Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 17d. 17:12

P.Urbšys apie išteisinamąjį nuosprendį M.Balčiūnui: „Tai daro žalą pasitikėjimui valstybe“

Mindaugas Balčiūnas ir Povilas Urbšys
Mindaugas Balčiūnas ir Povilas Urbšys

Pirmadienį Vilniaus apygardos teisme buvęs Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas byloje, kur su dar 8 kaltinamaisiais ir pačia LKF buvo kaltinamas piktnaudžiavimu, sukčiavimu ir kitais nusikaltimais, išgirdo išteisinamąjį nuosprendį. Šis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos tyrimas pradėtas, kai jai vadovavo dabartinis Seimo narys Povilas Urbšys. Jis 15min sakė nustebintas teismo sprendimo, tačiau savo kaltės neįžvelgia.

Prokurorai kaltino išteisintuosius, kad klastojant dokumentus buvo neteisėtai panaudotos Panevėžio miesto savivaldybės lėšos viešbučio „Romantic“ rekonstrukcijai.

Teismas: kaltinamieji vykdė Lietuvos įsipareigojimus

Pirmosios instancijos teismas išteisino visus kaltinamuosius, nes valstybė buvo įsipareigojusi renovuoti visą skandalą sukėlusį viešbutį, o kaltinamieji tik visomis išgalėmis stengėsi, kad valstybės įsipareigojimai rengiant Europos krepšinio čempionatą būtų įvykdyti.

Kitu atveju, Panevėžyje čempionatas būtų neįvykęs, nes nors ir pastatyta arena, mieste nebuvo FIBA reikalavimų atitinkančių viešbučių, kur galėtų apsistoti krepšininkai.

Ši byla susijusi su pasirengimu Lietuvoje vykusiam Europos vyrų krepšinio čempionatui 2011 metais. M.Balčiūnui kaltinimai buvo pareikšti dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo ir kitų nusikaltimų.

Teismas mano, kad tokie kaltinamųjų veiksmai yra Lietuvos įsipareigojimų vykdymas. Toks pagrindinis motyvas

Teismas nusprendė, kad nė vienas iš devynių kaltinamųjų nepadarė jokio nusikaltimo ir neįžvelgė jokio savanaudiškumo. Kaltinimai kaip juridiniam asmeniui dėl sukčiavimo ir dokumento klastojimo buvo pareikšti ir pačiai federacijai, ji taip pat visiškai išteisinta.

„Teisėjų kolegija žiūrėjo į platesnį kontekstą, ne vien tik į tai, kas kaltinime parašyta. Platesnis kontekstas sudaro pasiruošimą pačiam Europos krepšinio čempionatui. Kolegija vertino visą tą kontekstą, kad kaltinamųjų veiksmai nukreipti į pasiruošimą. Tą, ką FIBA Europe reikalavo iš Lietuvos valstybės, tą jie stengėsi padaryti“, – žurnalistams sakė teisėjas Alenas Piesliakas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alenas Piesliakas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alenas Piesliakas

Jis atkreipė dėmesį, kad pasiruošimas čempionatui vyko ne tik kaltinamųjų iniciatyva.

„Tai buvo Lietuvos valstybės įsipareigojimas, byloje yra dokumentai, kad tuometinis ministras pirmininkai Algirdas Brazauskas, Andrius Kubilius rūpinosi šiais reikalais, kad Lietuva prisidės finansiškai, nurodyta, kad viešbutis „Romantic“ turi būti renovuotas. Teismas mano, kad tokie kaltinamųjų veiksmai yra Lietuvos įsipareigojimų vykdymas. Toks pagrindinis motyvas“, – apie išteisinamojo nuosprendžio motyvus kalbėjo teisėjas, kurį cituoja naujienų agentūra BNS.

Šis nuosprendis dar gali būti ir greičiausiai bus skundžiamas prokuratūros.

„Noriu pasidžiaugti, kad teisingumas ir pilietiškumas šioje situacijoje triumfavo. Lietuvoje galima apginti savo vardą, garbę teises, teismas šiandien tai parodė“, – žurnalistams po posėdžio sakė M.Balčiūnas.

Tiriant bylą M.Balčiūnas praleido už grotų daugiau nei savaitę.

P.Urbšys atsakomybės neprisiima

P.Urbšys 15min sakė, kad nors tai tik pirmosios instancijos teismo sprendimas, jis – skandalingas.

„Bet faktas skandalingas, nes išteisinamasis nuosprendis meta šešėlį ant tą tyrimą atlikusių institucijų“, – sakė Seimo narys.

Paklaustas, ar pats jaučia atsakomybę už šią fiasko virtusią bylą, P.Urbšys atsakė neigiamai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys

„Kai vadovavau STT Panevėžio valdybai, tas tyrimas buvo prasidėjęs, bet tada buvo atliekami slapti sankcionuoti veiksmai, – kalbėjo jis. – Tame etape, kai daromos kratos, apklausos, sulaikymai, aš jau nebedirbau STT. Galima sulyginti, aš dalyvavau etape, kai buvo renkamos vynuogės ir raugiamas vynas, bet išpilstymo procese aš nedalyvavau.“

Anot jo, jei teismas būtų pripažinęs slaptus sankcionuotus sekimo veiksmus, atsakomybę jis prisiimtų, tačiau taip nebuvo.

„Jeigu būčiau vadovavęs, kai buvo viešinami duomenys, renkami įrodymai ir į teismą būtų nuėjusi byla, kai buvau vadovas, taip, aš prisiimčiau atsakomybę“, – sakė buvęs ilgametis STT Panevėžio padalinio vadovas.

15min susisiekė su P.Urbšio įpėdiniu Egidijumi Snicoriumi, tačiau jis sakė, kad apie atsakomybę kol kas kalbėti per anksti, reikia sulaukti galutinio, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuosprendžio. Tai gali trukti ne vienerius metus.

Faktas skandalingas, nes išteisinamasis nuosprendis meta šešėlį ant tą tyrimą atlikusių institucijų

Žala valstybei

Anot P.Urbšio, šis išteisinamasis nuosprendis daro žalą pasitikėjimui valstybe.

„Tikslas bet kokios institucijos, vykdančios baudžiamąjį persekiojimą, parodyti tai, kad atsakomybės pažeidėjai neišvengs.

Ir tuomet, kai prasideda išteisinimai, galima kalbėti ką nori, kad teismas nepakankamai įsigilino ar veikia povandeninės srovės, bet galutiniame rezultate, žmonės, trokštantys teisingumo, nusivilia“, – sakė jis.

Dainiaus Labučio/ L.T. nuotr/Specialiųjų tyrimų tarnyba
Dainiaus Labučio/ L.T. nuotr/Specialiųjų tyrimų tarnyba

Anot jo, vieniems gali atrodyti, kad persekioti nekalti žmonės, kitiems – kad korupcija Lietuvoje įsišaknijusi taip giliai, jog dalis žmonių yra neliečiami. Tačiau tai nieko nekeičia.

„Bet kokiu atveju, tai padaro žalą pasitikėjimui valstybe“, – tvirtino jis.

Bet kokiu atveju, tai padaro žalą pasitikėjimui valstybe

Kritikavo agentų darbą

P.Urbšį nustebino ilgai, beveik 5 metus trukęs STT tyrimas. Anot jo, jei surinktų įrodymų realizavimo metu jis būtų toliau vadovavęs STT padaliniui, to leidęs nebūtų.

„Pats žinau, kad tokiose bylose laikas žaidžia tyrėjų nenaudai. Nes tu turi kalti geležį, kol ji karšta. Jei ji atvėsta, bandyti kažką daryti yra sudėtinga ir tai naudinga tiems asmenims, įtariamiems nusikalstama veika. Jie gali susitarti, suformuoti nuomonę. Bet kokiu atveju, aš būčiau daręs greičiau“, – sakė Seimo narys.

Beje, jis pridūrė buvęs labai nustebęs, kai išgirdo apie įtarimus buvusiam Panevėžio merui Vitalijui Satkevičiui.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vitalijus Satkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vitalijus Satkevičius

„Kartais yra tyrėjų noras siekti paties maksimumo, o po to jau teismai išsiaiškins. Aš visada buvau šalininkas kritiškiau žiūrėti į atliekamus tyrimus, o ne dalinti įtarimus į dešinę ir į kairę, – sakė jis. – Mane nustebino faktas, kai buvo pareikšti įtarimai tiek plačiai savivaldybės darbuotojams, nes kiek prisimenu, pagal slapto tyrimo duomenis, teisine prasme jų atžvilgiu viskas neatrodė taip vienareikšmiškai.“

Ėmusi – nuteista, davę – išteisinti

Kitas P.Urbšį nustebinęs dalykas šioje byloje – išskirtos viešbučio „Romantic“ savininkės ir LKF kaltinamųjų bylos.

Ne kartą už aferas teista Dalia Kuklierienė jau yra neskundžiamu nuosprendžiu pripažinta kalta, nes išrašė tikrovės neatitinkančią sąskaitą už viešbučio remonto darbus ir taip pasisavino beveik pusę milijono eurų.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Dalia Kuklierienė
Tomo Markelevičiaus nuotr./Dalia Kuklierienė

„Kas man neaišku, kai atskyrė tų pinigų pasisavinimo bylą, kai atskiri priežastį nuo pasekmės, tada galima interpretuoti taip, kaip interpretavo apygardos teismas, – stebėjosi Seimo narys. – Kodėl buvo pasirinkta atskiri priežastį nuo pasekmės, šito nelabai suprantu. Jeigu tos dvi dalys eitų vienoje byloje, tuomet pasakyti, kad jų veiksmai nesukėlė jokių pasekmių, būtų labai sunku.“

P.Urbšys pateikė analogiją: žmogus atrakina seifą su pinigais ir palieka jį pravertą, o kitas prieina ir pasiima šiuos pinigus.

