o rytoj, jeigu liks vakcinų, kviesime skiepytis 35 metų ir vyresnius. Vis dar ne nuo 18-os, kaip didelėje dalyje savivaldybių“, – sakė žurnalistams meras.

Šiandien dar kviečiame skiepytis tuos, kam per 45 m., o rytoj, jeigu liks vakcinų, kviesime skiepytis 35 m. ir vyresnius. Vis dar ne nuo 18-os, kaip didelėje dalyje savivaldybių.

Ministras – už ėjimą per amžiaus grupes

Ketvirtadienį vykusiame savivaldybių merų ir A.Dulkio susitikime savivaldybės siūlo trumpinti terminą, kada suleidžiama antra „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso dozė.

„Turime rimtų iššūkių siūlydami arba įkalbindami gyventojus pasiskiepyti vieno gamintojo – visiems žinomo – vakcina. Ji tikrai nepopuliari, nepriklausomai, ar organizuojamos gyvos eilės, ar kažkaip kitaip“, – spaudos konferencijoje po susitikimo sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Gamintojui rekomenduojant revakcinaciją „AstraZeneca“ vakcina atlikti po 4–12 savaičių, šiuo metu Lietuvoje gyventojai įprastai skiepijami išlaikant ilgiausią įmanomą tarpą tarp skiepų. Išimtis taikoma pedagogams ir abiturientams.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Dulkys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Dulkys

A.Dulkys pripažino, kad kol vakcinacijos centruose yra „Pfizer“ vakcinos, gyventojai „AstraZeneca“ vakciną renkasi vangiai.

Vis dėlto jis sakė, kad revakcinacijos „AstraZeneca“ laiko trumpinimas bus svarstomas nebent ateityje.

„Žiūrėdami į tą gyvą procesą, matyt, svarstysime ateityje ir tą 12 savaičių rekomendacijos aspektą. Tačiau šiandien mūsų žinutė yra, kad startuoti gegužės 10-ąją mes vis tik norėtumėme su 12 savaičių rekomendacija, su išimtimi abiturientams ir mokytojams“, – kalbėjo ministras.

Ligoninėse gana stabilu

R.Šimašius taip pat teigė, kad Vilniaus ligoninėse padėtis stabilizavosi, o „absoliuti dauguma“ sunkios būklės pacientų yra nepasiskiepiję, o ligoninėse COVID-19 pacientai jaunėja, nes jaunesni gyventojai dar nėra paskiepyti.

„Iš esmės visose savivaldybėse, kadangi nelabai nori žmonės „AstraZenecos“, o kai kur – ir kitų (...), de facto beveik visur žmonės, vyresni, nei 18 metų, yra kviečiami skiepytis „AstraZeneca“. Kai kur tai yra tyliai, kai kur – garsiai. Mes Vilniuje viską darome garsiai, galbūt dėl to ir linksniuojami esame“, – aiškino jis.

R.Šimašius sako, jog „labai sveikina“ ministerijos iniciatyvą pereiti prie centralizuoto vakcinacijos valdymo, sakydamas, kad tai paliks mažiau galimybių interpretacijoms atskirose savivaldybėse.

„Ar tai yra masinė vakcinacija šiandien – turbūt dar ne, nes nėra to masiškumo. Bet kai matome, kad visa eilė savivaldybių labai aiškiai ir atvirai arba ne visai atvirai kviečia visus virš 18 metų skiepytis „AstraZeneca“, tai yra turbūt požymiai tos masinės vakcinacijos“, – tvirtino R.Šimašius.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Antroji vakcinacijos diena Vilniaus savivaldybėje
Arno Strumilos / 15min nuotr./Antroji vakcinacijos diena Vilniaus savivaldybėje

Nuotaikos labai skiriasi

Anot jo, smarkiai skiriasi netgi gyventojų nuotaikos dėl vakcinavimosi viename Vilniaus regione, t.y. lyginant Vilnių bei Vilniaus ir Šalčininkų rajonus, kur stebimas didesnis gyventojų prašymas, todėl net ir įvedus centralizuotas taisykles „nėra logiška manyti, kad visur bus tas pats“.

R.Šimašius sako, jog skiepijimo tvarkoje nenorėtų „tarpinio varianto“ tarp centralizuotos aiškios sistemos ir viena kitai prieštaraujančių ministerijos rekomendacijų, nes tuomet savivaldybės turės rinktis „tokią rekomendaciją, kuri yra logiškiausia“.

Vilniaus meras taip pat teigiamai vertina tai, jog nuo gegužės 17-osios bus įvesta centralizuota vakcinavimo registracijos sistema, kurią dabar jau naudoja Vilnius, Kaunas ir Klaipėda.

Jis sako, kad ši sistema jau patiria išbandymų ir neabejoja, kad nuo penktadienio leidus registruotis skiepams 35-erių ir vyresnius, ji vėl strigs.

„Ar ta sistema neužlūš – turbūt, ne man klausimas, nes mes, kai buvome paleidę 45+ registraciją, dėl srauto, dėl perkrovos kuriam laikui buvo užlūžę. Turbūt realybė yra ta, kad jei mes rytoj paleisime 35+ kategoriją – tai yra labai aktyvi bendruomene, elektroniškai raštinga – spėju, kad bus daug užsiregistravusių, iškart įspėju, kad galimi ir sutrikimai vienu ar kitu metu, bet mes kitos išeities neturime, kaip naudoti tokią sistemą, kokia Lietuvoje yra“, – sakė R.Šimašius.

Jis kvietė ministeriją tai vertinti kaip „tam tikras pratybas“ prieš paleidžiant ją visoje Lietuvoje.

Vis dėlto jis neatmetė, kad suskubus registruotis 45-erių ir vyresniems, „AstraZenecos“ atsargų iki ketvirtadienio gali ir nelikti, tuomet jaunesnės grupės vakcinacija taip pat būtų pavėlinta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

01:14
00:56
00:48

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min