Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 19d. 22:07

Panevėžio rajono maudyklų vanduo kol kas švarus

Kaitinantis šeštadienis Vilniaus mieste
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr. / Karštis
Po pirmųjų šį vasaros sezoną atliktų maudyklų vandens kokybės tyrimų paaiškėjo, kad maudytis saugu visose rajono maudyklose. Tačiau specialistai perspėja, kad situacija gali pasikeisti bet kada, todėl gyventojus ragina atidžiai stebėti informaciją viešosiose erdvėse, skelbimus paplūdimiuose.

Kad vasara būtų saugi

Iki šiol iš maudymviečių paimtuose mėginiuose sveikatai kenksmingų priemaišų nerasta, tad Panevėžio rajono maudyklose maudytis saugu. Antrą kartą vandens kokybės mėginiai rajone buvo imami pirmadienį. Ar vanduo ir toliau tinkamas maudynėms, turėtų paaiškėti artimiausiomis dienomis.

Maudymosi sezono metu vanduo stebimas šešiolikoje maudymosi vietų. Panevėžio rajono savivaldybės gydytoja Renata Valantinienė teigė, kad atsižvelgus į seniūnijų ir gyventojų prašymus į Panevėžio rajono maudyklų vandens stebėsenos programą įtraukti tie vandens telkiniai, kuriuose maudomasi daugiausia.

„Oficialių maudyklų rajone nėra, tačiau kiekvienais metais su seniūnais aptariame, kuriose vietose gyventojai maudosi daugiausia, ir ten tiriame vandens kokybę. Tyrimus atliekam, kad žmones apsaugotume nuo įvairių užsikrėtimų. Norime, kad rajono gyventojai vasarą leistų saugiai, kad jiems būtų ramu“, – kalbėjo gydytoja.

Iš 2021 m. visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos Panevėžio rajono savivaldybės maudyklų kokybės tyrimams skirta 2960 eurų.

Tyrimus atliks kas dvi savaites

Tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Mėginiai bus imami pagal grafiką kas dvi savaites ir pakartotinai, jeigu vandens tarša viršys leistinus normatyvus. Vandens patikra vyks iki rugsėjo 15 dienos. Tyrimai atliekami siekiant nustatyti vandens mikrobiologinę taršą – žarnyno enterokokų bei žarnyno lazdelių (E. coli) skaičių.

Gyventojai informaciją apie vandens kokybę gali rasti Panevėžio rajono savivaldybės tinklalapyje.

„Jei po atliktų tyrimų paaiškėtų, kad vanduo užterštas, nedelsiant būtų informuojamas seniūnas. Savo ruožtu jis privalo apie tai informuoti gyventojus, viešai skelbti informaciją paplūdimyje“, – paaiškino R.Valantinienė.

Bakterijos pavojingos

Panevėžio visuomenės sveikatos biuro vadovė Vijolė Miškinienė įspėja, kad šylant vandeniui ežeruose, upėse ir kituose vandens telkiniuose, susidaro palanki terpė daugintis įvairiems ligų sukėlėjams. Per vandenį gali plisti įvairios bakterinės, virusinės, parazitinės kilmės užkrečiamosios ligos. Dažniausiai ligų sukėlėjai maudantis patenka per burną.

„Ne veltui yra nustatytos normos, kurios užtikrina saugumą. Jeigu specialistai patikrino ir sako, kad yra saugu, vadinasi, tikrai yra saugu. Visi žinom, kad iš upės vandens gerti nereikia, bet maudytis tikrai sveika. O jei į burną pateks koks gurkšnelis, tai nieko tokio“, – ramino specialistė.

V.Miškinienė pažymėjo, kad žarnyno užkrečiamosios ligos simptomai gali būti įvairūs – karščiavimas, viduriavimas, galvos skausmas, silpnumas, odos bėrimas ir kiti. Tačiau, anot specialistės, ne visi žmonės suserga net ir maudydamiesi užterštame vandenyje, tai lemia kiekvieno žmogaus imunitetas. Kada pasireikš pirmieji požymiai, priklauso nuo žmogaus organizmo.

„Jeigu sveika oda, normaliai funkcionuoja virškinamasis traktas, tai yra natūralūs barjerai, kurie nepraleidžia daugelio mikroorganizmų į žmogaus organizmą. Normalus skrandžio rūgštingumas sunaikina bakterijas. Sveika oda irgi bakterijų nepraleis“, – paaiškino V.Miškinienė ir pridūrė, kad atsiradus anksčiau išvardytiems požymiams nevertėtų užsiimti savigyda ir būtina kreiptis į gydytoją.

Kad vasaros malonumai neapkarstų, specialistai pataria po maudynių, esant galimybei, nusiprausti po dušu. Besimaudant reikia stengtis, kad į burną nepatektų vandens. Negerkite iš atvirų vandens telkinių ir neplaukite tokiu vandeniu vaisių, daržovių ir kitų maisto produktų. Taip pat svarbu tinkamai prižiūrėti odos žaizdas. Neleiskite kartu maudytis savo augintiniams.

Atsivėrė poilsinis gyvenimas

Nors Panevėžio rajone nėra oficialiai įteisintų paplūdimių, puikių vietų maudynėms čia tikrai netrūksta. Kone labiausiai gyventojų pamėgtos geriausiai sutvarkytos poilsio vietos prie vandens Upytėje, Vadokliuose, Naujamiestyje. Itin gausiai pramogautojai renkasi į naujai įrengtą poilsiavietę Velžyje. Čia pasidžiaugti vasaros malonumais skuba ne tik vietiniai, bet ir miesto gyventojai. Pliaže poilsiautojai gali ne tik maudytis, bet ir žaisti tinklinį, saulėje kaitintis ant specialiai įrengtų gultų, keptis šašlykus ant tam skirtų stacionarių ugniakurų.

Velžietė Birutė Kronienė džiaugiasi, kad atėjus vasarai vaikai pagaliau atsitraukė nuo kompiuterių ir laiką leidžia gryname ore. Ji pasakoja, kad prie Nevėžio upės jau ir vietos ne visiems užtenka: „Džiaugiamės, kad Velžyje atsivėrė poilsinis gyvenimas. Tai populiari vieta, visada pilna žmonių. Matome, kad ir vienos tinklinio aikštelės nebeužtenka. Bendruomenės iniciatyva planuojama įrengti dar vieną, nes norinčiųjų žaisti labai daug.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Jūsų Panevėžys“/www.jp.lt
Temos: 2 Vasara Panevėžys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min