Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 25d. 09:00

Pasakyta/Padaryta: Kuo baigėsi bandymai išskaidrinti kalinių maitinimo viešuosius pirkimus

Nuteistųjų maitinimo konkursuose „Niklita“ – ne paskutinė primena
Donato Gvildžio montažas / Nuteistųjų maitinimo konkursuose „Niklita“ – ne paskutinė

Praėjusių metų pradžioje per bausmių vykdymo sistemą nusirito skandalų banga, pareikalavusi ne vienos aukos: atsakingi pareigūnai neteko darbo, o patikrinimai parodė, kad perkant prekes ir paslaugas buvo piktnaudžiaujama savęs nevaržant. Skandaluose garsiai skambėjo kalinius maitinančios įmonės „Niklita“ pavadinimas – įtarta, kad viešuosiuose pirkimuose jai buvo sudaromos išskirtinės sąlygos. Politikai demonstravo ryžtą apvalyti sistemą, tačiau ar triukšmas ir skandalai bent kiek palietė „Niklitos“ verslą?

Tuometinė Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterė Rasa Kazėnienė apie pinigų švaistymą ir piktnaudžiavimus šioje įstaigoje paskelbė praėjusiųjų metų vasario 7 dieną surengtoje spaudos konferencijoje.

Kilus triukšmui, kad teisėsauga pradžioje net nenorėjo gilintis į jos pateiktą informaciją, R.Kazėnienė tapo heroje, o politikai ėmė muštis į krūtinę, kad situacija pasikeis.

Spaudos konferencijoje tarp kitų bendrovių, metai iš metų laiminčių Kauno tardymo izoliatoriaus viešuosius pirkimus, R.Kazėnienė įvardijo verslininko Valdo Kuktos įmonę „Niklita“.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./R.Kazėnienės spaudos konferencija
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./R.Kazėnienės spaudos konferencija

Įsiplieskus skandalui nuo pareigų nušalinti izoliatoriaus vadovas Edvardas Kviatkauskas ir Kalėjimų departamento (KD) vadovė Živilė Mikėnaitė, o į Teisingumo ministeriją ėmė plūsti informacija apie netvarką kitose bausmių vykdymo sistemos įstaigose. Ž.Mikėnaitė vėliau pati pasitraukė iš pareigų.

Visa tai, kas tuo metu vyko, Kauno tardymo izoliatoriui nesutrukdė pasirašyti sutartį dėl kalinių maitinimo su „Niklita“. 14 tūkst. eurų vertės sutartį izoliatorius pasirašė vasario 22 dieną.

Rado iškalbingų sąsajų

Vėliau prasidėjo įkalinimo įstaigų patikrinimai.

Pernai balandį Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nustatė, kad kai kuriuos Kauno tardymo izoliatoriaus pirkimus nuolat laimėdavo su izoliatoriaus darbuotojais susijusios įmonės. VPT pareikalavo, kad maitinimo paslaugų sutartis su „Niklita“ būtų nutraukta.

VPT aptiko vienintelio „Niklitos“ akcininko Valdo Kuktos ryšį su tuomečiu izoliatoriaus Ūkio skyriaus vedėju Pranu Vaškiu. Pastarasis buvo Kauno tardymo izoliatoriaus viešųjų pirkimų komisijos narys ir pirmininkas.

Anot tarnybos, V.Kukta buvo įmonės „Vipita“ akcininkas, o šios įmonės bendrasavininku 2013–2015 metais buvo ir P.Vaškys. Kilus skandalui P.Vaškys iš izoliatoriaus pasitraukė.

Aptiktos sąsajos paskatino įtarti, kad „Niklitai“ konkursuose buvo sudaromos išskirtinės sąlygos laimėti.

Tai buvo nesunku įtarti ir turint omenyje, kad maitinimo paslaugas trejiems metams Kauno tardymo izoliatorius planavo nusipirkti už 541 tūkst. eurų, tačiau pasirašė sutartį, pagal kurią „Niklita“ trejus metus šias paslaugas teiktų už 696 tūkst. eurų.

Pernai birželį tyrimą baigusi Valstybės kontrolė nustatė, kad maitinimo paslaugas teikianti įmonė galėjo nemokamai naudotis patalpomis, o izoliatorius dar apmokėjo tiek pat siekiančias bendrovės komunalinių mokesčių išlaidas.

Praėjusiųjų metų rugpjūtį paaiškėjo, kad nors VPT reikalavo nutraukti sutartį su „Niklita“, niekas net nesirengė to daryti.

Kauno tardymo izoliatoriaus tuometis laikinasis vadovas Arvydas Venclovas pasiteisino, kad sutarties nenutraukia, nes reikia užtikrinti nenutrūkstamą maisto tiekimą kaliniams. Po kelių dienų jis buvo pakeistas kitu laikinuoju vadovu – Česlovu Jociumi. Dabar izoliatorius turi nuolatinį vadovą Mindaugą Zaikauską.

Visus pirkimus patikėjo Kalėjimų departamentui

Pernai rugpjūčio 7 dieną su R.Kazėniene susitikęs premjeras tvirtino, kad visai sistemai būtini kardinalūs pokyčiai, kurių reikia imtis nedelsiant.

„Galiu konstatuoti, kad visiška sovietinė sistema su adaptuota lietuviška versija, papuvusi sistema, be kardinalių žingsnių nematau net teorinių galimybių, kad galėtų būti pokyčių. Pertvarka turi būti daroma nedelsiant“, – kalbėjo premjeras.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Jis pareikalavo, kad naujasis KD vadovas būtų žmogus ne iš sistemos. Taip vėliau ir atsitiko – praėjusiųjų metų pabaigoje juo tapo Robertas Krikštaponis.

Reikalavo nutraukti sutartis

Rugpjūčio 10-ąją Teisingumo ministerija nurodė KD įvertinti ir Alytaus, Marijampolės ir Kybartų pataisos namų sudarytas sutartis su „Niklita“ dėl nuteistųjų maitinimo paslaugų teikimo.

Patikrinimo metu aptikta daugybė pažeidimų, todėl KD Marijampolės ir Alytaus pataisos namams pasiūlė nutraukti sutartis su „Niklita“ .

Nustatyta, kad procedūros vykdytos pažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymą, o laimėtojas nustatytas neteisėtai.

Įdomu tai, kad sutartis su Kybartų pataisos namais buvo sudaryta jau kilus skandalui – 2017 metų gegužę pasirašytos sutarties vertė yra 814,5 tūkst. eurų. Kaip baigėsi šios sutarties patikrinimas, 15min viešos informacijos rasti nepavyko.

Šios įmonės pavadinimas buvo linksniuojamas ir šių metų sausį baigto Pravieniškių pataisos namų audito išvadose. Auditoriai konstatavo, jog pataisos namai faktiškai visą sutarties galiojimo laikotarpį kreditavo įmonės „Niklita“ komercinę veiklą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Milda Vainiutė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Milda Vainiutė

Pernai rugpjūčio 18 dieną Teisingumo ministerija pranešė nurodžiusi KD centralizuoti visų įkalinimo ir probacijos įstaigų, kurių yra 17, viešuosius pirkimus.

„Pastaraisiais mėnesiais nustatyti pasikartojantys viešųjų pirkimų pažeidimai bausmių vykdymo sistemoje liudija, kad pavienės laisvės atėmimo įstaigos nesugeba užtikrinti racionalaus valstybės lėšų naudojimo. Todėl KD nurodyta centralizuoti visus viešuosius pirkimus ir užtikrinti jų kontrolę“, – teigė tuometė teisingumo ministrė Milda Vainiutė.

Nepaisant tyrimų išvadų dėl pažeidimu renkant kalinių maitintoją, „Niklita“ lyg nieko nebuvę sudalyvavo KD skelbtuose pirkimuose ir dalį jų laimėjo.

KD atstovai 15min paaiškino negalėję įmonei uždrausti dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nes ji nėra įtraukta į nepatikimų tiekėjų bei melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašus.

„Todėl Kalėjimų departamentas neturėjo teisinio pagrindo uždrausti „Niklitai“ dalyvauti suimtųjų ir nuteistųjų maitinimo paslaugų pirkime“, – sakė tuometis KD atstovas spaudai Tomas Čepelevskis.

D.Gvildžio fotomontažas/15min Primena
D.Gvildžio fotomontažas/15min Primena

Tegyvuoja „Niklita“

Centrinio viešųjų pirkimų portalo duomenimis, vienas iš šiemet „Niklita“ laimėtų viešųjų pirkimų – maitinti to paties Kauno tardymo izoliatoriaus kalinius.

40 tūkst. eurų sutartis keliems mėnesiams pasirašyta šių metų vasario 22 dieną. Kartu „Niklita“ laimėjo patalpų ir ilgalaikio turto nuomos konkursą.

Tačiau gerokai riebesnį kąsnį įmonė nučiupo po mėnesio. Kovo 27 dieną Alytaus pataisos namai su „Niklita“ pasirašė 1,7 mln. eurų vertės sutartį, kuri galios iki 2021 metų.

Po dviejų dienų su „Niklita“ dar vieną sutartį sudarė Kauno tardymo izoliatorius, šį kartą – beveik 564 tūkst. eurų sumai iki 2021 metų.

Liepos 19 dieną Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius-pataisos namai iki rugpjūčio 9 dienos iš „Niklitos“ už 11 tūkst. eurų pirko maitinimo paslaugą. Vėliau sekė gerokai stambesnė sutartis – rugpjūtį izoliatorius-pataisos namai su „Niklita“ sudarė 695,7 tūkst. eurų vertės sutartį iki 2021 metų.

15min skaičiavimais, nuo tada, kai KD perėmė viešųjų pirkimų organizavimą, bausmių atlikimo įstaigos su „Niklita“ sudarė sutarčių už daugiau kaip 3 mln. eurų.

Su kitomis projektų „15min PRIMENA“ ir „Patikrinta 15min“ publikacijomis galite susipažinti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

24sek

Apmaudu – „Neptūnas“ pralaimėjo paskutinių minučių trilerį „Bešiktaš“

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Naujienos

Aktualu

Vytautas Plečkaitis: Kada kris Vokietijos kanclerės A.Merkel Vyriausybė?

Vardai

Premjera 15min studijoje: Dominyko Vaitiekūno alter ego Vitalijus Špokaitis pristato klipą „Aš“

Sportas

Andrius Gudžius – pretendentas tapti geriausiu metų Europos lengvaatlečiu

Vardai

Buvęs Karolinos Liukaitytės gyvenimo draugas Arnas Jurskis: „Nė vienos skyrybos nėra malonios“

Aktualu

Po STT išvadų Seimas sustabdė su atliekų deginimo jėgainėmis susijusio įstatymo priėmimą

Aktualu

Vietnamo policija išardė 26 mln. dolerių vertės lošimo tinklą internete

24sek

10 didžiausių LKL sezono intrigų

Neįtikėtinas gamtos kūrinys – Antilopės kanjonas JAV

Aktualu

M.Majauskas skundžiamas etikos sargams: S.Jakeliūnas įsitikinęs – priekabiavimo skandalas nesibaigė

Aktualu

Nauji požeminiai konteineriai Vilniuje: bus patogu ar drums gyventojų ramybę?

Aktualu

Liudas Mažylis su TS-LKD dalyvaus rinkimuose į EP

Vardai

Prancūzijos ambasadoriaus atsisveikinimo vakare – svečių padėka už „protokolo laužymą“

Aktualu

Agnė Širinskienė Gabrielių Landsbergį kaltina politine korupcija

Aktualu

Nutraukta dingusio laivo „Swe Carrier“ įgulos nario paieška

Gazas

Skaitytojas užfiksavo chaosą Vilniuje: „Porsche“ kerta ištisinę liniją, BMW lekia per raudoną

Gyvenimas

Tai – labai garsi optinė iliuzija, bet ar žinote, kas ją sukūrė ir kuo ji sudomino psichologus?

Aktualu

Psichologė S.Dirgėlienė: baisus vaiko elgesys – jo pagalbos šauksmas, o ne noras įskaudinti

Gyvenimas

Demencija sergančių artimiesiems nepasiklysti įstatymų labirintuose padės socialinis darbuotojas

Pasaulis kišenėje

Vieni gražiausių Lenkijos rūmų – pasakiška Mošnos pilis su 99 bokšteliais

Aktualu

Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min