Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 17d. 17:12

P.Urbšys apie išteisinamąjį nuosprendį M.Balčiūnui: „Tai daro žalą pasitikėjimui valstybe“

Mindaugas Balčiūnas ir Povilas Urbšys
Mindaugas Balčiūnas ir Povilas Urbšys

Pirmadienį Vilniaus apygardos teisme buvęs Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas byloje, kur su dar 8 kaltinamaisiais ir pačia LKF buvo kaltinamas piktnaudžiavimu, sukčiavimu ir kitais nusikaltimais, išgirdo išteisinamąjį nuosprendį. Šis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos tyrimas pradėtas, kai jai vadovavo dabartinis Seimo narys Povilas Urbšys. Jis 15min sakė nustebintas teismo sprendimo, tačiau savo kaltės neįžvelgia.

Prokurorai kaltino išteisintuosius, kad klastojant dokumentus buvo neteisėtai panaudotos Panevėžio miesto savivaldybės lėšos viešbučio „Romantic“ rekonstrukcijai.

Teismas: kaltinamieji vykdė Lietuvos įsipareigojimus

Pirmosios instancijos teismas išteisino visus kaltinamuosius, nes valstybė buvo įsipareigojusi renovuoti visą skandalą sukėlusį viešbutį, o kaltinamieji tik visomis išgalėmis stengėsi, kad valstybės įsipareigojimai rengiant Europos krepšinio čempionatą būtų įvykdyti.

Kitu atveju, Panevėžyje čempionatas būtų neįvykęs, nes nors ir pastatyta arena, mieste nebuvo FIBA reikalavimų atitinkančių viešbučių, kur galėtų apsistoti krepšininkai.

Ši byla susijusi su pasirengimu Lietuvoje vykusiam Europos vyrų krepšinio čempionatui 2011 metais. M.Balčiūnui kaltinimai buvo pareikšti dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo ir kitų nusikaltimų.

Teismas mano, kad tokie kaltinamųjų veiksmai yra Lietuvos įsipareigojimų vykdymas. Toks pagrindinis motyvas

Teismas nusprendė, kad nė vienas iš devynių kaltinamųjų nepadarė jokio nusikaltimo ir neįžvelgė jokio savanaudiškumo. Kaltinimai kaip juridiniam asmeniui dėl sukčiavimo ir dokumento klastojimo buvo pareikšti ir pačiai federacijai, ji taip pat visiškai išteisinta.

„Teisėjų kolegija žiūrėjo į platesnį kontekstą, ne vien tik į tai, kas kaltinime parašyta. Platesnis kontekstas sudaro pasiruošimą pačiam Europos krepšinio čempionatui. Kolegija vertino visą tą kontekstą, kad kaltinamųjų veiksmai nukreipti į pasiruošimą. Tą, ką FIBA Europe reikalavo iš Lietuvos valstybės, tą jie stengėsi padaryti“, – žurnalistams sakė teisėjas Alenas Piesliakas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alenas Piesliakas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alenas Piesliakas

Jis atkreipė dėmesį, kad pasiruošimas čempionatui vyko ne tik kaltinamųjų iniciatyva.

„Tai buvo Lietuvos valstybės įsipareigojimas, byloje yra dokumentai, kad tuometinis ministras pirmininkai Algirdas Brazauskas, Andrius Kubilius rūpinosi šiais reikalais, kad Lietuva prisidės finansiškai, nurodyta, kad viešbutis „Romantic“ turi būti renovuotas. Teismas mano, kad tokie kaltinamųjų veiksmai yra Lietuvos įsipareigojimų vykdymas. Toks pagrindinis motyvas“, – apie išteisinamojo nuosprendžio motyvus kalbėjo teisėjas, kurį cituoja naujienų agentūra BNS.

Šis nuosprendis dar gali būti ir greičiausiai bus skundžiamas prokuratūros.

„Noriu pasidžiaugti, kad teisingumas ir pilietiškumas šioje situacijoje triumfavo. Lietuvoje galima apginti savo vardą, garbę teises, teismas šiandien tai parodė“, – žurnalistams po posėdžio sakė M.Balčiūnas.

Tiriant bylą M.Balčiūnas praleido už grotų daugiau nei savaitę.

P.Urbšys atsakomybės neprisiima

P.Urbšys 15min sakė, kad nors tai tik pirmosios instancijos teismo sprendimas, jis – skandalingas.

„Bet faktas skandalingas, nes išteisinamasis nuosprendis meta šešėlį ant tą tyrimą atlikusių institucijų“, – sakė Seimo narys.

Paklaustas, ar pats jaučia atsakomybę už šią fiasko virtusią bylą, P.Urbšys atsakė neigiamai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys

„Kai vadovavau STT Panevėžio valdybai, tas tyrimas buvo prasidėjęs, bet tada buvo atliekami slapti sankcionuoti veiksmai, – kalbėjo jis. – Tame etape, kai daromos kratos, apklausos, sulaikymai, aš jau nebedirbau STT. Galima sulyginti, aš dalyvavau etape, kai buvo renkamos vynuogės ir raugiamas vynas, bet išpilstymo procese aš nedalyvavau.“

Anot jo, jei teismas būtų pripažinęs slaptus sankcionuotus sekimo veiksmus, atsakomybę jis prisiimtų, tačiau taip nebuvo.

„Jeigu būčiau vadovavęs, kai buvo viešinami duomenys, renkami įrodymai ir į teismą būtų nuėjusi byla, kai buvau vadovas, taip, aš prisiimčiau atsakomybę“, – sakė buvęs ilgametis STT Panevėžio padalinio vadovas.

15min susisiekė su P.Urbšio įpėdiniu Egidijumi Snicoriumi, tačiau jis sakė, kad apie atsakomybę kol kas kalbėti per anksti, reikia sulaukti galutinio, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuosprendžio. Tai gali trukti ne vienerius metus.

Faktas skandalingas, nes išteisinamasis nuosprendis meta šešėlį ant tą tyrimą atlikusių institucijų

Žala valstybei

Anot P.Urbšio, šis išteisinamasis nuosprendis daro žalą pasitikėjimui valstybe.

„Tikslas bet kokios institucijos, vykdančios baudžiamąjį persekiojimą, parodyti tai, kad atsakomybės pažeidėjai neišvengs.

Ir tuomet, kai prasideda išteisinimai, galima kalbėti ką nori, kad teismas nepakankamai įsigilino ar veikia povandeninės srovės, bet galutiniame rezultate, žmonės, trokštantys teisingumo, nusivilia“, – sakė jis.

Dainiaus Labučio/ L.T. nuotr/Specialiųjų tyrimų tarnyba
Dainiaus Labučio/ L.T. nuotr/Specialiųjų tyrimų tarnyba

Anot jo, vieniems gali atrodyti, kad persekioti nekalti žmonės, kitiems – kad korupcija Lietuvoje įsišaknijusi taip giliai, jog dalis žmonių yra neliečiami. Tačiau tai nieko nekeičia.

„Bet kokiu atveju, tai padaro žalą pasitikėjimui valstybe“, – tvirtino jis.

Bet kokiu atveju, tai padaro žalą pasitikėjimui valstybe

Kritikavo agentų darbą

P.Urbšį nustebino ilgai, beveik 5 metus trukęs STT tyrimas. Anot jo, jei surinktų įrodymų realizavimo metu jis būtų toliau vadovavęs STT padaliniui, to leidęs nebūtų.

„Pats žinau, kad tokiose bylose laikas žaidžia tyrėjų nenaudai. Nes tu turi kalti geležį, kol ji karšta. Jei ji atvėsta, bandyti kažką daryti yra sudėtinga ir tai naudinga tiems asmenims, įtariamiems nusikalstama veika. Jie gali susitarti, suformuoti nuomonę. Bet kokiu atveju, aš būčiau daręs greičiau“, – sakė Seimo narys.

Beje, jis pridūrė buvęs labai nustebęs, kai išgirdo apie įtarimus buvusiam Panevėžio merui Vitalijui Satkevičiui.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vitalijus Satkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vitalijus Satkevičius

„Kartais yra tyrėjų noras siekti paties maksimumo, o po to jau teismai išsiaiškins. Aš visada buvau šalininkas kritiškiau žiūrėti į atliekamus tyrimus, o ne dalinti įtarimus į dešinę ir į kairę, – sakė jis. – Mane nustebino faktas, kai buvo pareikšti įtarimai tiek plačiai savivaldybės darbuotojams, nes kiek prisimenu, pagal slapto tyrimo duomenis, teisine prasme jų atžvilgiu viskas neatrodė taip vienareikšmiškai.“

Ėmusi – nuteista, davę – išteisinti

Kitas P.Urbšį nustebinęs dalykas šioje byloje – išskirtos viešbučio „Romantic“ savininkės ir LKF kaltinamųjų bylos.

Ne kartą už aferas teista Dalia Kuklierienė jau yra neskundžiamu nuosprendžiu pripažinta kalta, nes išrašė tikrovės neatitinkančią sąskaitą už viešbučio remonto darbus ir taip pasisavino beveik pusę milijono eurų.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Dalia Kuklierienė
Tomo Markelevičiaus nuotr./Dalia Kuklierienė

„Kas man neaišku, kai atskyrė tų pinigų pasisavinimo bylą, kai atskiri priežastį nuo pasekmės, tada galima interpretuoti taip, kaip interpretavo apygardos teismas, – stebėjosi Seimo narys. – Kodėl buvo pasirinkta atskiri priežastį nuo pasekmės, šito nelabai suprantu. Jeigu tos dvi dalys eitų vienoje byloje, tuomet pasakyti, kad jų veiksmai nesukėlė jokių pasekmių, būtų labai sunku.“

P.Urbšys pateikė analogiją: žmogus atrakina seifą su pinigais ir palieka jį pravertą, o kitas prieina ir pasiima šiuos pinigus.

„Taigi tas, kas paėmė tuos pinigus, šiuo atveju viešbučio savininkė, gavusi pinigus be kontrolės, yra nuteisiama. O tas, kas atidarė seifą, nusisuka ir sudaro galimybes tą dalyką padaryti, yra sakoma, tai žmonės yra ne prie ko. Man tas klausimas neatsakytas.

Jei viešbučio savininkė būtų išteisinta, tada suprasčiau, paėmė, nebuvo galima daryti kitaip, reikėjo, kad apsigyventų krepšininkai, kad vyktų krepšinio varžybos Panevėžyje. Paėmė ir ne pagal viešųjų pirkimų procedūras, ne visiškai skaidriai, bet niekas jokios naudos neturėjo.

Bet šiuo atveju teismas kitoje byloje įrodė, kad viešbučio savininkė naudą turėjo ir ji yra už tai nuteista. Eina kalba apie pusės milijono eurų pasisavinimą. Turiu omenyje, kad aukštesnės instancijos teismai turi atsakyti į klausimą, kad šita pasekmė, kurią pripažino jau ir LAT, jeigu susidarė neteisėta pasekmė, teismai pripažino, kad ji kalta“, – teigė P.Urbšys.

Ką nuspręs aukštesnės instancijos teismai, dar teks palaukti, kol kas prokuratūra nuosprendžio neapskundė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

VMI tyrimas: grynųjų iš neaiškių šaltinių Eligijus Masiulis turėjo dar 2010 metais

24sek

Purvais apipiltas A.Blanco atkirto „Rytui“: „Aš šokiruotas, bet nematau logikos“

Aktualu

Regina Statkuvienė: Tai kas čia marginalas?

Vardai

Apie vėžį prabilęs Stano dėkoja jį palaikantiems: „Jūsų dėka geriau pasijautė tūkstančiai“

Aktualu

Be leidimo dirbti su valstybės paslaptimis V.Fedotovas VAT nevadovaus

Pasaulis kišenėje

Kas liko iš Čikagos lietuvių rajonų? 

Sportas

Išrinkite geriausius Lietuvos dviratininkus!

Gazas

Užgniaužė kvapą: „Formulės 3“ bolido avarijos metu sužeista 280 km/val. važiavusi jauna pilotė

Aktualu

Buvęs Niujorko meras M.Bloombergas aukštajam mokslui paaukojo 1,8 mlrd. JAV dolerių 

Aktualu

Universitetų jungtuvėms – daugiau nei 100 mln. eurų: skyles aplopysim, bet naujo rūbo nepasiūsim

Gazas

7 įdomūs faktai apie „Lexus“, kurių galbūt nežinojote

Maistas

3 dar neišbandytos trintos sriubos: keptų daržovių, „pastiprinta“ lęšiais ir su imbieru

Verslas

Ekspertai: pramonės smukimui įtakos turi ir naftos kainos

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Sportas

Julija Jefimova ir Marija Šarapova pateko tarp seksualiausių Rusijos moterų

24sek

LeBronas Jamesas įtempė raumenis – jo 51 taškas pakylėjo „Lakers“

Gyvenimas

Kineziterapeutas: masažas – tinginių mankšta

Kultūra

Tikimasi, kad E.Levino centras Kaune veiklą pradės jau kitais metais

Aktualu

Britų užsienio reikalų sekretorius Irane derėsis dėl branduolinės programos

24sek

LKL savaitės žaidėjo laurai – taškais sublizgusiam „Žalgirio“ snaiperiui

Naujienos

24sek

„Žalgirio“ varžovų žvaigždė kentėjo nuo reto sutrikimo

Sportas

„Jonavą“ palaužęs „Žalgiris“ vėl priartėjo prie „Sūduvos“

Maistas

3 receptai su vėl madingais šaltalankiais: arbata, džemas ir čatnis

Kultūra

Režisierius Gildas Aleksa: ne (vien) mamos lemia, kuo mes, vyrai, (ne)tapsim

Aktualu

Graikijos premjeras ragina Makedoniją ratifikuoti susitarimą dėl šalies pavadinimo pakeitimo

Kultūra

Pepetto Di Bucchianico: „Dizainas visiems“ – tai, kas mes kasdien

Aktualu

TATENA: Baltarusija turi patikimų priemonių reaguoti į galimas avarijas Astravo AE

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirio“ varžovas: už turkų tirono – didžiulės ambicijos ir „įspūdingi žaidėjai“

Verslas

Su Vyriausybe dėl SGD terminalo išlaikymo derėjęsi „Achemos grupės“ vadovai – atleisti

Vardai

Kriptomilijonieriaus P.Aršausko byla dėl „Lamborghini“: teismas pasigailėjo, bet teises atėmė

Pasaulis kišenėje

Tobulas pasiūlymas rudens savaitgaliui Panevėžio apylinkėse: 11 vertų objektų

Aktualu

Klaipėdos rajono mokykloje dalinti sąsiuviniai su P.Gražulio atvaizdu šokiravo moksleivės motiną

Aktualu

JAV pirmosios ponios lėktuvas dėl salone pasirodžiusių dūmų sugrįžo į karinę bazę

Aktualu

Seimo TTK vadovė sako, kad kito komiteto padaryta pertrauka išvadų dėl LRT nesustabdys

Verslas

Vilniuje „nutūpė“ skrydžių simuliatorius už maždaug 10 mln. eurų

24sek

Saulius Skvernelis pažadėjo grąžinti skolą Kauno „Žalgiriui“

Aktualu

LRT vadovė M.Garbačiauskaitė-Budrienė: nenorėčiau, kad mūsų valdyba būtų kaip „Jonavos grūduose“

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ išbandymas: gatvėje tik su bikiniu ir žeminančiais užrašais ant kūnų

Aktualu

Žurnalisto dingimą tiriantys Turkijos pareigūnai atvyko į Rijado konsulo rezidenciją

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min