Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 16d. 16:03 , atnaujinta: 2018 balandžio 16d. 18:28

Paramos mokesčių reformai Seime beieškant: opozicija balsų žadėti neskuba, „socdarbiečiai“ plano neklausė

Saulius Skvernelis Mokesčių reforma
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Pirmadienį ministrų kabineto iškilmingai pristatytą mokesčių reformą opozicinių frakcijų atstovai labiau peikia, nei giria. Konservatoriai ir socialdemokratai neskuba žadėti paramos net daliai Vyriausybės siūlymų. Štai Ingridai Šimonytei atrodo, kad Vyriausybė nusprendė tiesiog išdalinti ekonomikos prieaugį, o Algirdas Sysas teigia pasijutęs kaip stebuklų šalyje – viskas nuostabu, tik neaišku, kas už tai mokės. Liberalų sąjūdis galbūt palaikytų NPD išplėtimą, „Sodros“ lubų įvedimą, bet antrojo būsto apmokestinimas jiems nepatinka. Tuo metu išsiaiškinti, kaip siūlymus vertina „valstiečių“ koalicijos partneriai, – misija neįmanoma.

Pirmadienį viešai pristatęs mokesčių pokyčius premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad su planais ryte buvo supažindintos ir dvi valdančiosios frakcijos.

Anot S.Skvernelio, pasipriešinimo siūlymams nesulaukta, tačiau jis pripažino, kad nuomonių yra įvairių. Premjero teigimu, tarp valdančiųjų bus ieškoma subalansuoto sprendimo, o su opozicija bus dirbama.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Kol kas atskiri Seimo nariai turi įvairiausias nuomones, tai startinė pozicija Vyriausybės, esame girdintys argumentus, ieškantys geriausio sprendimo“, – sakė jis.

Ko tikėtis iš koalicijos partnerių – kol kas neaišku

15min antradienį bandė pasiteirauti „valstiečių“ koalicijos partnerių Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovų, ar šie palaikys Vyriausybės parengtą reformą, tačiau to padaryti nepavyko – partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas ir frakcijos Seime seniūnas Andrius Palionis telefonais nepasiekiami, „socdarbietė“ Irena Šiaulienė 15min teigė pristatyme nebuvusi, o frakcijos seniūno pavaduotojas Valentinas Bukauskas 15min prisipažino, kad reformos pristatyme, kuris pirmadienį surengtas M.Mažvydo bibliotekoje, išbuvo ne iki pabaigos.

Aš buvau buvau buvau, bet iki galo šito pristatymo neišbuvau.

„Na, aš negaliu pasakyti, aš buvau buvau buvau, bet iki galo šito pristatymo neišbuvau ir negaliu pasakyti, ar buvo balsavimas, ar nebuvo. Todėl, kad jo nebuvo pateikimo, buvo tik pristatymas“, – 15min aiškino parlamentaras.

V.Bukausko teigimu, pirmadienį dėl to buvo rengiamas frakcijos pasitarimas, bet jis jame nedalyvavo, todėl, ar palaiko frakcija reformą, ar ne, jis nežino.

I.Šimonytė: ekonomikos prieaugį Vyriausybė nusprendė tiesiog išdalinti

Konservatorių frakcijos narė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė 15min teigė, kad po reformos pristatymo jai kyla klausimas, kas turi mokėti už visą viešą ūkį Lietuvoje, jei visiems daugiau duosime ir iš nieko neimsime.

Klausimas, į kurį niekas neatsako, pasak parlamentarės, kaip bus su viešųjų paslaugų kokybe, dėl kurios vidurinės klasės atstovai moka mokesčius.

Pristatant planus Vyriausybės atstovai, pasak pašnekovės, daugiau kalbėjo, ko norėtų pasiekti švietimo ar sveikatos srityse, tačiau kokiomis priemonėmis už tuos pinigus Vyriausybė ketina pasiekti rezultatų, nebuvo atskleista.

„Suteikė vilties, kad tie dalykai bus dar kartą su fanfaromis pristatyti, tai gal tiesiog būkime kantrūs ir sužinosime daug naujų dalykų“, – pridūrė ji.

