Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 31d. 01:01

Nusikalstančių vaikų įkaitai

Aukšta tvora ir vaizdo kameromis stebima teritorija socializacijos centro ugdytinių nesustabdo nuo nusikalstamų veikų mieste. Radijo stotelė – pedagogų tarpusavio bendravimui.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Aukšta tvora ir vaizdo kameromis stebima teritorija socializacijos centro ugdytinių nesustabdo nuo nusikalstamų veikų mieste. Radijo stotelė – pedagogų tarpusavio bendravimui.

Su nepilnamečių patyčiomis nuolat susiduriantys Kauno apskrities vaikų socializacijos centro darbuotojai ir nepilnamečius nusikaltėlius tramdantys policijos pareigūnai pastaruoju metu tik gūžčioja pečiais. Būriais siautėjantys ir vagiliaujantys vaikai iki 14 metų negali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

 Į „15min“ redakciją kreipėsi dviejų vaikų tėtis Andrius. Senamiestyje gyvenantis vyras teisybės nutarė ieškoti po to, kai jo aštuonmetis vaikas vidurdienį miesto centre keturių vyresnių nepilnamečių buvo užspaustas į kampą. Grasindami susidorojimu vaikai iš aukos reikalavo atiduoti mobilųjį telefoną. Aštuonmečiui pavyko pasprukti. Jo tėvas netrukus viename Senamiesčio skersgatvyje sulaikė du iš užpuolikų - pastarieji tykojo naujos aukos. Policijos nuovadoje, paaiškėjo, kad užpuolikai – Kauno apskrities vaikų socializacijos centro auklėtiniai.

Žaliakalnio policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Dainius Trumpelis „15min“sakė, kad siautėjantys Socializacijos centro ugdytiniai – opi Kauno problema.

„Nelabai ką galime tiems piktadariams pritaikyti. Nepilnametis gali padaryti daugybę nusikaltimų ir jam nieko nebus. Baudžiamoji atsakomybė numatoma tik nuo 14 metų ir tik už labai sunkius nusikaltimus“, – aiškino D.Trumpelis.

Į Kauno socializacijos centrą patenka patys problemiškiausi vaikai iš visos apskrities. 

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Aukšta tvora ir vaizdo kameromis stebima teritorija socializacijos centro ugdytinių nesustabdo nuo nusikalstamų veikų mieste. Radijo stotelė – pedagogų tarpusavio bendravimui.
Aukšta tvora ir vaizdo kameromis stebima teritorija socializacijos centro ugdytinių nesustabdo nuo nusikalstamų veikų mieste. Radijo stotelė – pedagogų tarpusavio bendravimui.

„Vyresni ir tikrai piktybiniai vaikai likusius ugdytinius primoko blogų dalykų, tyčiojasi iš mažesnių, juos engia“, – pasakojo D.Trumpelis. Anot pareigūno, problema yra ir ta, kad Kauno apskrities vaikų socializacijos centro administracija neturi sąlygų vaikus prižiūrėti.

 „Vaikai pabėga iš ten. Globos namai nėra įkalinimo įstaiga, kur yra griežtas režimas, vaikai nėra užrakinami ar laikomi už grotų“, – aiškino D.Trumpelis. Jo teigimu, nepilnamečių nusikalstamumą mažintų tai, jeigu jie visi nebūtų laikomi vienoje vietoje, o išskirstomi po kitas tokio pat pobūdžio įstaigas.

Situacijos nepalengvino ir pernai įsigaliojęs Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymas.

„Su įstatymo įsigaliojimu vylėmės, kad atsiras galimybė sukontroliuoti tuos vaikus ar šiek tiek suvaržyti jų teises. Bet tas įstatymas – per švelnus, griežtesnės priemonės nebuvo numatytos. Socializacijos centro administracija neturi teisės prasižengusių vaikų sudrausminti ar izoliuoti“, –konstatavo D.Trumpelis.

Vyresni kursto jaunesnius

 „Matome, kad vyresni, 15-17 m., berniukai grasindami fiziniu susidorojimu jaunesnius tiesiog verčia bėgti iš socializacijos centro ir atnešti pavogus pinigų ar mobiliųjų telefonų. Kadangi vaikams iki 14 m. negresia jokia baudžiamoji atsakomybė. Tai didelė įstatymų spraga, kad niekas negali nieko padaryti vyresniems, kurie, kaip mes vadinam, reketuoja, jaunesnius“, – sakė Kauno apskrities vaikų socializacijos centro direktorius Adolfas Skališius.

Mažieji prigąsdinti bijo pasiskųsti, o pedagogų skundai policijoje negalioja

„Pedagogų paliudijimai apie reketuojamus vaikus - ne įrodymas, kad padaryta nusikalstama veika. Policija teigia, neturinti teisminio pagrindo pradėti tyrimą, nes nusikaltimo kurstymas – ne nusikalstama veika“, – piktinosi A.Skališius.

Direktorius pripažino, kad nuo nepilnamečių kliūna ne tik miestiečiams gatvėje: iš vaikų vagiami mobilieji telefonai, iš moterų – rankinukai, kenčia ir centro pedagogai. Anot direktoriaus, prieš juos  naudojamas ir psichologinis, ir fizinis smurtas - viena pedagogė jau 2 mėn. gydosi po to, kai auklėtiniai klasėje ją prismaugė.

Šiuo metu Lazūnų g. įsikūrusiame socializacijos centre gyvena 23 berniukai. Kiekvienas įstaigos pedagogas turi radijo stotelę ir reikalui esant, gali pasikviesti kolegas į pagalbą tramdant nepaklusnius auklėtinius. Pamokų metu užrakinamos klasės, kad mokiniai nepabėgtų.

Siūlo griežtinti įstatymą

Savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybai Kauno apskrities socializacijos centro auklėtinių keliamos problemos jam gerai žinomos.

„Centre dirbantiems pedagogams jie grasina nužudymais, išprievartavimais, apiplėšimais. Už visus tokius grasinimus yra numatytos nuobaudos, priklausomai nuo nepilnamečio amžiaus. Mažesni, kurie taip elgiasi, gali būti baudžiami pratęsiant jų buvimą socializacijos centre, o vyresni - iškeliauti į vaikų pataisos koloniją“, – dėstė Vaiko teisių apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas Vygintas Aukštuolis. Specialisto teigimu, jis nuolat teikia pasiūlymus Seimui dėl nepilnamečių amžiaus mažinimo siekiant jų atsakomybės.

„Mano nuomone, amžiui neturėtų būti nustatyta minimali riba, o teismas baudžiamojon atsakomybėn juos patraukti turėtų pagal nusikaltimo sunkumą ir vaiko socialinę brandą“, – sakė V.Aukštuolis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min