„Taigi tas, kas paėmė tuos pinigus, šiuo atveju viešbučio savininkė, gavusi pinigus be kontrolės, yra nuteisiama. O tas, kas atidarė seifą, nusisuka ir sudaro galimybes tą dalyką padaryti, yra sakoma, tai žmonės yra ne prie ko. Man tas klausimas neatsakytas.

Jei viešbučio savininkė būtų išteisinta, tada suprasčiau, paėmė, nebuvo galima daryti kitaip, reikėjo, kad apsigyventų krepšininkai, kad vyktų krepšinio varžybos Panevėžyje. Paėmė ir ne pagal viešųjų pirkimų procedūras, ne visiškai skaidriai, bet niekas jokios naudos neturėjo.

Bet šiuo atveju teismas kitoje byloje įrodė, kad viešbučio savininkė naudą turėjo ir ji yra už tai nuteista. Eina kalba apie pusės milijono eurų pasisavinimą. Turiu omenyje, kad aukštesnės instancijos teismai turi atsakyti į klausimą, kad šita pasekmė, kurią pripažino jau ir LAT, jeigu susidarė neteisėta pasekmė, teismai pripažino, kad ji kalta“, – teigė P.Urbšys.

Ką nuspręs aukštesnės instancijos teismai, dar teks palaukti, kol kas prokuratūra nuosprendžio neapskundė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Sportas

L.Messi pratęsė įvarčių, „Barcelona“ – pergalių seriją

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Gazas

Reidas Kaune: įkliuvo „Žalgirio“ pergalę kelias dienas šventęs „Taxify“ vairuotojas

Sportas

„Napoli“ penktą kartą iš eilės įveikė „Lazio“ klubą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Naujienos

24sek

„Žalgirio“ varžovų žvaigždė kentėjo nuo reto sutrikimo

Sportas

„Jonavą“ palaužęs „Žalgiris“ vėl priartėjo prie „Sūduvos“

Maistas

3 receptai su vėl madingais šaltalankiais: arbata, džemas ir čatnis

Kultūra

Režisierius Gildas Aleksa: ne (vien) mamos lemia, kuo mes, vyrai, (ne)tapsim

Aktualu

Graikijos premjeras ragina Makedoniją ratifikuoti susitarimą dėl šalies pavadinimo pakeitimo

Kultūra

Pepetto Di Bucchianico: „Dizainas visiems“ – tai, kas mes kasdien

Aktualu

TATENA: Baltarusija turi patikimų priemonių reaguoti į galimas avarijas Astravo AE

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirio“ varžovas: už turkų tirono – didžiulės ambicijos ir „įspūdingi žaidėjai“

Verslas

Su Vyriausybe dėl SGD terminalo išlaikymo derėjęsi „Achemos grupės“ vadovai – atleisti

Vardai

Kriptomilijonieriaus P.Aršausko byla dėl „Lamborghini“: teismas pasigailėjo, bet teises atėmė

Pasaulis kišenėje

Tobulas pasiūlymas rudens savaitgaliui Panevėžio apylinkėse: 11 vertų objektų

Aktualu

Klaipėdos rajono mokykloje dalinti sąsiuviniai su P.Gražulio atvaizdu šokiravo moksleivės motiną

Aktualu

JAV pirmosios ponios lėktuvas dėl salone pasirodžiusių dūmų sugrįžo į karinę bazę

Aktualu

Seimo TTK vadovė sako, kad kito komiteto padaryta pertrauka išvadų dėl LRT nesustabdys

Verslas

Vilniuje „nutūpė“ skrydžių simuliatorius už maždaug 10 mln. eurų

24sek

Saulius Skvernelis pažadėjo grąžinti skolą Kauno „Žalgiriui“

Aktualu

LRT vadovė M.Garbačiauskaitė-Budrienė: nenorėčiau, kad mūsų valdyba būtų kaip „Jonavos grūduose“

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ išbandymas: gatvėje tik su bikiniu ir žeminančiais užrašais ant kūnų

Aktualu

Žurnalisto dingimą tiriantys Turkijos pareigūnai atvyko į Rijado konsulo rezidenciją

Aktualu

Svarbiame Londono geležinkelio mazge dėl avarijos sutriko traukinių eismas

Gazas

Galingiausia tunelinė plovykla atidarymo proga Vilniuje automobilius plaus už pusę kainos

Pasaulis kišenėje

J.Laukaičiui nusibodo, kad užsieniečiai mažai ką žino apie Lietuvą – sukūrė įspūdingą klipą

Sportas

Jau yra ryškus favoritas galimoje F.Mayweatherio ir Ch.Nurmagomedovo dvikovoje

Aktualu

Ž.Šilgalis kaltina R.Šimašių vilniečių pinigų leidimu rinkimams, meras atšauna: „Fantazijos“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min