„Medikai skundžiasi, kad sveikatos apsaugai per mažai BVP, socialinės apsaugos ir darbo ministras bei pensininkai skundžiasi, kad pensijoms ir socialinei apsaugai per mažai BVP, viskas taip, bet per mažai BVP yra išeigoje, nes ir įeigoje yra per mažai. Nuo šių pakeitimų pajamų santykis su BVP neturi šanso padidėti. Tai reiškia, kad natūralus ekonomikos prieaugis, kuris ateina, jis tokiu būdu Vyriausybės nuspręstas išdalinti“, – komentavo I.Šimonytė.

Jos teigimu, Vyriausybės mostai platūs, tad galima sakyti, kad ji bando užgriebti ne tik savo, bet ir kitų partijų elektoratą.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija Seime nuomonės dėl palaikymo dar neturi.

„Tai yra dar tik fragmentai ir jie kol kas man nesiriša į bendrą vaizdą. Ir visada yra daug velnių, kurie yra detalėse, o detalių čia visiškai nesimato. Natūralu, kad kai tokie dalykai pristatomi, detalėms niekas nesistengia skirti daug dėmesio, nes tos detalės būna labiau intriguojančios, paskui kažkas už jų užsikabina ir vis gerą idėją gali taip ir palaidoti“, – teigė ji.

Anot parlamentarės, tuomet, kai bus žinoma daugiau detalių, matysis ryškesnis vaizdas.

„Bet aš tikėjausi pajamų apmokestinimo reformos. Tai to, ko aš tikėjausi, aš negavau“, – sakė Seimo narė.

Ji pridūrė, kad vargiai tai galima būtų vadinti žingsniu link dar geresnės mokesčių sistemos.

A.Sysas pabuvojo stebuklų šalyje

Buvusių „valstiečių“ koalicijos partnerių socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas 15min teigė, jog stebėdamas reformos pristatymą pasijuto kaip Alisa stebuklų šalyje.

„Kad visko bus daug visiems, bet nepasakė, kieno sąskaita ir kas apmokės tai“, – sakė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas

Parlamentaras pastebėjo, kad viešųjų ryšių prasme viskas atrodo labai gerai, kol nepažiūri į skaičius. Seimo narys pabrėžė, kad daug siūlymų kelia klausimų ir apie juos konkrečiau bus galima kalbėti tik susipažinus su visa medžiaga, tuomet esą ir paaiškės frakcijos nuomonė kiekvienu punktu.

„Bet apskritai – mes gyvensime gražiai ir ilgai“, – ironiškai apibendrino socialdemokratas.

G.Paluckas: ši Vyriausybė tarnauja turtingiesiems

LSDP frakcijos išplatintame pranešime teigiama, kad pertvarkos orientuotos ne į modernią, o į pigia darbo jėga pagrįstą ekonomiką, kurioje ryškėja tendencija skatinti atskiras gyventojų grupes, formuojant kone išrinktųjų kastas. Anot frakcijos, Vyriausybė, naikindama „Sodros“ lubas pamalonins daugiausia uždirbančius – 1 ar kelis procentus Lietuvos gyventojų. Tai reiškia, didžiausias algas gaunančiųjų mokesčiai netgi mažės.

Socialdemokratus stebina, kad Vyriausybė ėmėsi mokesčių pertvarkos ir ją bei kitas struktūrines reformas pristato tuomet, kai sistemiškai nesutvarkyti viso viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai. Anot socialdemokratų, tai yra pakankamai ciniška, šalyje skelbiant apie nuolat augantį darbo užmokestį, iš biudžeto atlyginimus gaunantiems darbuotojams palikti „įšaldytas algas“ nuo sunkmečio apkarpymo laikų.

Vyriausybė, peržiūrėdama viešojo sektoriaus darbo užmokestį, galėtų paskatinti visoje darbo rinkoje mokėti didesnius atlyginimus ir išlaisvintų Lietuvą iš mažų algų spąstų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

„Ši Vyriausybė nesiruošia sistemiškai didinti atlyginimų savivaldybių darbuotojams, mokytojams, darželių auklėtojams, medikams, kultūros ir socialiniams darbuotojams. Nenuostabu, kad medikų, švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vienijasi ir rengiasi masiniams protestams. Akivaizdu, ši Vyriausybė tarnauja turtingiesiems, nes paskelbta reforma stipriai papildys daug uždirbančių kišenes, o NPD didinimas mažai uždirbantiems pridės vos 5–7 eurus“, – cituojamas partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

S.Gentvilas dalį siūlymų palaikys, dalies – ne

Opozicinio Liberalų sąjūdžio atstovas Simonas Gentvilas 15min sakė, jog truputį gaila, kad reformos reikėjo laukti pusantrų metų, be to, jos paskelbtos likus metams iki savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento rinkimų, tad lieka rizika, kad jos įgyvendinti nepavyks.

„Sveikintina, kad imamasi daugelio gerų žingsnių, ryžtas pas šią Vyriausybę yra didesnis nei pas buvusią (…) Dėl šešėlio mažinimo pagirtinos priemonės, atsitraukiama nuo baudimo, duodami terminai susimokėti nesumokėtus mokesčius“, – sakė jis. Tačiau parlamentarui nepatinka, kad ketinama smarkiai apmokestinti daugiau uždirbančiuosius.

Jis priminė, jog investuotojai jau kuris laikas ragina mažinti mokesčius daugiau uždirbantiems, kad Lietuva galėtų prisivilioti talentus. „Išvados nėra padarytos“, – pabrėžė jis.

S.Gentvilas svarstė, kad dalį Vyriausybės siūlymų Liberalų sąjūdžio frakcija palaikytų, pavyzdžiui, NPD išplėtimą, „Sodros“ lubų įvedimą. Tuo metu antrojo būsto apmokestinimas liberalui atrodo netinkamas, nuo tokios tvarkos esą sodininkai kentės daugiau, nei tai duos naudos biudžetui. S.Gentvilo teigimu, sąžiningiau būtų labai nedideliu mokesčiu apmokestinti visą nekilnojamąjį turtą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Gentvilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Simonas Gentvilas

Motyvacija dirbti ir užsidirbti, rodyti atlyginimus skaidrius ir nuo to gauti mokestines lengvatas, anot parlamentaro, yra puiku, bet mokesčių progresyvumo didinimui jis nepritariantis.

R.Žemaitaitis pasigedo argumentų dėl skaičių

„Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis 15min teigė, kad jam susidarė įspūdis, jog Vyriausybė negali tvirtai argumentuoti dėstomų skaičių.

„Tai yra bendro pobūdžio informacija, kad iš vienos lentynos perdėsime į kitą lentyną, kažkiek įmonėms bus gal lengviau atskaityti mokesčius, o kad kažkas iš esmės pasikeistų, nematau“, – teigė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

R.Žemaitaičio teigimu, labiau verta analizuoti siūlymus dėl antros pakopos.

„Dar diskutuosime, – teigė R.Žemaitaitis paklaustas, ar kurį nors siūlymą frakcija ketina palaikyti. – Čia kaip su urėdijomis – pasakė, kad po reformos viskas stebuklingai pasikeis, o šiandien balandžio 16 diena ir baisiau negali būti – prastesnė situacija, nei buvo.“

15min nepavyko sužinoti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos nuomonės, nes jos seniūnė ir pavaduotoja telefonu nepasiekiamos, o frakcijos narys Jaroslavas Narkevičius teigė pristatymo nematęs, tad nieko komentuoti negalintis.

A.Palionis pasigenda didesnės mokesčių naštos mažinimo

Valdantiesiems priklausančių socialdarbiečių frakcijos vadovas A.Palionis vėliau naujienų agentūrai BNS sakė, kad pirmadienį Vyriausybės pristatytoje planuojamoje mokesčių ir pensijų sistemos pertvarkoje pasigenda didesnės mokesčių naštos mažinimo.

„Žiūrint į siūlymus, susijusius su darbo santykiais, pasigedau didesnės mokesčių naštos mažinimo. 2 proc. „Sodros“ įmokas mažina. Realiai galėtų tiek būti, bet įsipareigojimas turėtų būti ir į ateitį, kad palaipsniui bus mažinama. Būtų signalas ir toms pačioms investicijoms. Darbo jėgos mažinimas turėtų atsiliepti mažas pajamas gaunantiems“, – pirmadienį BNS teigė Biudžeto ir finansų komitetui priklausantis A.Palionis.

Jam taip pat nepatinka 0,3 proc. nekilnojamojo turto mokestis, kuriuo norima apmokestinti antrąjį, trečiąjį ir tolesnius vieno žmogaus turimus būstus.

„Nežinau, ar apsimoka įvedinėti tokį nekilnojamojo turto mokestį. Administravimas kainuos daugiau negu valstybės gaus naudos“, – sakė A.Palionis.

Parlamentaras prognozuoja, kad Seimas pritars „Sodros“ darbdavio ir darbuotojo įmokų sujungimui, bazinės pensijos perkėlimui į valstybės biudžetą.

