Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 04 07

Onkoimunologas M.Strioga įvardijo, ko negalima ignoruoti pasiskiepijus „AstraZeneca“ ir kada skubėti pas medikus

Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas, biomedicinos mokslų daktaras Marius Strioga išvardijo požymius, kurių negalima ignoruoti pasiskiepijus „AstraZeneca“ kompanijos vakcina „Vaxzevria“. Jo teigimu, stiprūs galvos skausmai trečią dieną po skiepo, mėlynės gali įspėti apie pavojų, todėl būtina kreiptis į gydytojus. Laiku tai padarius yra visi būdai rizikai užkirsti kelią.
Marius Strioga, „AstraZeneca“ vakcina
Marius Strioga, „AstraZeneca“ vakcina / TV TOPAS, Žygimanto Gedvilos nuotr. / 15min koliažas

Nauda nusveria, bet krešulių pasitaiko

Kompanijos „AstraZeneca“ vakcinos nuo COVID-19 suteikiama nauda nusveria šalutinio poveikio riziką, trečiadienį paskelbė Europos vaistų agentūros (EVA) vadovė Emer Cooke. Tačiau EVA vaistų saugumo vertinimo ekspertų komitetas (PRAC) pripažino, kad paskiepytiems žmonėms susidarančius kraujo krešulius reikėtų vertinti kaip labai retą šalutinį poveikį.

Plačiau: Europos vaistų agentūra: „AstraZeneca“ vakcinos nauda nusveria riziką, itin retas šalutinis poveikis – kraujo krešuliai.

Lietuva neketina riboti skiepijimo šia vakcina, kaip teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys trečiadienio vakarą surengtoje spaudos konferencijoje, vyrams jokių rizikų nebuvo nustatyta, o moterims iki 60 m. jos gali pasitaikyti itin retai.

Daugiau skaitykite čia: Arūnas Dulkys apie „AstraZeneca“ vakciną: vakcinacija nestabdoma, rizika vyrams nenustatyta, tik moterims iki 60 m.

VIDEO: A.Dulkys apie „AstraZeneca“ vakciną: rizika nustatyta tik moterims iki 60 m., vakcinacija nestabdoma

Ignoruoti simptomų nereikėtų

Šioje spaudos konferencijoje kalbėjęs onkoimunologas M.Strioga taip pat akcentavo šios vakcinos naudą, primindamas, kad nepageidaujami šalutiniai poveikiai pasitaiko itin retai ir tik tam tikrai grupei žmonių – moterims iki 60 metų.

Onkoimunologas išvardijo simptomus, kurių vis dėlto nereikėtų ignoruoti pasiskiepijus čia vakcina.

Jeigu po trečiosios dienos išlieka stiprėjantis galvos skausmas, sutrikusi rega, tam tikri neurologiniai pokyčiai ar galūnių aptirpimai, nereikia laukti.

„Kalbėsiu apie dažniausią dalyką, kuris dabar iškyla, tai veninių galvos smegenų sinusų trombozė. Pirmąsias dvi-tris dienas tie šalutiniai poveikiai galimi – karščiavimas, galvos skausmas, to sureikšminti nereikėtų, juolab kad yra nurodoma, jog sunkios komplikacijos pasireiškia 3–16 dienomis po pirmosios vakcinos dozės suleidimo“, – sakė medikas.

Tad jeigu iš karto po vakcinavimo pakyla temperatūra, kuri laikosi kelias dienas, skauda galvą, panikuoti nereikėtų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„AstraZeneca“ vakcina
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„AstraZeneca“ vakcina

„Jeigu po trečiosios dienos išlieka stiprėjantis galvos skausmas, sutrikusi rega, tam tikri neurologiniai pokyčiai ar galūnių aptirpimai, pusiausvyros sutrikimai, galvos sutrikimai, nereikia laukti. Vien to pakaktų, kad nepraeinantis, stiprėjantis galvos skausmas su bet kokiais neurologiniais simptomais, reikia kreiptis į medicinos įstaigą.

Kitas požymis, kuris galėtų būti, tai atsirandančios vadinamosios mėlynės, petechijos odos paviršiuje gali būti susijusios su sumažėjusiu trombocitų skaičiumi. Pajutus šituos neraminančius požymius reikėtų kreiptis į medicinos įstaigą ir ten jau žinomi algoritmai, kokius tyrimus reikia atlikti ir kokį gydymą pagal jų rezultatus taikyti“, – aiškino M.Strioga.

Intensyvūs skausmai

Jis taip pat sakė, kad galimos trombozės ir kitose organizmo vietose, kurios pasitaiko išskirtinai retais atvejais: „Tarkim, jeigu įvyktų pilvo – žarnyno ar kitų pilvo organų – kraujagyslių trombozė, dažniausiai tai pasireiškia intensyviais skausmais toje srityje.

Gali būti, kad tai ir nepasiteisins, gali būti, kad žmogus išsigandęs, galvodamas, kad taip gali būti.

Jeigu pasireiškia plaučių arterijos tromboembolija, kuri atėjusi iš giliųjų venų, vėlgi būna skausmas krūtinės ląstoje, dusulys, prakaito pylimas, žmogui darosi silpna, gali ir sąmonę prarasti sunkiausiais atvejais.“

Visi šitie atvejai, anot M.Striogos, įvardijami informaciniuose lapeliuose, kaip ir tai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kada vertėtų pasikonsultuoti su medikais.

„Gali būti, kad tai ir nepasiteisins, gali būti, kad žmogus išsigandęs, galvodamas, kad taip gali būti. Bet net ir tada, jeigu jums neramu po vakcinos, jeigu jaučiate požymius, susijusius su tuo, dėl ko esate informuotas, kreipkitės į gydymo įstaigą. Jeigu to nebus, jums tai ir bus gražiai pasakyta, kad to nėra ir ramiai toliau gyvenkite“, – kalbėjo onkoimunologas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje, kaip ir Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, visoje Rytų Europoje, tokių atvejų nėra fiksuota. Dažniau tokie šalutiniai poveikiai pasitaiko moterims, jaunesnėms negu 60 m.

Todėl M.Strioga paragino „Vaxzevria“ vakcina skiepytis vyrus ir visus vyresnius nei 60 m. žmones, taip prisidedant prie pandemijos suvaldymo.

Paklaustas, ar verta skystinti kraują prieš ar po vakcinacijos, M.Strioga teigė, jog šiuo metu vienos nuomonės dėl to nėra ir tai nėra rekomenduojama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius