Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 05 04

Pasaulio lietuviai: šiuo metu pasiekti reikiamų referendumo rezultatų dėl dvigubos pilietybės neįmanoma

Pasaulio lietuvių bendruomenė trečiadienį sveikina socialdemokratus dėl sprendimo pakeisti poziciją ir nesiūlyti rengti referendumo dėl dvigubos pilietybės kartu su šių metų Seimo rinkimais.
Pasas
Pasas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Džiaugiuosi Jūsų sprendimu neskelbti referendumo dėl dvigubos pilietybės įteisinimo, nes dabartinėmis sąlygomis pasiekti reikiamų referendumo rezultatų yra tikrai neįmanoma. Labai vertinu Jūsų supratimą ir įsiklausymą“, – rašoma Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkės Dalios Henke padėkos laiške, adresuotame premjerui, socialdemokratų lyderiui Algirdui Butkevičiui.

Pasaulio lietuvių bendruomenė mano, kad dėl referendumo aktyvumo reikalavimų plebiscitas nebūtų laikomas įvykusiu, nes Lietuvoje negalima balsuoti internetu.

Socialdemokratai balandžio pabaigoje paskelbė atšaukiantys siūlymą rengti referendumą kartu su Seimo rinkimais, kuriam partijos taryba buvo pritarusi vos prieš savaitę.

Premjeras tada sakė, kad sulaukus emigravusių lietuvių priekaištų idėjai rengti referendumą, dvigubos pilietybės klausimas turėtų būti priimamas keičiant įstatymus.

Pasaulio lietuvių bendruomenė teigia pritarianti diskusijoms šia tema ir siūlo sudaryti darbo grupę, kuri ištirtų galimybę papildyti Pilietybės įstatymą ir parengtų tą projektą. Pasaulio lietuviai siūlo, kad Lietuvos pilietybė turėtų būti išsaugoma asmenims ir jų palikuonims, kurių tėvai, seneliai ar jie patys buvo Lietuvos piliečiai iki sovietinės okupacijos pradžios ir išvyko iš Lietuvos nuo 1990 metų kovo 11 dienos.

Tačiau konstitucinės teisės ekspertai sako, kad įstatymų nustatyti dvigubos pilietybės taikymą platesniam žmonių ratui gali būti neįmanoma. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad iš esmės plačiau leisti dvigubą pilietybę galima tik pakeitus Konstituciją, o reikalingas Konstitucijos straipsnis keičiamas tik referendumu.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pasas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pasas

„Tas straipsnis, kuris reguliuoja Konstitucijos santykius, yra skirsnyje, kuris gali būti keičiamas tik referendumu“, – BNS yra sakęs buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius.

Šiuo metu Pilietybės įstatyme numatytos devynios išimtys, kai Lietuvos pilietis gali būti kartu ir kitos valstybės pilietis .

Vasario pradžioje A.Butkevičius sudarė darbo grupę konstitucinio įstatymo dėl dvigubos pilietybės projektui parengti. Tas projektas jau perduotas Vyriausybei, tačiau kol kas nėra viešinamas.

Referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo inicijavo opozicinis Liberalų sąjūdis, tačiau galutinį sprendimą dėl referendumo surengimo turi priimti parlamentas.

Konstitucijos nuostatą dėl pilietybės galima pakeisti, jeigu referendume tam pritartų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

Pilietybės liberalizavimo šalininkai teigia, kad dvigubą pilietybę būtina įteisinti, siekiant išlaikyti emigrantų ryšius su Lietuva ir atsižvelgiant į globalizacijos tendencijas. Kritikai sako, kad piliečiai gali būti ištikimi tik vienai valstybei ir baiminasi, kad užsienio pilietybių gali siekti tautinės mažumos, o tuo gali pasinaudoti Rusija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius