Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 11d. 10:03

Paežerių tvoros niekur nedingo

Privati valda
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Privati valda

Valdžios kalbos, kad ežerai turi būti prieinami visiems, taip ir lieka skambūs pareiškimai. Šalia Vilniaus esantį Gineitiškių ežerą vis dar juosia tvoros, rašo „Vilniaus diena.“

Vienas iš pirmųjų Prezidentės Dalios Grybauskaitės darbų buvo nurodymas aplinkos ministrui Gediminui Kazlauskui pasirūpinti aptvertomis Lietuvos ežerų pakrantėmis. Prezidentės nuomone, jos turi būti prieinamos kiekvienam žmogui ir ministras tam pritarė. Tačiau prie ežerų pokyčių dar nematyti.

Kad ir kiek būtų kalbama, kad ežerų pakrantės negali būti privati teritorija, žemės prie jų savininkams atrodo kitaip. Medinės, tinklinės tvoros ar tiesiog tankiai užželdinti krūmai – nuo prašalaičių kiekvienas ginasi kaip sugeba.

Prie Gineitiškių ežero Vilniaus rajone poilsiautojams paliktos kelios nedidelės vietos. Likusios pakrantės dalys apjuostos tvoromis, dažnai pažymėtomis privačios teritorijos ženklu. Už tvorų –lauko staliukai, palapinės, kepsninės, kai kur ganosi gyvuliai, o kitur atitverta net ilgą laiką nepjauta žolė.

Tik tvoros ne visus sulaiko: perlipę per jas pakrantėse vis tiek susėda žvejai.  Pagal įstatymą žemės savininkai ir naudotojai privalo leisti kitiems asmenims prieiti prie vandens telkinio, tačiau tik nustatytomis pakrantės apsaugos juostomis, o jos kiekvienam sklypui gali būti skirtingos, nustatomos pagal vandens telkinio ilgį, plotą, buvimo vietą ir kitus kriterijus.

„Gali būti, kad žmogaus sklypas nėra toje apsaugos juostoje, tuomet žmogus neprivalo palikti tako. Kiekvienas atvejis individualus. Nėra tokio įstatymo, kad visi privalo nugriauti tvoras, teisiškai to nebūtų įmanoma surašyti, todėl kiekvieną kartą sprendžiama atskirai“, – aiškino laikinai Aplinkos ministerijos teisės skyriaus vedėjos pareigas einanti Dalia Čiutytė.

Pažeidę arba nevykdantys numatytų sąlygų žemės savininkai gali sulaukti baudos nuo 500 iki 1 tūkst. litų. Už savavališką statybą pakrantėje baudos gali siekti 10 tūkst. litų, o pažeidimui pasikartojus – iki 15 tūkst. litų. Aplinkos ministerija duomenų apie asmenis, nubaustus už tai, kad užsitvėrė pakrantes, neturėjo.

„Pastebėję pažeidimus žmonės pirmiausia kreipiasi į apskrities viršininko administraciją ir tik tuo atveju, jei mano, kad ji tinkamai neveikia, gali kreiptis į mus, tačiau mums žmonių bausti šiemet dar neteko“, – sakė D.Čiutytė.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min