Jis taip pat mano, kad „Sodros“ įmokų lubos nereikalingos.

„Ir taip esame šalis, kuri labiau apmokestina žemas pajamas, o čia lengvatą darome didelius atlyginimus gaunantiems, dar tas skirtumas padidės“, – įsitikinęs A.Palionis.

Tačiau jis remia neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymo ribos padidinimą ik 2,5 vidutinių atlyginimų dydžio.

„Mes neįsivardinę, kas yra vidurinioji klasė, tai jeigu norima ją stiprinti, tas yra gerai“, – sakė A.Palionis.

Anot jo, daug neaiškumų ir su pensijų reforma – neaišku, kaip bus su tais, kurie dabar antros pakopos pensijų fonduose kaupia lėšas, bet jų nėra sukaupę tiek, kad galėtų įsigyti anuitetą.

„Jeigu jam „Sodra“ pervedė 1000 eurų, o dabar likę tame fonde 600 eurų? Tada „Sodra“ atstatys kiek – 1000 eurų ar 600 eurų? Anksčiau buvo kalbėta, kad atstatys tiek, kiek „Sodra“ pervedė, kad žmonės būtų paskatinti sugrįžti. Dabar apie tai jau niekas nebekalbėjo“, – teigė A.Palionis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Sportas

Renesansas – olandai parbloškė pasaulio čempionę ir išmetė Vokietiją

Aktualu

Nevyriausybininkai: Seime slapčia gimė planas sumažinti paramą

Aktualu

Padovanoti filmui sukurtą laivą Vilniaus administracijos direktorius pasiūlė per anksti

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

24sek

Eurolyga: Maskvos CSKA Kauno „Žalgirį“ pasitiks nenugalėta

Deuce

Novakas Džokovičius Londone nenugalėtas – palaužė ir Mariną Čiličių

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Mokslas.IT

Stiklo sudėties pagrindas – sprogusių žvaigždžių liekanos, nustatė astrofizikai

Sportas

Nuteistas E.Petrauskas: „Jei toks Lietuvoje teisingumas, tai kam nešu šiai šaliai medalius?“

Gazas

Į kelius vėl grįžta mirtis: renkasi pėsčiuosius be atšvaitų

Aktualu

Nemunas Lietuvos gyvenime: upei iš biudžeto buvo skiriama įspūdinga suma

24sek

Eurolygoje – tuščias Lukas Lekavičius ir „Panathinaikos“ nesėkmė

24sek

Prienų „Skycop“ atleido dar vieną legionierių

Verslas

Nauji autobusai ir troleibusai į Vilnių vėluoja – gamintojams gresia baudos

Gazas

Reidas Panevėžyje: iš 154 patikrintų eismo dalyvių protokolą gavo tik dviratininkas

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Sportas

Renesansas – olandai parbloškė pasaulio čempionę ir išmetė Vokietiją

Aktualu

Nevyriausybininkai: Seime slapčia gimė planas sumažinti paramą

Aktualu

Padovanoti filmui sukurtą laivą Vilniaus administracijos direktorius pasiūlė per anksti

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

24sek

Eurolyga: Maskvos CSKA Kauno „Žalgirį“ pasitiks nenugalėta

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: patekimas į uždraustus vienuolynus ir 5 tūkst. m aukštis

Vardai

Kodėl kai kurios Holivudo žvaigždės nusprendė atsisakyti santuokos?

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Liubomiras Laucevičius

Vardai

Po skyrybų dramos Sigitas Martinavičius Balyje vedė Editą Rupeikaitę: nuotaka švenčia ne tik vestuves

15min tema Aktualu

Ir lietuviams aktualūs „Brexit“ scenarijai: mūsų diplomatų uraganas Londone nestebina

15min iš Ploješčio Interviu Sportas

Prieš dvikovą Rumunijoje E.Jankauskas: „Šiame lygyje reikia būti tvirtesniems“

Vardai

Mauricijuje medų kopinėję Skaisgiriai liko sužavėti rojų primenančių vaizdų, kurie – lyg atvirutės

Gyvenimas

Būdavo dienų, kai Kristina net nebijodavo mirti: žmonėms tai atrodo paprastas galvos skausmas

Deuce

Novakas Džokovičius Londone nenugalėtas – palaužė ir Mariną Čiličių

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min