Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 02 14

Palydimosios globos paslauga: rezultatai džiugina, bet savivaldybės vangiai investuoja į tęstinumą

Ne visiems jaunuoliams gyvenimas suteikia vienodas galimybes. Kol vieni auga mylinčių tėvų šeimoje, svajoja ir drąsiai žengia į ateitį, kitiems kiekviena diena primena kovą.
UAB „Projektų įgyvendinimo grupė“ direktorė Kristina Jurjonė.
UAB „Projektų įgyvendinimo grupė“ direktorė Kristina Jurjonė. / Asm. arch.

Mindaugas (vardas pakeistas), sulaukęs vos 17-os, turėjo tris teistumus, neteko mamos, vyresni broliai ir seserys nepanoro jo globoti, vaikino gyvenime atsirado netinkama kompanija...

Tačiau šiandien jaunuolis sėkmingai derina darbą ir mokslą vidurinėje mokykloje, rūpinasi nuomojamu būstu ir galvoja apie ateities perspektyvas.

Ši paslauga – antro šanso suteikimas, tam tikra sėkmės injekcija.

Mindaugui atspirties tašku tapo palydimosios globos paslauga. Tai socialinė paslauga, teikiama tuo metu, kai jaunuoliai (taip pat ir turintys negalią ar specialiųjų ugdymosi poreikių) rengiasi palikti globos instituciją, rūpintojo ar socialinę riziką patiriančios šeimos namus arba jau yra pradėję savarankiškai gyventi, tačiau, siekiant visavertės jaunuolio integracijos į visuomenę, jam ir toliau teikiama konsultacinė, psichosocialinė ir kita pagalba bei tikslinės paslaugos. Paslauga gali būti teikiama su apgyvendinimu ir be jo 17–24 metų amžiaus jaunuoliams.

Palydimosios globos paslaugą teikiančios UAB „Projektų įgyvendinimo grupė“ direktorė Kristina Jurjonė pabrėžė, kad pagrindinis paslaugos tikslas – suteikti jaunuoliui motyvacijos, padėti adaptuotis bendruomenėje ir žengti pirmuosius žingsnius savarankiško gyvenimo link.

Paslaugos teikimo metu jaunuoliui padedama susirasti būstą, darbą, teikiamos konsultacijos dėl profesijos pasirinkimo ir studijų, padedama susitvarkyti su teisminiais procesais, atvejo vadybininkai lydi į gydymo įstaigas ir pas antstolius, padeda susidaryti skolų mokėjimo kalendorių.

Išsikeliami siektini tikslai, suskirstomi prioritetai, sudaromas veiksmų planas, ugdomi savitvarkos ir socialiniai įgūdžiai, mokomasi planuoti pajamas ir išlaidas. Daug laiko skiriama santykiui užmegzti, į kiekvieną jaunuolį žiūrima pagarbiai, nesmerkiama, nevertinama, koks jis buvo anksčiau.

„Per metus pastebėjome, kad palydimosios globos paslaugos poreikis labai didelis. Ypač pasiteisino tai, jog išnuomojame jaunuoliams būstą. Jie pamato, kad gali patys jį išlaikyti, tai didelė motyvacija stengtis dėl ateities. Ši paslauga – antro šanso suteikimas, tam tikra sėkmės injekcija. Turime daug istorijų, kai, atrodė, jau niekuo nebegalime jaunuoliams padėti, bet nenuleidome rankų ir dabar jie puikiausiai tvarkosi. Labai svarbu, kad ši paslauga būtų tęsiama“, – sakė K. Jurjonė.

Bandomasis palydimosios globos projektas buvo vykdomas 2019 m. ir šiuo metu yra pasibaigęs, bet K. Jurjonė sulaukia daugybės skambučių tiek iš socialines paslaugas teikiančių institucijų, tiek iš pačių jaunuolių. Pašnekovė tikisi, kad atsiras galimybė paslaugą teikti toliau, tačiau kol kas perspektyvos miglotos.

„Labai liūdna, kad nebegalime padėti jaunuoliams, kuriems reikia pagalbos. Šiuo metu ekspertai lankosi savivaldybėse ir pristato pasiektus rezultatus, bando įrodyti, kad paslaugą reikia teikti toliau. Prieš pusmetį Vilniaus miesto savivaldybė inicijavo viešuosius pirkimus, kad galėtų teikti šią paslaugą, o kitos savivaldybės kol kas nedaro nieko. Mes bandome ieškoti struktūrinių ES fondų paramos, bet iš esmės viskas priklauso nuo savivaldybių.“

Vilniaus miesto savivaldybė inicijavo viešuosius pirkimus, kad galėtų teikti šią paslaugą, o kitos savivaldybės kol kas nedaro nieko.

K. Jurjonė informavo, kad kai kurios savivaldybės žada tęsti paslaugą, tačiau ji nebus teikiama tokiomis apimtimis kaip bandomojo projekto metu.

„Vietoj būsto nuomos jaunuoliams bus suteikiami kambariai buvusiuose vaikų globos namuose. Savivaldybės išnaudos tuščius pastatus, o vaikų globos namų darbuotojai galės išsaugoti darbo vietą. Tai savotiškas sugrįžimas į institucinę globą, jaunuoliai neturės galimybės mokytis gyventi savarankiškai“, – sakė K. Jurjonė.

UAB „Projektų įgyvendinimo grupė“ bandomąjį palydimosios globos projektą vykdė septyniose savivaldybėse – Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Šiaulių, Utenos, Tauragės ir Telšių. Didžiausias paslaugos poreikis buvo pastebėtas Kauno ir Klaipėdos savivaldybėse.

Per vienerius metus palydimosios globos paslauga pasinaudojo 198 jaunuoliai, buvo išnuomota per 50 butų, 46 jaunuoliai gyvenamąjį būstą žada nuomotis toliau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius